Polska

9 najlepszych atrakcji w Garwolinie

Garwolin z lotu ptaka
źródło: garwolin.pl

Garwolin to piękne i malownicze miasto, którego korzenie sięgają aż XV wieku. Położony jest nad rzeką Wilgą. Historia tego miasta jest bogata i bardzo burzliwa.

Podczas niezwykle ważnej dla Polski i Europu, Bitwy Warszawskiej, to właśnie w Garwolinie stacjonował obóz Marszałka Józefa Piłsudskiego, który to z tego miejsca dowodził kontruderzeniem znad Wieprza.

Niestety po bezwzględnym konflikcie, jakim była niewątpliwie Druga Wojna Światowa, miasto zostało zniszczone aż w 70%. Przedstawiamy 9 najlepszych atrakcji w Garwolinie.

1. Kolegiata Przemienienia Pańskiego

Zachwycający i majestatyczny kościół parafialny w Garwolinie, to z pewnością miejsce warte zwiedzenia. Wybudowany w stylu neobarokowym kościół, posiada przepiękne freski na suficie. Sklepienie zaś, zostało wykonane w stylu krzyżowo-żebrowym. Kamień węgielny został postawiony pod nowo wznoszony kościół, w 1890, a w 1900, świątynia została konsekrowana, Odbyło się to dokładnie 5 lipca 1900 roku. Co ciekawe, koszt budowy kościoła, wyniósł ponad 78 tysięcy rubli.

2. Park Wodny Mamut

Jeśli macie ochotę odpocząć trochę od klasycznego zwiedzania i dać porwać się przygodzie i wypoczynkowi, to świetnym miejscem do tego, będzie Park Wodny Mamut. Jego rozmiary są faktycznie, iście mamucie. Park jest przyjaznym miejscem dla małych dzieci, oraz tych starszych. Do naszej dyspozycji są rowery i skutery wodne, siatkówka plażowa, narty wodne, beach soccer, oraz oczywiście skoro woda i słońce, to muszą być leżaki! Na miejscy znajduje się też gastronomia, więc po wodnym szaleństwie, będzie można się dobrze posilić. Miejsce idealne do letniego wypoczynku razem z rodziną.

3. Widmo Garwolin Paintball

Gdyby emocji i adrenaliny nadal było Wam za mało, to musicie udać się do Garwolin Paintball. To idealne miejsce na rozładowanie wszystkich negatywnych emocji, podczas pełne adrenaliny oraz zdrowej rywalizacji, rozgrywki paintballowej. Poligon o wielkości 20 tysięcy m2 robi naprawdę spore wrażenie, a znajdujące się na niej przeszkody i miejscówki, takie, jak ścianki, wieżyczki, bunkry i okopy, sprawią, że mecz paintballa będzie ekscytujący, jak nigdy wcześniej. Do naszej dyspozycji jest 6 wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów, 16 przygotowanych scenariuszy rozgrywki, oraz takie bajery, jak zasłony dymne podczas gry. Każdy miłośnik militariów, paintballa, a także dobrej zabawy, koniecznie musi odwiedzić to niesamowite miejsce.

4. Zabytkowa Kaplica Cmentarna

Bardzo ciekawa budowla, pochodząca z 1842 roku. Kaplica została wybudowana jako alternatywa, dla rozpadającego się kościoła, którego marna kondycja, miała swoje podstawy, zapewne w wadach budowy, jak i w słabych materiałach. Z powodu nieustannych remontów, lokalny proboszcz poprosił ludzi o materiały i pomoc w budowie małej kapliczki, do której przeniosą się na czas remonty kościoła głównego. I tak ludzie własną siłą i determinacją, wznieśli tą klasycystyczną kaplicę. Miejsce warte odwiedzenia, ze względu na swoją nietuzinkową historie.

5. Zespół Dworski

Zespół dworski z początku XX wieku, został wpisany na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wraz z parkiem Subliny. Czuć tętniącą w tym miejscu historię, ponieważ w świetnym stanie zachowały się do dzisiaj, zarówno budynek dworu, jak i rządcówka, spichlerz oraz wyżej wspomniany park. Zdjęcia wykonane w zespole dworskim, będą niezwykłą pamiątką, ponieważ jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju.

6. Pływania Miejska Garwolanka

Wody i relaksu w wodzie nigdy dość, dlatego jeśli jesteście zapalonymi pływakami, to musicie wybrać się do Pływalni Miejskiej Garwolanka. Czeka tu na was multum atrakcji, począwszy od tych najbardziej oczywistych na pływalni, czyli basenów, których w tym wypadku są aż trzy. Pierwszy, jest basenem typowo sportowym, z 6 torami. Drugi, który skierowany jest do osób chcących nauczyć się pływać, lub podszkolić i udoskonalić swoje umiejętności. Trzeci natomiast, jest basenem rekreacyjnym, czyli zapewniającym moc wodnych wrażeń. Zjeżdżalnia, bicze wodne, rwąca rzeka, wanny do hydromasażu, oraz gejzery do masażu pleców. Oczywiście Pływalnie Garwolanka, to nie tylko baseny. Mamy tu do dyspozycji także siłownię, sauny, zajęcia z fitness, jogi, salon kosmetyczny oraz salon masażu. Jest to idealnie miejsce na wypoczynek samemu, jak i ze swoimi pociechami.

7. Zespół dawnych koszar kawaleryjskich

Garwolin jest miastem, na którym historia odcisnęła bardzo wyraźne piętno. Mijające wieki widoczne są tutaj dosłownie na ulicach. Świetnym tego przykładem, jest zespół danych koszar kawaleryjskich, w których dawniej stacjonował 13 rosyjski pułk dragonów, a kiedy zabory się skończyły, budynek przejął I Pułk Strzelców Konnych Raszyńskich im. Cesarza Napoleona I.

8. Stary Żydowski Cmentarz

Znajduje się on niedaleko zespołu parkowego i powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Wciąż znajduje się na nim około 20 macew. Najstarsza z nich pochodzi z 1863 roku. Cmentarz ma bardzo małą powierzchnię, dlatego znalezienie go, nie należy do najprostszych, zważywszy na to, że nie posiada on obiektów charakterystycznych.

9. Cmentarz wojenny w Garwolinie

Powstały w 1942 cmentarz, wpisany jest na listę zabytków. Chowano na nim żołnierzy poległych w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Spoczywają tutaj żołnierze Wojska Polskiego, jak i żołnierze Armii Czerwonej.