Polska

16 Najlepszych Atrakcji w Myczkowcach ⛰️ Co Warto Zwiedzić

Myczkowskie Jezioro
Myczkowskie Jezioro | fot. Yarl / Wikipedia

Myczkowce, malownicza miejscowość położona w sercu Bieszczad w województwie podkarpackim stała się jednym z najbardziej pożądanych celów turystycznych w Polsce. Polańczyk znajduje się 7,5 kilometra w linii prostej, a Lesko jest jeszcze bliżej, bo tylko 6,5 kilometra stąd. To niewielkie, ale pełne uroku miejsce oferuje nie tylko przepiękne krajobrazy, ale także mnóstwo atrakcji, które przyciągają turystów przez cały rok. Od wodnych rozrywek nad zaporą w Myczkowcach, po piesze wędrówki po malowniczych szlakach górskich – Myczkowce gwarantują niezapomniane wrażenia.

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć i jak spędzić czas w tej urokliwej miejscowości, zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika po najlepszych atrakcjach Myczkowiec. Zapewniamy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku, czy też szukasz chwil spokoju wśród pięknych krajobrazów.

1. Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej

Zwiedzanie rozpoczyna się od ogrodu biblijnego, co stanowi fascynujące doświadczenie. Następnie można podziwiać bardzo ciekawą i starannie wykonaną ekspozycję miniatur obiektów sakralnych, głównie cerkwi z Polski, Słowacji i Ukrainy.

To naprawdę ciekawe miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Bieszczadach. Wejście jest bardzo przystępne cenowo, a przy tym wspieramy działalność Caritas. Przy zakupie biletu istnieje także możliwość nabycia pamiątek, a przed wejściem znajduje się darmowy parking. W środku ośrodka dostępne jest także mini zoo, które jest ogólnie dostępne dla zwiedzających. To miejsce oferuje nie tylko edukację, ale także wsparcie dobrej sprawy.

2. Skałki Myczkowieckie

To miejsce z widokiem na Myczkowce, zaporę Myczkowiecką, dwie charakterystyczne góry i dolinę Olszanki jest absolutnie przepiękne. Ten widok potrafi dosłownie skraść serce i pozostawić niezapomniane wrażenia.

3. Cudowne Źródełko w Zwierzyniu

To naprawdę intrygujące miejsce na mapie, które warto odwiedzić, nawet jeśli nie jest się osobą wierzącą. Można dojechać tam samochodem aż do samego końca, bez konieczności długiego spaceru. Dla tych, którzy nie wierzą w uzdrawiającą moc źródełka, pozostaje możliwość skorzystania z zimnej i smacznej wody. To miejsce ma coś do zaoferowania każdemu, niezależnie od przekonań i oczekiwań.

4. Chatka Wariatka, Uherce Mineralne

To naprawdę świetna atrakcja, która nie tylko przypadnie do gustu dzieciom, ale także dorosłym. Śmiech gwarantowany! Chociaż może nie ma tam zbyt wiele do oglądania, to samo wnętrze robi niesamowite wrażenie. Kiedy wejdzie się do tego domku, mózg zaczyna działać nieco inaczej niż zwykle, co jest naprawdę zabawne i fascynujące.

5. Zapora Wodna

Położona w sercu Bieszczadów, tama w Myczkowicach jest jednym z dwóch inżynieryjnych cudeniek wzdłuż rzeki San. Jej budowa rozpoczęła się w latach 1921–1925, ale z powodu braku środków została wstrzymana. Ostateczne prace nad podniesieniem jej wysokości miały miejsce w latach 1956–1960. W trakcie prac odkryto pozostałości średniowiecznego osiedla. Dzięki tamie powstało Jezioro Myczkowskie, majestatyczna konstrukcja ziemna o długości 386 m i wysokości 17,5 metra.

6. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

To naprawdę świetna atrakcja, ale przygotuj się na przejechanie 9 kilometrów, lub ewentualnie 6,5. Najlepiej jest wcześniej zarezerwować miejsca. Połowa trasy ma jednak miłą niespodziankę – panią, która oferuje domową lemoniadę, ciasta i jagodzianki. To prawdziwa przyjemność dla podniebienia.

7. Muzeum Kultury Bojków

To miejsce jest absolutnie fenomenalne. Tutaj pracują wyłącznie prawdziwi pasjonaci. Zdecydowanie warto poświęcić czas na dokładne zwiedzenie. Znajdziesz tu niezwykle bogatą bazę informacji oraz fascynujące eksponaty. Dodatkowo, na parterze znajduje się galeria z uroczą kawiarnią, gdzie podają wyjątkową kawę Bojków i absolutnie przepyszne ciasta.

8. Wodospad na Olszance

Znany również jako „Wodospad w Uhercach Mineralnych”, Wodospad Olszanki zyskał tytuł najszerszego wodospadu w regionie. Ten majestatyczny skok wodny o szerokości 38 metrów i wysokości w granicach 2,5-3 metry stanowi prawdziwy spektakl natury. Chociaż jego wielkość może różnić się w zależności od poziomu wody, to jest zawsze godny podziwu. Niemniej jednak jego pierwotny rozmiar został nieco zmniejszony po tragicznej powodzi w 1981 roku, kiedy rzeka Olszanica niszcząco przetoczyła się przez dolinę.

9. Kamień Leski

Jeśli jesteście w okolicy, warto na chwilę zjechać i zobaczyć to przyrodnicze cudo. Możecie także skorzystać z okazji, aby odwiedzić piernikową chatę, gdzie możecie delektować się mrożoną kawą lub innym napojem. To świetny sposób na relaks w upalne dni i jednocześnie wsparcie dla lokalnej gastronomii.

10. Centrum Kultury Ekumenicznej Park Miniatur Świątyń

Zlokalizowany w sercu Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Park Miniatur Świątyń wraz z Centrum Kultury Ekumenicznej rozpoczął swoją działalność w październiku 2007 roku. Pośród dziesięciu pagórków znajduje się 140 precyzyjnie wykonanych miniatur drewnianych kościołów i cerkwi reprezentujących obrządki: katolicki, greckokatolicki i prawosławny. Te wspaniałe modele w skali 1:25 odwzorowują świątynie z Polski, Ukrainy i Słowacji, ukazując unikatowe cechy architektury kościoła łacińskiego i bizantyjskiego.

11. Jezioro Myczkowskie

Jezioro Myczkowskie to urokliwy sztuczny zbiornik o powierzchni aż 200 ha, którego istnienie datuje się na rok 1960, kiedy to wybudowano tamę na rzece San. To miejsce wciąż nieodkryte przez masową turystykę oferuje wiele atrakcji dla miłośników natury i spokoju. Całe piękno tego regionu można podziwiać z zapory lub punktu widokowego w kamieniołomie w Burce.

12. Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła

Położona w sercu Bieszczad, w zabytkowej budowli z początków XX wieku w Uhercach Mineralnych, Akademia Rzemiosła Bieszczadzkiego przenosi uczestników w świat tradycyjnych zawodów. W tym miejscu zarówno młodzi, jak i starsi mogą na własne oczy doświadczyć, jak tworzyło się dawne rzemiosło. Na obszarze prawie 400 m2, w otoczeniu nowoczesnych środków ekspozycyjnych, każdy ma szansę utoczyć garnek czy nauczyć się sztuki kaligrafii w stylu przedwojennym. Szkoła kryje w sobie również klasę na strychu, dawniej mieszkanie nauczyciela, teraz przekształcone w nowoczesną salę audiowizualną. Przez cały czas uczestnicy mają okazję praktykować w autentycznych pracowniach, takich jak piekarnia czy garncarnia.

13. Bunkry Linii Mołotowa

Nieopodal Myczkowiec stoją dwa bunkry, choć historia bunkrów w województwie podkarpackim nie jest tak barwna, jakby się mogło wydawać. Wiele z tych konstrukcji zostało zniszczone z upływem czasu. W rejonie Soliny i Myczkowiec znajdziemy kilka z nich, połączonych ze sobą przez Podkarpacki Szlak Rowerowy „Śladami nadsańskich umocnień”. Ten malowniczy szlak o długości około 150 km rozciąga się od Bóbrka, wzdłuż rzeki San, aż do Przemyśla. Punkt początkowy trasy znajduje się przy Zapodze Wodnej w Solinie, a dalszą drogę wskazują drogowskazy z umieszczonymi na nich koordynatami GPS.

14. Rezerwat Przyrody Koziniec

Nieopodal Soliny, malowniczy rezerwat Koziniec rozciąga się ku wodom Zalewu Myczkowieckiego. To miejsce kryje w sobie historię kamieniołomu, który teraz przekształcił się w spektakularny punkt widokowy na panoramę Bieszczad i blaski Zalewu Solińskiego. Aby dotrzeć do tego zakątka, śledź ścieżkę oznaczoną niebieskim kolorem z Myczkowiec. U wejścia czeka dodatkowa atrakcja – zabytkowa kapliczka z roku 1848, dumnie wznosząca się po drugiej stronie drogi.

15. Karpacki Entomo- Zieleniec

To miejsce jest częścią ośrodka, który oferuje wiele atrakcji, takich jak ogród biblijny i park miniatur. Dlatego, gdy już tam jesteście, warto skorzystać z okazji, aby zobaczyć owady w powiększeniu.

16. Droga przez rzekę San

Miejsce, które z pewnością warto odwiedzić jako turysta! Podróżowaliśmy tam samochodem w obie strony, a potem kontynuowaliśmy pieszo. Jednak przechodząc na własnych nogach, musieliśmy zachować szczególną ostrożność ze względu na bardzo śliskie płyty.