Ciekawostki

Salamandra – Ciekawostki, Informacje i Fakty

salamandra

Salamandry obejmują około 500 gatunków płazów. Zazwyczaj mają smukłe ciała, krótkie nogi i długie ogony. Zazwyczaj spotykane w wilgotnych lub suchych siedliskach na półkuli północnej. Poznajcie interesujące ciekawostki o salamandrach.

1. Salamandry żyją w wodzie lub w jej pobliżu, lub znajdują schronienie na wilgotnym podłożu i zazwyczaj występują w potokach, stawach i innych wilgotnych miejscach.

2. Na skórze salamandry wydzielany jest śluz. Pomaga to utrzymać wilgotność zwierzęcia na suchym lądzie i utrzymuje jej równowagę solną w wodzie, a także stanowi środek nawilżający podczas kąpieli.

3. Salamandry tygrysie są zazwyczaj kolorowe, z okrągłymi, żółtymi plamkami na czarnym tle. Istnieją jednak również salamandry tygrysie, które mają pionowe żółte paski biegnące w dół ciała, a niektóre z nich wyglądają nawet bardziej zielono.

4. Salamandry są w stanie zregenerować utracone kończyny w ciągu kilku tygodni, w tym ogony i palce u nóg, co pozwala im przetrwać.

5. Zwierzęta te wydzielają truciznę z gruczołów w skórze, a niektóre dodatkowo posiadają gruczoły skórne do wydzielania feromonów do zalotów.

6. Salamandry są bardzo zróżnicowane; niektóre mają cztery nogi, inne dwie. Ponadto, niektóre mają płuca, inne skrzela, a jeszcze inne oddychają przez skórę.

7. Młode salamandry tygrysie są oliwkowozielone i dostają swoje dorosłe oznaczenia kilka tygodni po wylęgu.

8. Aby znaleźć swoją ofiarę, salamandry wykorzystują trójbarwne widzenie kolorów w zakresie ultrafioletowym. Salamandry stałe podziemne mają zredukowane oczy, które mogą być nawet pokryte warstwą skóry.

9. Salamandra plamista, mimo że jest dość duża, jest w rzeczywistości dość trudna do zauważenia. Zasiedlają lasy wyżynne i regiony górskie, ale najczęściej występują w wilgotnych, nisko położonych lasach w pobliżu obszarów zalewowych.

10. Typowe salamandry tygrysie żyją w wilgotnych miejscach w lasach, na łąkach lub bagnach. Przez większość życia żyją pod ziemią, a ludzie znajdują je pod skałami lub w norach.

11. Salamandry mogą zrzucić swój ogon, aby uciec drapieżnikom. Ogon opada i wije się na chwilę, a salamandry albo uciekają, albo pozostają na tyle nieruchome, że nie są zauważane, gdy drapieżnik jest rozproszony. Salamandry rutynowo regenerują złożone tkanki. W ciągu zaledwie kilku tygodni od utraty kawałka kończyny, salamandra doskonale odbudowuje brakującą strukturę.

12. Z setkami różnych rodzajów salamandry, istnieje wiele różnych rozmiarów. Większość salamander ma około 15 centymetrów. Największa z nich to japońska salamandra olbrzymia, która może rosnąć do 1,8 metra długości.

13. Salamandry to płazy, które wyglądają jak skrzyżowanie żaby z jaszczurką.

14. Liczebność salamandry plamistej jest na ogół stabilna w całym ich zasięgu, ale są one bardzo wrażliwe na zmiany w ich ekologii, a wzrost kwasowości wody w niektórych siedliskach ma negatywny wpływ na ich populację. Handel zwierzętami i utrata siedlisk również powodują straty.

15. Jak wszystkie płazy, potrzebują wilgoci na swojej skórze, aby pozostać przy życiu i często szukają ciemnych, mokrych miejsc, takich jak okno w piwnicy.

16. Salamandry plamiste wychodzą ze swoich podziemnych kryjówek tylko w nocy, aby się wyżywić i podczas wiosennych godów. Po ulewnym deszczu pokonują duże odległości na lądzie, aby połączyć się w pary i złożyć jaja w basenach i stawach.