Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Polańczyku i Okolicach Dla Dzieci

solina
źródło: Spars / Wikipedia

Polańczyk jest niewielką wsią leżącą w województwie podkarpackim, ze względu na swoje położenie nad Zalewem Solińskim jednoznacznie kojarzony jest z Bieszczadami. Od chwili powstania Zalewu Solińskiego ta mała miejscowość stała się niezwykła atrakcją dla turystów i kuracjuszy.

Miejscowość się rozbudowała i z roku na rok zyskiwała coraz większą rzesze kuracjuszy korzystających z dobrodziejstw warunków leczniczych panujących w Polańczyku. Chętnie zaglądają tutaj nie tylko kuracjusze ale również poszukiwacze przygód, ceniących sobie dziewiczą przyrodę nieskażoną jeszcze przez cywilizację. Świeże powietrze, góry, jeziora i lasy przyciągają całe rodziny z dziećmi. Oto najciekawsze atrakcje w Polańczyku i okolicach które zostały przygotowane specjalnie dla dzieci.

1. Zapora w Solinie

Jest największa taką budowlą w Polsce, długość betonowej zapory wynosi 600 metrów, a wysokość 82 metry. W strukturę zapory wbudowana jest elektrownia wodna. W wyniku powstania zapory powstało jezioro zwane Solińskim, które jest zbiornikiem retencyjnym, źródłem wody pitnej a zarazem atrakcją turystyczną. Spacer zaporą dostarczy wielu wrażeń, widok z zapory na jezioro i okolicę zapiera dech w piersiach. Możemy również do wnętrza zapory, trasa zaprowadzi nas aż sześć metrów pod dno jeziora. Wrażenia gwarantowane.

2. Jezioro Solińskie

Od chwili powstania stało się niezwykłą atrakcją turystyczną, akwen o powierzchni ponad 22 ha stał się miejscem licznych wycieczek statkami turystycznymi. Z ich pokładów możemy podziwiać piękno Bieszczadzkich gór. Przewodnik towarzyszący w czasie rejsu dostarczy nam wielu ciekawych informacji o regionie. Port oddalony od Polańczyka o 9km oprócz rejsów statkami oferuje wypożyczalnie sprzętu wodnego. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, rowery wodne, kajaki czy łódki. Na nabrzeżu Jeziora utworzono dziewięć plaż, gdzie możemy korzystać z czystej wody i cieszyć się bieszczadzkim słońcem.

3. Bieszczadzki Park Linowy

Został utworzony na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Nad Solinką”, położonego nad rzeką Solinką. System 22 platform i przeszkód linowych zapewnia świetną zabawę dla ludzi w różnym wieku i różnej sprawności fizycznej. Zainstalowane na drzewach przeszkody linowe znajdują się na wysokości od 1 do 15 metrów. Najmłodsi mogą się nauczyć koncentracji opanowania i pokonania lęku wysokości.

4. Bieszczadzka Kolej Leśna

Stała się już legendą, Najwyżej położona kolej w Polsce swoją trasę rozpoczyna z Majdanu nieopodal Polańczyka. Historia kolejki sięga 1898 roku, przez wiele lat służyła przede również do transportu drewna. Obecnie kolejka kursuje na trasie Majdan Wola Michowsla praktycznie jedynie w celach turystycznych. Podróż takim pociągiem zapewnia cudowne widoki na Bieszczady a od przewodnika dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o historii Bieszczad, kulturze i ciekawostkach przyrodniczych.

5. Indiańska wioska

Znajduje się w okolicach miejscowości Bukowiec powstała stosunkowo nie dawno. Pasjonat kultury Indian Ameryki Północnej stworzył ją przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Odwiedziny w wiosce zapewnią dużą dawkę wiedzy na temat Indian, ich hostowi, kultury i obyczajów rdzennych mieszkańców Ameryki. Wyposażone w przedmioty codziennego użytku tipi stanowią główną część atrakcji, własnoręcznie można wykonać ozdoby indiańskie i wziąć udział w zabawach jak wyścig węży, rzucanie oszczepem czy strzelanie z łuku.

6. Spływy pontonowe

Zyskują ostatnio coraz większą popularność w okolicach Polańczyka. Bieszczady kojarzą się przede wszystkim z wędrówkami pieszymi. Możemy jednak równią podziwiać piękno Bieszczad z perspektywy rzek, oferta jest skierowana dla całych rodzin,. Przygoda pontonowa na Sanie nie wymaga szczególnych umiejętność, unoszeni przez leniwy prąd rzeki zapewni nam bezpieczną przygodę. Czysta woda, skaliste dno rzeki oraz pstrągi pływające w rzece i krajobrazy zapewnią moc wrażeń i cudownych widoków na okolicę. Przygodę z pontonem po Sanie rozpoczynamy z Sanoka gdzie znajduje przystań.

7. Bieszczadzkie drezyny kolejowe

O ile wypożyczalnie rower znajdziemy w każdym wypoczynkowym mieście, to wypożyczalnia drezyny kolejowej jest zupełną nowością. Dokładnie w Lesku znajduje się pierwsza w Polsce wypożyczalnia drezyn kolejowych, jadąc drezyną w kierunku Jankowca na trasie na pewno napotkamy zbójników zza buczka, którzy czyhają na turystów spragnionych wrażeń. W czasie wycieczki na pewno nie będziemy się nudzić, poznamy mało uczęszczany rezerwat Koziniec z widokiem na bieszczadzkie jeziora i połoniny.

8. Wypał węgla drzewnego w Mucznem

Jeszcze do niedawna Bieszczady kojarzyły się ze snującym się dymem retortów. Aby uchronić od zapomnienia tak ważny element bieszczadzkiego krajobrazu i ginącego zawodu stworzono plenerowe muzeum, w którym dowiemy o procesie wytwarzania węgla drzewnego. Poznamy tu budowę mielerza, retorty, baraki mieszkalne węglarzy oraz wiele ciekawych historii i ciekawostek związanych z tym zawodem. Wspaniała dawka informacji edukacyjnych nie tylko dla dzieci.

9. Bieszczadzkie żubry

Jeżeli będziemy oddalonym o 6 km od Polańczyka Muczne warto zobaczyć króla naszych lasów. Na terenie 8 ha możemy obserwować żubry w ich naturalnym środowisku. La zwiedzających zbudowano platformy widokowe zapewniające obserwację zwierząt bez względu na warunki atmosferyczne.

10. Punkt widokowy w Sawinie

Jest jednym z najciekawszych miejsc w Polańczyku. Wzniesiony na wysokości 516 m n. p.m. jest świetnym miejscem na podziwianie panoramy Jeziora Solińskiego z jego wyspami i półwyspami. Tablice informacyjne dostarczają wiedzy na temat okolicy.