Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Lesku ⛰️ Co Warto Zwiedzić

fot. Lowdown / Wikipedia

Lesko to miasto w województwie podkarpackim położone na obszarze Gór Sanocko-Turczańskich, które przyciąga do siebie przede wszystkich miłośników pieszych wędrówek. Lesko leży na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego, przez co nazywane jest „Bramą Bieszczad”, ale to urocze położenie nie jest wszystkim, co przyciąga do miasta turystów.

1. Zamek w Lesku

Zamek w Lesku to obiekt pochodzący z XVI wieku. Wówczas poniżej zamku przebiegał szlak handlowy w stronę Węgier. Zamek ucierpiał podczas potopu szwedzkiego, to, co można obecnie zobaczyć, to pozostałości dawnej, większej i bardziej okazałej budowli.

2. Kamień Leski

Kamień Leski, zwany również Kamieniem Diabła, zlokalizowany jest 3 kilometry za Leskiem, w Glinnem. Jest to ogromny piaskowiec o wysokości 20 metrów, który wyrasta nieoczekiwanie w samym środku lasu. Nie da się nie zrobić jego zdjęcia na pamiątkę.

3. Synagoga w Lesku

Synagoga w Lesku to świątynia wzniesiona w latach 1626-1654. Zdewastowana podczas II wojny światowej, przez blisko 20 lat pozostawała opuszczona. Obecnie jest po pracach remontowych, mieści się w niej Muzeum Żydów Galicji, Galeria Sztuki Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku, zaś w jej przybudówce – biura.

4. Szlak Śladami Aleksandra Fredry

Szlak Śladami Aleksandra Fredry ma 450 kilometrów długości, prowadzi przez Polskę i Ukrainę przez miejsca związane z postacią tego znanego poety i komediopisarza. Przebiega on także przez Lesko.

5. Kirkut w Lesku

Kirkut w Lesku jest jednym z najstarszych w Europie zachowanych żydowskich kirkutów (cmentarzy). Znajduje się na wzniesieniu przy zbiegu ulic Moniuszki i Słowackiego, a najstarsza istniejąca do dziś macewa (grób) pochodzi z 1548 roku.

6. Pomnik Książki w Lesku

Pomnik Książki w Lesku to pomnik zlokalizowany na Nowym Rynku, którego odsłonięcie nastąpiło w 2008 roku. Wykonana z brązu rzeźba przedstawia glob ziemski, z niego wyłania się dłoń dorosłej osoby, która trzyma otwartą książkę, oraz ręka dziecka, która jest wyciągnięta w jej stronę.

7. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny to świątynia zbudowana w 1539 roku w stylu późnego gotyku z cegieł i kamieni. Do budowy kościoła użyto przede wszystkim piaskowca z okolic Leska.

8. Basen Aquarius

Basen Aquarius to miejsce na spędzenie aktywnie czasu przez dorosłych i dzieci – na każdego czekają liczne atrakcje.

9. Rynek miejski

Rynek miejski wraz z XIX-wiecznym Ratuszem stanowią atrakcję turystyczną przez imponujące budowle. Ratusz posiada otwartą do zwiedzania wieżę zegarową.

10. Zespół Umocnień Nadsańskich

Zespół Umocnień Nadsańskich to wykonany przez radzieckich żołnierzy pas umocnień, który zaciekawi miłośników historii.