CiekawostkiEuropa

24 Ciekawostki o Lombardii

Lago Di Garda

Lombardia jest regionem w północnej części Włoch. Jest to najbardziej zaludniony region kraju, liczący prawie 9,4 mln mieszkańców. Głównym miastem regionu jest Mediolan. Poznajcie ciekawostki, fakty i mało znane informacje o Lombardii.

1. Dla miłośników sportów zimowych Lombardia oferuje nowoczesne obiekty i wyposażenie w popularnych miejscach takich jak Tonale, Bormio, Livigno i Madesimo.

2. Mediolan to druga co do wielkości miasto we Włoszech i stolica Lombardii. Samo miasto liczy około 1,35 miliona mieszkańców, a jego obszar miejski jest piątym co do wielkości w UE i największym we Włoszech, z szacowaną liczbą ludności wynoszącą około 5,2 miliona.

3. Większość głównych włoskich marek mody, w tym Versace, Prada, Armani i Dolce & Gabbana, ma obecnie swoje siedziby w Mediolanie.

4. Obszar metropolitalny Mediolanu jest największym we Włoszech i trzecim najbardziej zaludnionym funkcjonalnym obszarem miejskim w UE.

5. Liczne jeziora Lombardii (wszystkie pochodzenia lodowcowego) leżą w północnej części wyżyny. Z zachodu na wschód są to: jezioro Maggiore, jezioro Lugano, jezioro Como, jezioro Iseo, jezioro Idro i jezioro Garda, największe we Włoszech.

6. Jezioro Garda: podobnie jak inne przedalpejskie jeziora, ma wydłużony kształt przypominający jego najbardziej odległe lodowcowe pochodzenie. Dzisiaj łagodny klimat i naturalna roślinność sugerują raczej wybrzeże śródziemnomorskie. Rosną tam drzewa oliwne, magnolie, agawy i palmy.

7. Lombardia to mieszanka gęstych miast i rozległych krajobrazów naturalnych, dlatego też nie bez powodu w całym regionie można znaleźć wiele różnych możliwości zakwaterowania, w zależności od miejsca pobytu.

8. Kuchnia lombardzka ma korzenie w wielu różnych kulturach, co skutkuje ekstrawaganckimi daniami. Kuchnia lombardzka tradycyjnie wykorzystuje obfite ilości masła, śmietany i smalcu.

9. Mediolan ma słynną operę. Teatro alla Scala może pomieścić dwa tysiące widzów i jest jednym z najlepszych teatrów operowych i baletowych na świecie. Jest siedzibą Chóru Teatru La Scala, Baletu La Scala Theatre i Orkiestry Teatru La Scala. Nie należy się jednak spodziewać wspaniałego fascynującego widoku z ulicy.

10. Lombardia zawsze była ważnym ośrodkiem produkcji jedwabiu i tekstyliów, zwłaszcza w miastach Pavia, Vigevano i Cremona, ale Mediolan jest najważniejszym ośrodkiem w regionie w zakresie mody. W 2009 roku Mediolan został uznany za światową stolicę mody, przewyższając nawet Nowy Jork, Paryż, Rzym i Londyn.

11. Mediolan jest miastem, które może pochwalić się największą liczbą gwiazd Michelin we Włoszech (wraz z Rzymem). Bergamo i okolice Lago di Garda są również jednymi z najlepszych miejsc do picia wina we Włoszech.

12. Leonardo da Vinci wynalazł pierwszą śluzę wodną dla kanału w Mediolanie. Pierwsza śluza wodna „conca” – „miter gate” została zbudowana w Mediolanie w 1496 roku w celu wyrównania różnicy poziomów wody między Naviglio di Martesana a kanałem okrągłym.

13. Lombardia jest również włoskim regionem z największą liczbą obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. Włochy natomiast są pierwszym krajem pod względem liczby obiektów na świecie.

14. Klimat Lombardii różni się znacznie w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy – na przykład w górach jest znacznie zimniej niż na nisko położonych równinach. W regionie panuje klasyczny klimat kontynentalny – ciepły latem, chłodny zimą.

15. Miłośnicy muzyki klasycznej znają Cremonę jako dom najlepszych instrumentów smyczkowych na świecie. Słynne na całym świecie skrzypce Cremonena osiągnęły swoje największe osiągnięcie dzięki twórczości Stradivariusa Cremonensisa i są nadal pożądane.

16. Około 36% ludności posługuje się lokalnym językiem lombardzkim, w tym 9% nie posługuje się żadnym innym językiem.

17. Region słynie z takich historycznych postaci jak Wergiliusz, Pliniusz Starszy, Ambroży, Caravaggio, Claudio Monteverdi, Antonio Stradivari, Cesare Beccaria, Alessandro Volta oraz papieże Jan XXIII i Paweł VI.

18. Jezioro Como jest spektakularne. Dolna połowa jeziora jest podzielona na dwie odnogi, zachodnia gałąź zwana Lake Como i wschodnia gałąź zwana Lake Lecco, otoczona strzelistymi klifami, które nadają okolicy piękna.

19. Wina lombardzkie uprawiane są głównie na stromych zboczach obszaru Valtellina. Perłą regionu jest Valtellina Superiore, czerwone wino, które dojrzewa przez pięć lat przed podaniem. Wokół jeziora Iseo znajduje się obszar znany jako Franciacorta i jest domem dla lombardzkich białych win musujących.

20. Na północ od Lombardii znajduje się kraj Szwajcarii (Canton Ticino e Grigioni). Na zachodzie znajduje się region Piemontu. Na wschodzie znajdują się regiony Veneto i Trentino – Alto Adige. Na południu znajduje się region Emilia-Romagna.

21. Lombardia liczy wiele obszarów chronionych: najważniejszy z nich to Park Narodowy Stelvio. Jest to największy włoski park przyrodniczy, z typowo alpejskimi zwierzętami: jeleniami, sarnami, kozicami, lisami, a także orłami.

22. Na północy Lombardii znajdują się bardzo wysokie góry, najwyższe mają 4000 metrów i znajdują się w Pasmie Bernina.

23. Mediolan, główne miasto, jest jednym z największych ośrodków przemysłowych Włoch. Produkuje żelazo i stal, samochody i ciężarówki oraz maszyny w handlu detalicznym.

24. Lombardia jest jednym z dwudziestu regionów administracyjnych Włoch, położonym w północno-zachodniej części kraju, o powierzchni 23844 kilometrów kwadratowych. W Lombardii mieszka około 10 mln osób, stanowiących ponad jedną szóstą ludności Włoch, a ponad jedna piąta włoskiego PKB jest wytwarzana w tym regionie, co czyni go najbardziej zaludnionym, najbogatszym i najbardziej produktywnym regionem w kraju i jednym z pierwszych w Europie.

Dziś Lombardia łączy życie biznesowe i nowoczesność z pięknym krajobrazem, wspaniałe i spokojne miasteczka nad jeziorem kontrastują z pracowitym życiem w Mediolanie. Jednak dopełnieniem tego wszystkiego są obfite bogactwa rolnicze regionów, które żywią cały naród.