Ciekawostki

Interesujące Informacje i Ciekawostki o Polańczyku

Polańczyk to wieś o charakterze turystyczno – uzdrowiskowym znajdująca się na Podkarpaciu. Mimo małej liczby mieszkańców jest to niezwykle interesujące miejsce, które posiada liczne atrakcje i ciekawostki z nimi związane, co tylko utwierdza w przekonaniu, że warto pojawić się tam przynajmniej raz w życiu.

1. Inna nazwa

Pierwsza ciekawostka dotyczy faktu, że owa wieś istnieje już od wieku szesnastego, ale w tamtym okresie nosiła nazwę Polieszczańskie, co wzięło się od potoku Leszczyńskich.

2. Różnorodność nacji

Na uwagę zasługuje również inny interesujący fakt związany z Polańczykiem. Otóż w okresie przed drugą wojną światową było to miejsce, gdzie można było spotkać różne nacje, ale po 1945 ludność przede wszystkim ukraińska i rosyjska została stamtąd wysiedlona.

3. Przełomowa decyzja

Ciekawostką jest również fakt, który na zawsze zmienił Polańczyk oraz jego charakter. To właśnie w latach sześćdziesiątych podjęta została decyzja o budowie pierwszych uzdrowisk na właśnie tych terenach, które aż do dnia dzisiejszego są oblegane przez ludzi z całej Polski.

4. Cerkwie

Polańczyk to również miejsce, gdzie znajdują się niezwykle piękne cerkwie, które w czasach późniejszych zostały zaadaptowane na katolickie świątynie.

5. Muzeum Kultury Bojków

Kolejna ciekawostka dotyczy jednej z największych atrakcji, jaką można znaleźć w Polańczyku. To niesamowicie interesujące muzeum, w którym można zobaczyć eksponaty, nawiązujące do dawnych mieszkańców Soliny oraz ich kultury.

6. Stadnina Karino

To niezwykle ciekawe miejsce, gdzie dostępnych jest sześć koni rasowych i jest również możliwość treningów pod okiem bardzo doświadczonych instruktorów.

7. Potencjał

Ciekawa historia wiąże się z wiekiem osiemnastym. To właśnie wtedy, ówczesna królowa Czech i Węgier, Maria Teresa, ofiarowała wiejskiej parafii osiem tysięcy złotych reńskich, co było docenieniem tego, jaki potencjał posiadała owa wieś.

8. Park linowy „Lemur”

Kolejną ciekawostką jest znajdujący się na terenie Polańczyka park linowy „Lemur”. To doskonała atrakcja szczególnie dla najmłodszych, ale również osoby dorosłe mogą spróbować tu swoich sił.

9. Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości

To niezwykle piękna budowla, która wybudowana została w 1909 roku. Ciekawostką jest niewątpliwie znajdująca się na jej terenie dziewiętnastowieczna dzwonnica.

10. Ścieżki spacerowe

To kolejna z tych niezwykłych ciekawostek w tym miejscu. To idealne trasy dla wszystkich kuracjuszy, którzy postanowili skorzystać z uzdrowiskowych uroków. Czas spędzany w pięknych terenach sprawia, że samopoczucie poprawia się już od samego startu.