Polska

Co warto zobaczyć w Szczawnicy w jeden dzień lub weekend

góry

W dawnych czasach poszukując zdrowia wybierano się do „wód”. Dziś mechanizm jest podobny, zmieniło się jedynie nazewnictwo. „Wody” zastąpione zostały „zdrojami”. Uzdrowisko zamiennie ze zdrojem podkreśla rangę miejscowości. Właśnie takie miano można dopisać do Szczawnicy. Miejscowość uzdrowiskowa u podnóża Pienińskich Gór.

Osoby wybierające ten rejon Polski nie zawsze kierują się względami zdrowotnymi. Walory krajobrazowe i ciekawe do zobaczenia i odwiedzenia miejsca stanowią jedyne kryterium wyboru. Co ciekawego znaleźć można w Szczawnicy i najbliższej okolicy.

1. Wąwóz Homole

fot. Krzysztof Bergier / flickr.com

W pobliżu Szczawnicy znajduje bardzo ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Wąwóz utworzony przez siły natury i wyrzeźbiony w wapiennych skałach. Bardzo urokliwe miejsce zwłaszcza jesienią, kiedy kolorowe liście pobliskich drzew zdobią krajobraz przeróżnymi barwami jesieni. Wąwóz ma długość 800 metrów, pokonując ten dystans kilkakrotnie przestępować trzeba płynący po dnie wąwozu potok.

2. Wodospad Zaskalnik

fot. Jerzy Opioła | Wikipedia.org

W dzielnicy Sewerynówka położonej w granicach Szczawnicy przepływający potok utworzył niewielki wodospad. Woda spada z wysokości 5 metrów, przepływając przez skały tworzy bardzo ciekawe miejsce. Kierując się ze Szczawnicy na Przehybę można wybrać się na spacer i dotrzeć do wodospadu.

3. Kolej linowa na Palenicę

fot. Robsuper | Wikipedia

Główna atrakcja Szczawnicy. Kolejka z krzesełkami czteroosobowymi, zmodernizowana w 2005 roku. Czynna cały rok, wwożąc na szczyt Palenicy latem turystów, zimą narciarzy. Długość trasy wynosi 783 metry i pokonuje wysokość 263 metrów.

4. Spływ Dunajcem

Mając do dyspozycji więcej czasu warto skorzystać z kolejnej atrakcji w Pieninach i udać się na spływ Dunajcem. Początek spływu mieści się w Sromowcach. Na miejscu można wybrać jedną a dwóch długości spływu. Pierwsza zaczyna się w Sromowcach Górnych i kończy w Szczawnicy lub wersję dłuższą kończącą się w Krościenku. Podczas spływu podziwiać można przepiękne krajobrazy Pienińskiego Parku Narodowego.

5. Wyprawa na Trzy Korony

fot. Jerzy Opioła | Wikipedia

Obowiązkowa wycieczka na najsławniejszy szczyt Pieninów. Do wyboru jest kilka tras rozpoczynających się w różnych miejscach. Bez względu na miejsce rozpoczęcia, cel jest , szczyt Trzech Koron. Docierając na miejsce podziwiać można piękny widok przełomu Dunajca oraz przy sprzyjających warunkach wznoszące się niedaleko Tatry. Na szczycie zamontowane są specjalne platformy widokowe zapewniające bezpieczeństwo.

6. Bryjarka

Niewysoka góra na którą poprowadzone są liczne trasy spacerowe. Obowiązkowe miejsce spacerów kuracjuszy szczawnickich sanatoriów. Dla wygody wzdłuż tras marszowych, zamontowane są ławki sprzyjające chwilowemu odpoczynkowi. Na szczycie znajduje się żelazny krzyż, oświetlony nocą sprawia niesamowite wrażenie.

7. Pijalnia Wód Mineralnych

fot. pijalniaszczawnica.pl

Nieodłączny element większości miejscowości uzdrowiskowych. Pijalnia znajduje we wnętrzu zabytkowej willi w Szczawnicy przy ulicy Dietla 9. W pijalni można korzystać z wód pochodzących z 6 źródeł w tym z najsłynniejszej „Józefiny”.

8. Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

Nieopodal Szczawnicy znajduje się miejscowość Szlachtowa i właśnie tam można odwiedzić muzeum w którym prezentowane są eksponaty związane z regionem. Ciekawostkę stanowią eksponaty „maszyn” używanych w dawnych czasach do uzdrowiskowej terapii.

9. Niedzica i Czorsztyn

W ramach jednodniowego wypadu odwiedzić można te dwie miejscowości i zwiedzić znajdujące się w nich zamki. W Czorsztynie pozostały jedynie ruiny, natomiast w Niedzicy zamek prezentuje się bardzo okazale.

10. Bulwary Grajcarka

Przez Szczawnicę przepływa potok Grajcarek. Jeśli przyjdzie komuś spędzić noc w Szczawnicy warto wieczorkiem udać się na spacer wzdłuż potoku. Szum płynącej po kamieniach wody uspokoi głowę i zapewni spokojny sen