Polska

10 najlepszych atrakcji w Kościerzynie

Zdjęcie z drona | Fot. Janusz Recław / Wikipedia

Kościerzyna to miasto w województwie pomorskim, które pochwalić się może kolorowymi kamienicami wokół rynku, ale o wiele więcej atrakcji sprawia, iż każdego roku liczba turystów się zwiększa. Oto najciekawsze atrakcje w Kościerzynie.

1. Pomnik Nieznanego Żołnierza

Pomnik Nieznanego Żołnierza to miejsce upamiętniające żołnierzy regionu poległych w czasach II wojny światowej, gdzie warto zajść dla oddania czci. Atrakcja, którą zdecydowanie warto zobaczyć

2. Muzeum Ziemi Kościerskiej

Następną ciekawą atrakcją jest Muzeum Ziemi Kościerskiej. Mieści się w budynku ratusza. Działalność rozpoczęło w 2007 roku, podzielone jest na trzy działy: Dział Historii i Kultury Ziemi Kościerskiej, Dział Etnograficzny, Dział Przyrodniczy.

3. Muzeum Akordeonu

Muzeum Akordeonu na Rynku to drugi oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej. Placówka w całości poświęcona jest akordeonowi – uznaje się, iż jest to najważniejszy instrument muzyczny na Kaszubach. Możliwe zwiedzanie indywidualnie lub w grupach zorganizowanych.

4. Pomnik Remusa

Pomnik Remusa na Rynku to pomnik upamiętniający bohatera epopei kaszubskiej pod tytułem „Życie i przygody Remusa”. Wielu turystów nie wyobraża sobie wyjechać z miasta bez wcześniejszego wykonania Remusowi zdjęcia.

5. Muzeum Kolejnictwa

Muzeum Kolejnictwa to jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Kościerskiej. W swoich zbiorach posiada największą ekspozycję pojazdów szynowych w północnej Polsce, a ekspozycja ta stale się powiększa.

Zwiedzający zobaczyć mogą także ruchome makiety, na terenie muzeum znalazły się również wykonane z brązu i opisane alfabetem Braille’a, makiety dwóch parowozów i Zespołu Parowozowni.

6. Neogotycki Kościół Zmartwychwstańców

Neogotycki Kościół Zmartwychwstańców pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego zbudowany w latach 1892–1894, dawniej pełnił funkcję kościoła ewangelickiego. Jego wnętrza skrywają oryginalny wygląd, który może zachwycić.

7. Pomnik Józefa Wybickiego

Pomnik Józefa Wybickiego autorstwa Wawrzyńca Sampa z 1975 roku zlokalizowany jest przy ulicy Wojska Polskiego. Jego wysokość wynosi 11 metrów.

8. Stary Browar

Stary Browar to nowoczesny kompleks hotelowo-restauracyjny wraz z warzelnią. Powstał w miejscu browaru Berenter Bierbrauerei z 1856 roku. Można wypić tu na miejscu lub kupić na wynos piwa warzone w Kościerzynie czy też skorzystać z wycieczki „Tajemnice Kościerskiego Browaru”.

9. Muzeum American Old Cars

Muzeum American Old Cars to atrakcja dla fanów motoryzacji, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć stare amerykańskie samochody, wśród których zobaczyć można pojazdy marek takich jak Buick (m.in. model Roadmaster z 1956 roku czy model Special z 1952 roku), Cadillac, DeSoto czy Ford.

Pojazdy zachowane są w bardzo dobrym stanie, istnieje możliwość ich wypożyczenia.

10. Kościerska gra miejska

Atrakcją dla dzieci jest kościerska gra miejska pod nazwą „Stegna Stolemów”, która polega na odnalezieniu siedmiu posągów rozmieszczonych w różnych punktach Kościerzyny. Podczas ich szukania trzeba rozwiązywać zagadki.