Ciekawostki

18 Interesujących Ciekawostek na Temat Marilyn Monroe

portret marilyn monroe

Marilyn Monroe- gwiazda światowego kina lat 50. i 60. XX wieku. Uważana za ikonę kultury popularnej oraz uosobieniem kobiecości. Jej znaki rozpoznawcze to blond włosy i czerwona szminka.

Poniżej ciekawostki z życia gwiazdy:

1. Marilyn Monroe tak na prawdę nazywa się Norma Jeane Mortenson.

2. Zdjęcie Monroe z uniesioną podmuchem białą sukienką zostało zrobione na planie podczas realizacji „Słomianego wdowca”. Sukienka ze zdjęcia została sprzedana na aukcji za 4, 6 miliona dolarów (ponad 18 milionów złotych).

3. Aktorka nie umiała nauczyć się swoich kwestii. Ujęcie z filmu komediowego „Pół żartem, pół serio”, w którym mówi „To ja, Sugar” powtarzano aż 60 razy.

zegar

4. Kiedy matkę aktorki umieszczono w zakładzie dla psychicznie chorych, mała Marilyn przebywała kolejno w jedenastu różnych rodzinach zastępczych. Przebywała także rok w domu dziecka Children’s Aid Society Orphanage w Los Angeles.

5. Marilyn uwielbiała gotować. Jej popisowe danie to zupa rybna bouilllabaisse. Niestety nawet nie cieszyła się tym co przyrządziła, bo ciągle była na diecie.

6. Ulubionym artystą aktorki był Goya. „Znam go bardzo dobrze, mamy te same sny, od dziecka śnię o tym samym, co on”- tak o nim mówiła.

7. Joe DiMaggio przez 20 lat po śmierci Monroe trzy razy w tygodniu wysyłał róże na jej grób.

8. Matka Monroe gdy przeżyła załamanie nerwowe sprzedała fortepian. Jednak aktorka odnalazła i odzyskała fortepian i trzymała go w domu do końca życia. W 1999 roku został kupiony przez piosenkarkę Mariah Carey za 662500 dolarów.

spódnica marilyn monroe

9. Na nabożeństwie żałobnym trumna z ciałem aktorki była otwarta. Zmarła miała na sobie zieloną, obcisłą sukienkę Pucci z nylonu oraz perukę w kolorze platyny, ponieważ jej włosy zostały częściowo ogolone podczas sekcji zwłok.

10. Aktorka wyszła za mąż za Joego DiMaggio, a później za Arthura Millera, jednak jej pierwszym mężem był James Dougherty. Wyszła za niego za mąż w wieku 16 lat.

11. Marilyn użyczyłą swojego wizerunku wielu markom między innymi: American Airlines, Kyron Way Diet Pills, Pabst Beer, Tan-Tan Suntan oraz Royal Triton Oil. W 1953 roku od Advertising Association of the West otrzymała tytuł „Najpopularniejszej na świecie dziewczyny z reklam”.

12. W 1950 roku Monroe przeszła dwie operacje plastyczne: korekcję czubka nosa, która polegała na zmianie kształtu chrząstki oraz implant podbródka. Obie operacje sfinansował agent aktorki Johnny Hyde.

sztuka

13. Po śmierci Marilyn testom toksykologicznym poddano tylko jej wątrobę. Zastępca biegłego sądowego, Thomas Noguchi kiedy chciał zbadać pozostałe jej organy, usłyszał, że się ich już pozbyto. Śmierć aktorki uznana jest za „prawdopodobne samobójstwo”.

14. W swojej autobiografii „My story” ujawniła, że jej bohaterem i idolem był Abraham Lincoln. „Czytałam wszystko, co znalazłam na jego temat”, „Był jedynym słynnym Amerykaninem, który trochę mnie przypominał, zwłaszcza w okresie dzieciństwa”-opowiada.

15. Aktorka była bardzo wysportowana.

16. Marilyn Monroe Productions to spółka założona przez nią w 1955 roku wraz z fotografem Miltonem Greene. Zdążyła wyprodukować tylko jeden film pt. „Książę i aktoreczka”.

17. Wielu przyjaciół Monroe uważało, że aktorka została zamordowana. Wśród podejrzanych wymieniano Roberta Kennedy’ego, jego brata Johna, gangstera Sama Giancanę, FBI, CIA oraz jej psychiatrę, Ralpha Greensona.

18. Magazyn „New York Times” doniósł, że tydzień po śmierci aktorki w Nowym Jorku odnotowano rekordową liczbę samobójstw-dwanaście w ciągu jednego dnia. Jedna z osób, które popełniła samobójstwo w liście pożegnalnym napisała: „Skoro najcudowniejsza, najpiękniejsza istota na świecie nie chciała żyć, to ja również nie mam po co”.