Europa

5 najciekawszych miast we Włoszech

Tuscania

Włochy nie bez powodu są uznawane za jedno z najpiękniejszych krajów na świecie. To właśnie tutaj znajduje się największa liczba zabytków wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ponadto, Włochy słyną także z wyśmienitych, popularnych na całym świecie potraw, wyczucia mody oraz pięknych nadmorskich krajobrazów. Będąc we Włoszech, nie można przegapić tych pięciu miast, o których kilka słów poniżej. Wcześnie warto sprawdzić noclegi we Włoszech w atrakcyjnych cenach.

1. Rzym, czyli stolica bogata w zabytki i dzieła sztuki

Największe miasto Włoch posiada wiele interesujących obiektów, które warto zobaczyć, odwiedzając tę kolebkę kultury zachodniej. Jednym z najpopularniejszych zabytków w Wiecznym Mieście jest Koloseum. Dawna antyczna arena oraz amfiteatr niegdyś mieszczący kilkadziesiąt tysięcy widzów był miejscem walk gladiatorów i zwierząt. Warto przyjrzeć się z bliska tej imponującej budowli i przenieść się w czasie do Starożytności.

Innym ważnym zabytkiem znajdującym się w Rzymie jest Panteon, czyli zbudowana w 27 r. p. n.e. budowla pełna rzeźb, fresków i licznych kaplic grobowych władców Włoch. Forum Romanum to kolejne miejsce godne uwagi w stolicy. Ten najstarszy plac miejski otoczony sześcioma pięknymi wzgórzami jest pełen łuków triumfalnych, pomników, świątyń i ruin. Odwiedzając Rzym, nie można również zapomnieć o Placu i Bazylice św. Piotra, które znajdują się w Watykanie i stanowią symbol Kościoła Katolickiego i wiary chrześcijańskiej. Bazylia jest bogata w niemal kilkadziesiąt tysięcy malowideł, czterdzieści ołtarzy i kilkaset posągów, a całość sprawia ogromne wrażenie. Innym ważnymi punktami Rzymu są Kapitol, czyli wzgórze rzymskie, na którym znajdują się świątynie oraz Fontanna di Trevi, czyli barokowe dzieło przedstawiające boga mórz Neptuna.

Rzym przez wzgląd na ogromne skupisko zabytków oraz artefaktów starożytnych stanowi jedno z najciekawszych miejsc na całym świecie, dlatego jest najchętniej odwiedzanym miastem we Włoszech przez turystów.

2. Neapol – miasto, w którym narodziła się pizza

Kolejnym miastem niezwykle ważnym we Włoszech jest Neapol. Stolicę regionu Kampania wyróżniają piękne zabytki oraz widok najpopularniejszego wulkanu na świecie, czyli Wezuwiusza. Miłośnikom włoskiej kuchni miasto to kojarzy się przede wszystkim z pyszną pizzą neapolitańską wpisaną na listę UNESCO, którą warto skosztować, będąc właśnie w tym regionie. Poza wspomnianym specjałem stolica Kampanii oferuje również piękne place do podziwiania – Piazza del Plebiscito oraz Piazza Dante.

Kolejnym istotnym miejscem w Neapolu jest Zamek Sant’ Elmo w kształcie sześcioramiennej gwiazdy, z którego rozpościera się widok na całą zatokę. Będąc w Neapolu, nie można również ominąć kościoła pełnego renesansowych miejsc San Giovanni a Carbonara oraz kaplicy Cappella Sansevero.

3. Miasto na wodzie, czyli co warto zobaczyć w Wenecji

Wenecja jest kolejną wizytówką Włoch. Miasto znane na całym świecie oferuje nie tylko romantyczne wycieczki gondolą, lecz także szereg innych interesujących obiektów godnych ujrzenia.
Jednym z nich jest Plac św. Marka, pełen kawiarni, restauracji z widokiem na wybudowaną w bizantyjskim stylu Bazylikę św. Marka oraz pełen broni i dzieł sztuki Pałac Dożów. Wenecja jako miasto pełne kanałów posiada najpopularniejszy z nich – Canal Grande. Długi na 3800 metrów kanał dzieli miasto na dwie części, a z jego wód rozpościera się widok na piękne rezydencje w stylu gotyckim, renesansowym oraz barokowym. Innym ważnym miejscem w Wenecji jest Most Westchnień, czyli jeden z wielu symboli miłości w tym mieście.

Wenecja jest idealnym miejscem dla zakochanych, dlatego warto odwiedzić to miasto ze swoją drugą połówką.

4. Mediolan, czyli europejskie centrum mody

Drugim co do wielkości miastem we Włoszech jest Mediolan. Stolica Lombardii oferuje szereg miejsc, których nie można przeoczyć, odwiedzając to centrum mody.

Ważnymi punktami w tym mieście są Galeria Wiktora Emanulea II, czyli ogromny pasaż pełen luksusowych sklepów oraz najsłynniejsza opera we Włoszech La Scala wraz z muzeum pełnym eksponatów związanych ze sztuką. Castello Sforzesco, czyli zdobiony wieżami piętnastowieczny zamek stanowi kolejne ważne miejsce w Mediolanie. Tutaj znaleźć można muzea pełne archeologicznych artefaktów. W Mediolanie warto również odwiedzić galerię sztuki Pinacoteca di Brera, w której znaleźć można dzieła Belliniego, Rubensa czy Rembrandta. Vertical Forest, czyli pełne zieleni wieżowce pokryte drzewami oraz krzewami stanowią najbardziej nietypową i oryginalną atrakcję nowoczesnego Mediolanu.

5. Miasto Romea i Julii, czyli spacerem po Weronie

Uznana przez Szekspira za miasto zakochanych Werona oferuje wiele miejsc, które warto odwiedzić.
Pierwszym punktem każdego turysty zwiedzającego to miasto powinien być najsłynniejszy balkon świata, który znajduje się w Domu Julii. Warto również zwiedzić trzeci co do wielkości rzymski amfiteatr Arena di Verona, w którym odbywały się walki gladiatorów.

W Weronie można ujrzeć również miejskie mury oraz wieżę Torre dei Lamberti, a odpocząć w okolicy Jeziora Garda.

Włochy są jednym z najbogatszych w zabytki, muzea oraz dzieła sztuki państwem europejskim, który posiada równocześnie największą liczbę popularnych miast, godnych odwiedzin. Kolebka kultury zachodniej stale zachęca turystów do wstąpienia w jej progi i podróży do czasów Starożytnych, przeplatających się naprzemiennie z nowoczesnością.