10 Najlepszych Atrakcji w Polańczyku ⛰️ Co Warto Zwiedzić
Polańczyk to wieś posiadająca status uzdrowiska położona w południowo – zachodniej Polsce, w województwie Podkarpackim, w której zamieszkuje ok. 1. 000 mieszkańców. Polańczyk znajduje się nad zachodnim brzegiem Jeziora Solińskiego i jest siedzibą władz gminy Solina.
Znajduje się tutaj wiele uzdrowisk oraz zakładów leczniczych. W związku z tym Polańczyk oraz głównie jego okolice posiadają dla kuracjuszy oraz turystów bogatą ofertę turystyczną oraz rekreacyjną, która jest stale, z roku na rok, rozbudowywana. Wcześniej pisaliśmy o ciekawostkach na temat Polańczyka. Oto najciekawsze atrakcje w Polańczyku i okolicach.
1. Zapora w Solinie
Zapora znajdująca się na terenie Zalewu Solińskiego jest niewątpliwie największą i najpopularniejsza atrakcją w okolicy. Jest to jednocześnie elektrownia wodna, której nazwa to Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Ostatnio zapora w latach 2001 – 2003 przeszła modernizację. W 2015 roku na jednej ze ścian wykonany został mural, przedstawiający zwierzęta, które można spotkać w Bieszczadach, autorstwa Przemysława Truścińskiego. Zapora w Solinie jest największą zaporą w Polsce.
2. Jezioro Solińskie
Jezioro posiada powierzchnię przekraczającą ponad 20 kilometrów kwadratowych i jest największym zbiornikiem w Polsce pod względem pojemności. Dzięki bardzo dobrze rozbudowanej linii brzegowej, przekraczającej ponad 160 kilometrów, powstało bardzo dużo punktów rekreacyjnych, usługowych oraz gastronomicznych. Na jeziorze, ze względu na jego powierzchnię oraz ukształtowanie i sprzyjające warunki, bardzo często można spotkać osoby uprawiające windsurfing czy kitesurfing.
3. Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych
Ustrzyki Dolne oddalone są zaledwie 15 kilometrów od Polańczyka. W związku z tym warto wybrać się do Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych. Muzeum położone jest przy ul. Fabrycznej 12. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można poznać całe wyposażenie, jakie używane było w dawnych czasach do czyszczenia oraz mielenia zboża. W muzeum zobaczyć również możemy maszyny epoki pary i elektryczności. Na terenie muzeum działa również restauracja, gdzie skosztować można lokalnej kuchni.
4. Park Linowy „Lemur” w Polańczyku
Miejsce rozrywki dla całej rodziny – zarówno najstarsi jak i najmłodsi znajdą tutaj coś dla siebie. Park linowy posiada w pełni zabezpieczone m. in. siatką ochronną 5 tras, każda o innej długości i poziomie trudności. Dla dzieci przygotowane zostały specjalne, pełne różnorodnych atrakcji 4 trasy. Warto zwrócić uwagę, że Park Linowy „Lemur” czynny jest tylko w sezonie, tj. od początku maja do końca września.
5. Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie
Muzeum powstało dosyć niedawno, bowiem w 2013 roku. W Muzeum Kultury Bojków zgromadzone są przede wszystkim wszelkie rzeczy związane z życiem i gospodarką dawnych mieszkańców Soliny i okolic. Zobaczyć tam możemy stare fotografie, dokumenty, stroje czy narzędzia. Dzięki temu możemy zapoznać się z każdym aspektem życia dawnych mieszkańców – od ich narodzin aż do śmierci. Zbiory muzeum są na bieżąco uzupełniane oraz powiększane. Miejsce idealne dla pasjonatów historii oraz kultury. Dla dzieci i młodzieży raczej mało atrakcyjne miejsce.
6. Kamień Leski w Glinnem
Niewątpliwie jedna z najsłynniejszych atrakcji Leska. Kamień Leski to pomnik przyrody. Przez lokalnych mieszkańców bywa nazywany również Kamieniem Diabła, czy też Diabelskim Kamieniem. Kamień zlokalizowany jest Glinnem, jadąc od strony Leska. Trzeba przyznać, że kamień na tle otoczenia wywiera spore wrażenie. Pochodzenie kamienia do dzisiaj jest niejasne. Naukowcy spierają się czy kamień jest pozostałością polodowcową czy może skałą wulkaniczną. Nikt dokładniej jeszcze jej nie zbadał. Natomiast lokalna nazwa, tj. Kamień Diabła wywodzi się z legendy, jakoby sam diabeł miał upuścić w tym miejscu kamień, ponieważ chciał doszczętnie zniszczyć wszelkie tutejsze kościoły. O kamieniu tym w pamiętnikach „Trzy po trzy” wspomina sam Aleksander Fredro. Dodatkowo poświęcił mu poemat, który nosi tytuł, a jakże,”Kamień pod Liskiem”.
7. Amfiteatr w Polańczyku
Amfiteatr położony jest w Polańczyku przy ul. Zdrojowej. Bez problemu pomieści 2. 000 widzów, z czego 500 miejsc jest siedzących. Sfinansowany został ze środków unijnych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2011, którego nazwa to „Polańczyk i Schidnica”. Amfiteatr otoczony jest bogatą florą. Dodatkowo położenie obok jeziora solińskiego sprawia naprawdę imponujące wrażenie. W sezonie letnim odbywają się tutaj prawie codziennie jakieś mniejsze lub większe imprezy plenerowe.
8. Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku
Sanktuarium znajduje się przy ul. Bieszczadzkiej w Polańczyku. Obecny budynek sanktuarium został wybudowany w 1909 roku. Wcześniej budynek był drewnianym. Zaznaczyć należy, że ze względu na lokalizację, cały rejon był granicą pomiędzy kościołem katolickim a kościołem prawosławnym. W związku z tym doszło tutaj to pomieszania i wzajemnego przeniknięcia się kultur i obyczajów. Budynek Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości do 1948 roku był współdzielony pomiędzy oboma kościołami. Od tamtego czasu zarządzany jest przez duchownych związanych z kościołem rzymskokatolickim, których wyznawcy, ze względu na II Wojnę Światową oraz późniejsze przesiedlenia, stanowią większość na tym terenie. Zwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na historyczną, XIX wieczną dzwonnicę oraz zabytkowy ołtarz z obrazem, który uznawany jest za cudowny. Ołtarz został przetransportowany z cerkwi prawosławnej położonej w Łopiance.
9. Ścieżki spacerowe w Polańczyku
Atrakcja w sam raz dla aktywnych osób oraz kuracjuszy licznych uzdrowisk, które się znajdują w Polańczyku. Władze lokalne, we współpracy z licznymi lokalnymi stowarzyszeniami przygotowały ogrom ścieżek spacerowych. Najpopularniejsze są trzy z nich. Są to mianowicie: ścieżka spacerowa „Perła Polańczyka”, ścieżka spacerowa „Cypel Polańczyka” oraz ścieżka spacerowa „Zielone wzgórza nad Soliną”. Turyści oraz kuracjusze mimo wszystko najbardziej sobie cenią ścieżkę, która biegnie dookoła całej miejscowości. Podczas spaceru wyznaczonymi ścieżkami możemy zobaczyć najładniejsze miejsca w okolicy, w tym wspaniałe wzgórza widokowe.
10. Stadnina koni Karino w Berezce
Stadnina koni zlokalizowana jest w Berezce, niedaleko Polańczyka. Możemy tutaj nauczyć się jazdy konnej. Jeżeli już umiemy jeździć konno, to śmiało możemy tutaj udoskonalić swoje umiejętności. Można tutaj uzyskać Jeździecką Odznakę Turystyki Górskiej PTTK. Większość zajęć trwa ok. 50 minut. Do dyspozycji gości jest prawie 10 koni. Stadnina posiada również bogatą ofertę dla najmłodszych, więc każdy powinien znaleźć coś tu dla siebie.
Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polańczyku