Polska

10 najlepszych tras rowerowych w Ostródzie

trasy rowerowe ostróda

Ostróda to miasto z bogatą historią znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Historia miasta sięga XIII wieku, dlatego też znajdują się tutaj liczne zabytki sakralne, świeckie i militarne. Atrakcyjne położenie miejscowości sprawia, że przyciąga ona również zwolenników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Jakie trasy rowerowe w okolicy warto znać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Żółty szlak rowerowy

Żółty szlak rowerowy wiodący z Ostródy przez Lichtajny, Brzydowo i Ornowo wynosi nieco ponad dwadzieścia kilometrów i jest dość łatwą trasą, która sprawdzi się w przypadku wycieczek rodzinnych. Chociaż w niektórych miejscach będzie trzeba wjechać na spore wzniesienia, na trasie czekają również zjazdy, a przede wszystkim piękne widoki na okolice.

2. Trasa Warlity Wielkie – Wadłowo

Szlak rowerowy prowadzący z Warlit Wielkich do Wadłowa ma ponad siedemnaście kilometrów długości i należy do tras nieskomplikowanych, aczkolwiek oferujących możliwość poznania okolicy. Trasa zaczyna się w Warlitach Wielkich i wiedzie przez piękne okolice wypełnione jeziorami aż do Ostródy. Koniec trasy następuje w Wadłowie, czyli urokliwej miejscowości, w której do dziś można poczuć klimat typowej polskiej wsi.

3. Trasa Ostróda – Dylewska Góra

Szlak rowerowy wiodący z Ostródy na Dylewską Górę i z powrotem to pętla mająca ponad 46 kilometrów i stanowiąca wyzwanie dla niedoświadczonych rowerzystów. Trasa wiedzie przez pola i lasy, ale też przez asfaltową drogę. Dylewska Góra jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Dylewskich, a w jej pobliżu znajduje się również Jezioro Francuskie.

4. Pętla Ostródzka

Pętla rozpoczynająca się i kończąca w Ostródzie, a wiodąca przez Stare Jabłonki to piękna trasa rowerowa o długości przekraczającej 40 kilometrów. W Starych Jabłonkach na turystów czeka wiele atrakcji, a wśród nich mający swój początek na jeziorze Szeląg Mały Kanał Elbląski, bunkry będące początkiem fortyfikacji Pozycji Olsztyneckiej oraz rezerwat przyrody „Sosny Taborskie”.

5. Trasa Ostróda – Pola Grunwaldzkie

Trasa wiodąca z Ostródy na Pola Grunwaldzkie jest tak samo łatwa, jak długa. Jej długość wynosi ponad 70 kilometrów, ale szlak przyciąga miłośników historii, którzy chcą zobaczyć słynne pola, na których rozegrała się najważniejsza ze średniowiecznych bitew. Zdecydowana większość szos jest dobrze utrzymana i pozbawiona samochodów.

6. Trasa Tomaszków – Karnity

Trasa rowerowa z Tomaszkowa przez Ostródę do Karnit jest uznawana za trudną głównie ze względu na duży ruch samochodowy, który wymaga dużej uwagi i dla niektórych może być stresujący. Doświadczeni rowerzyści znajdą tutaj jednak samą przyjemność pokonywania kolejnych kilometrów w pięknych okolicznościach. Warto odwiedzić średniowieczny zamek w Karnitach, a także odpocząć na odcinku leśnym.

7.  Trasa Ostróda – Wysoka Wieś

Trasa wiodąca z Ostródy przez Brzydowo do Wysokiej Wsi była poddana konserwacji w 2012 roku, dlatego też jest w bardzo dobrym stanie. Łączy Małą Pętlę Ostródzką ze szlakiem Wysoka Wieś – Pola Grunwaldzkie i cechuje się wyjątkową malowniczością. Na trasie będzie sporo momentów, podczas których warto się zatrzymać, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia albo po prostu ponapawać się pięknym krajobrazem.

8. Trasa dookoła Jeziora Szeląg Wielki

Szlak rowerowy wiodący z Ostródy dookoła Jeziora Szeląg Wielki wynosi ponad 40 kilometrów, ale w zdecydowanej większości wiedzie przez asfaltowe i bardzo wygodne drogi. Odrobinę więcej wysiłku wymagają odcinki leśne, ale piękne widoki w zupełności go rekompensują.

9. Trasa z Miłomłyna

Trasa wiodąca z Miłomłyna, przez Ostródę i Wielimowo wynosi nieco ponad 20 kilometrów i uznawana jest za łatwą. Sprawi sporo przyjemności zarówno amatorom jazdy na rowerze, jak i doświadczonym rowerzystom. Warto odwiedzić znajdujący się nad Kanałem Elbląskim Miłomłyn, czyli miasto, w którym do dzisiaj można podziwiać zabudowę z XVIII i XIX wieku, a także wiele zabytków sakralnych.

10. Trasa dookoła Jeziora Drwęckiego

Pętla wiodąca z Ostródy dookoła Jeziora Drwęckiego to trasa o długości przekraczającej 20 kilometrów i zapewniająca przepiękne widoki na malowniczo usytuowany zbiornik wodny. Okolice zachwycą fanów dzikiej przyrody, którzy doceniają kontakt z naturą i możliwość uprawiania aktywnego wypoczynku w zachwycających okolicznościach.