Psy
Pies to zwierzę najczęściej wybierane na domowego towarzysza. Psy są bohaterami filmów oraz książek. Marzenie o własnym psie w okresie dzieciństwa często jest marzeniem największym. Choć nie każdy pozwolić może sobie na psa, chyba nikt nie wyobraża sobie świata bez nich. Kim jest pies?
Wszystko na temat psów
Łacińska nazwa psa to Canis familiaris lub Canis lupus familiaris. Przodkiem psa jest wilk, a rasy psów zaczęły różnicować się dopiero po udomowieniu psa przez człowieka.
Obecnie zarejestrowanych jest około 340 ras psów. Psy na przestrzeni wieków towarzyszyły człowiekowi w bardzo wielu różnych aktywnościach. Kiedyś traktowane jako zwierzęta pracujące, dzisiaj częściej są domowymi pupilami.
Opis i charakterystyka
Pies to jeden z najbardziej zróżnicowanych gatunków zwierząt. To zróżnicowanie dotyczy wyglądu, temperamentu, a także uwarunkowań zdrowotnych.
Psy charakteryzują się niezwykle czułym węchem oraz dobrym słuchem. Oczywiście słuch i węch z biegiem lat, w procesie starzenia mogą ulec znacznemu osłabieniu.
Psy są również zwierzętami potrafiącymi i lubiącymi szybko biegać. Zabawy w plenerze to ich ulubiona forma aktywności.
U większości ras psów występuje sierść, może ona być krótka i gładka, bądź też długa i miękka. Włos może być skręcony, prosty lub falowany. Istnieją również psy bezwłose.
Psy są zwierzętami łatwo podlegającymi tresurze.
Tryb życia psów
Pies jako zwierzę domowe w dużym stopniu dopasowuje się do trybu życia swojego właściciela. Oczywiście w zależności od rasy psy mają różne potrzeby, a konkretne osobniki mają również swoje upodobania. Na przestrzeni lat charakter wielu ras, a więc także tryb ich życia uległ zmianom. Wiele ras, kiedyś wykorzystywanych przy polowaniach dzisiaj, bez tej specyficznej aktywności funkcjonuje zupełnie inaczej. Psy z szeroko pojętej kategorii zwierząt użytkowych siłą rzeczy przeszły do kategorii psów kanapowych, domowych pupili.
Sierść i umaszczenie
W umaszczeniu sierści psów również występuje wielka różnorodność. Psy mogą mieć sierść długą, jak na przykład golden retriever, lub nawet bardzo długą, jak psy rasy bernardyn. Mogą również być gładkowłose, jak na przykład jamnik lub chart. Sierść psów może również mieć podszerstek. Podszerstek jest warstwą krótkich, bardzo gęstych włosów ukrytych pod włosem zewnętrznym czyli tzw. okrywowym. Występuje on u takich ras, jak golden retriever, czy labrador. Wiele ras nie posiada jednak podszerstka, wśród nich są takie rasy jak doberman czy jamnik.
U niektórych ras sierść rośnie przez cały czas. Takie rasy to na przykład pudel czy yorkshire terrier. Takie psy wymagają regularnego strzyżenia.
Równie różnorodne może być umaszczenie psów. Mogą to być wszelkie odcienie szarości, brązu, beżu lub czerni. Psy są też gatunkiem zwierząt, u których częste jest białe umaszczenie, nie tylko u osobników z albinizmem. Oczywiście umaszczenie psa nie musi być jednorodne. Dla wielu ras charakterystyczne są łaty w określonym kolorze, a czarne cętki na białym futrze dalmatyńczyków, to jeden z najbardziej charakterystycznych wzorów występujących na psiej sierści. Barwa psiej sierści u poszczególnych ras niejednokrotnie bywa wynikiem ich krzyżowania.
Rozmiary
Rozpiętość rozmiarowa psów jest niezwykle szeroka. Wśród najmniejszych ras psów wymienić można ratlera czeskiego oraz rasę chihuahua. Pieski tych ras osiągają wielkość ok. 25 cm oraz wagę do 500g.
Do największych ras psów należą mastif tybetański oraz mastif neapolitański. Psy tych ras w kłębie osiągnąć mogą wielkość powyżej 60 cm, a ich waga to około 75 kg w przypadku samca, i 55 kg w przypadku samicy. Inne duże rasy to owczarek kaukaski czy pies rasy kangal.
Charaktery
Poszczególne rasy psów mogą się bardzo różnić charakterem. Przyczyny tego faktu są dosyć złożone. Wynikają one w dużej mierze w historii psich ras. Zdecydowana większość ras psów w przeszłości traktowana była jak rasy użytkowe, tak więc w tresurze i hodowli kładziono nacisk na wydobycie cech niezbędnych do oczekiwanej od nich aktywności. W przypadku wielu ras wysoko punktowaną cechą była na przykład agresja. Dziś wciąż szkoli się psy obronne, a więc w domyśle agresywne, jednak u psów domowych z oczywistych względów tę cechę się tonuje. Z biegiem lat, równolegle z procesem zmiany charakteru relacji pomiędzy człowiekiem a psem, w procesie socjalizacji i w tresurze zaczęto kłaść nacisk na inne cechy.
Usposobienie, a szkolenie
Ważne jest, by proces szkolenia dostosować do charakteru psa i cech wynikających z jego rasy.
Psy typowo rodzinne, takie jak golden retriever wymagają łagodnego temperowania, które sprawi, że staną się niezwykle oddanymi członkami rodziny. Psy tej rasy nie mogą być jednak psami obronnymi, i są doskonałym przykładem na to, że nie można wyszkolić psa do aktywności, która jest niezgodna z jego predyspozycjami psychicznymi.
Jako psy obronne świetnie sprawdzą się psy ras takich, jak pit bull czy rottweiler. Świetnym psem przewodnikiem będzie pies rasy labrador, a tropiącym owczarek niemiecki.
Długość życia psa
Najdłużej żyjące rasy psów to rasy takie, jak chihuahua czy pudel. Długowiecznością odznaczają się też psy rasy jack russell terrier oraz owczarek australijski aussi.
Wśród ras żyjących najkrócej wymienić można takie rasy, jak buldog francuski, bernardyn czy dog niemiecki.
Najkrócej żyjącą rasą jest rasa toadline exotic bully. Psy tej rasy żyją tylko trzy lata, a sama rasa stworzona została przez człowieka. Psy tej rasy cierpią na wiele genetycznych chorób, a ich specyficzna budowa utrudnia im oddychanie i obciąża kręgosłup.
Jak dbać o zdrowie?
Ważne jest uważne monitorowanie stanu zdrowia psa. By zadbać o jego zdrowie, ważne jest rozpoznanie jego potrzeb, a także świadomość chorób wynikających ze specyfiki rasy. Należy z ich świadomością podjąć zarówno decyzję o posiadaniu psa, jak i o wyborze konkretnej rasy. Należy dokładnie zastanowić się nad swoimi możliwościami zadbania o potrzeby psa, takie jak zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, towarzystwa, odpowiedniej opieki weterynaryjnej, a także właściwej, dobrze zbilansowanej karmy.
Najczęstsze choroby u psów
Najczęściej diagnozowanymi chorobami wśród psów wielu ras są choroby serca, choroby stawów oraz choroby oczu i skóry. U wielu ras poprzez wzgląd na budowę występują problemy z kręgosłupem. Częstymi schorzeniami są nowotwory, wiele zwierząt cierpi również na skazę krwotoczną. Psy z bardzo długą, opadającą na oczy sierścią mają skłonność do infekcji oczu oraz problemów ze wzrokiem.
Jak szczotkować psa?
W zależności od rodzaju sierści wymaga ona różnego rodzaju pielęgnacji. Im dłuższa jest sierść psa, tym więcej różnego rodzaju szczotek i grzebieni potrzebnych będzie do utrzymania dobrego jej wyglądu. Jeśli chodzi o samo szczotkowanie, to w przypadku psów gładkowłosych o krótkiej sierści zasadą jest szczotkowanie z włosem, a nigdy pod włos. Jednak w przypadku ras obdarzonych długą, miękką falowaną sierścią zasada ta nie obowiązuje. Taką sierść należy bardzo delikatnie czesać w różnych kierunkach. Wspólną zasadą co do szczotkowania psa jest zachowanie delikatności. Psiej sierści nie wolno szarpać. Wpływa to negatywnie zarówno na jej wygląd, jak i na samopoczucie psa. Zbyt gwałtowne ruchy mogą go zirytować i zniechęcić do zabiegów pielęgnacyjnych.
Pielęgnacja
Wśród zabiegów pielęgnacyjnych warto wymienić przede wszystkim dbałość o sierść. Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jej szczotkowanie. Należy pamiętać, że szczotkowanie jest nie tylko zabiegiem poprawiającym wygląd sierści, ale także pozwalającym zadbać o zdrową skórę psa. W przypadku psów z długą sierścią z podszerstkiem szczotkowanie sierści jest nieodzownym zabiegiem higienicznym pozwalającym usunąć zanieczyszczenia. Sama czynność szczotkowania pozwala również przyjrzeć się skórze psa. Jakiekolwiek niepokojące objawy, na przykład zaczerwienienie czy drobne rany są bezwzględnym wskazaniem do wizyty u weterynarza. Raz na dwa tygodnie warto również oczyścić delikatnie uszy psa, pies powinien mieć także regularnie przecinane pazury. Ważne są również regularne wizyty u groomera.
Hodowla i szczeniaki
Kupując psa jakiekolwiek rasy warto zwrócić się do hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym. Warto również kupować psy znanych, zarejestrowanych w Związku Kynologicznym ras. Nadmierne krzyżowanie ras prowadzi do wielu chorób genetycznych, co może prowadzić do cierpienia tych zwierząt, może skutkować również coraz krótszym okresem życia zwierzęcia.
Alergicy, a psy
Psy są niestety zwierzętami dość alergennymi. Osoby obciążone ryzykiem wystąpienia alergii powinny przemyśleć decyzję o posiadaniu psa. Ciężkie objawy alergii występujące w obecności psa niestety nieuchronnie doprowadzą do decyzji o jego oddaniu w inne ręce. Dla każdego psa jest to bardzo negatywne doświadczenie.
Wypadanie sierści
Wypadanie sierści u psów to zjawisko całkowicie naturalne. U większości psów linienie przebiega sezonowo w okresie wiosennym i jesiennym. Warto jednak wiedzieć, że w ograniczonym stopniu pies gubi sierść przez cały rok.
Pochodzenie i historia psów
Istnieje więcej niż jedna teoria dotycząca tego, skąd pochodzi pies, jako odrębny gatunek. W początkach badań zakładano, że psy pochodzą z Azji, w ostatnich latach odkryto jednak, że gatunek psa swoje źródło ma w Afryce. Wśród teorii o pochodzeniu gatunku psa najpopularniejszą jest ta mówiąca, że pies pochodzi od wilka. Według badaczy pies spokrewniony jest również z kojotem i szakalem.
Pies udomowiony został około 12 000 lat temu. Rasy psów zaczęły wyodrębniać się później, a wiele z nich jest wynikiem wpływu człowieka. U zarania gatunku większość występujących dzisiaj ras psów nie istniało.
Rasy krzyżuje się do dnia dzisiejszego, niestety sprawia to, że powstają rasy coraz słabsze genetycznie.
Jak psy reagują na upały i mrozy
W zależności od budowy i rodzaju sierści psy znoszą różnicę temperatur w bardzo różny sposób. Psy posiadające sierść z podszerstkiem są lepiej przystosowane do temperatur zarówno wysokich, jak i niskich. U psów małych ras o krótkich łapach łatwo może dojść do wyziębienia nerek, co może przysporzyć poważnych problemów zdrowotnych. Psy ras posiadających sierść z podszerstkiem należy chronić przede wszystkim przed upałem.
U każdej rasy występuje ryzyko wystąpienia udaru cieplnego.
Jaką karmę wybrać dla psa?
Wybierając karmę dla psów należy kierować się dokładnie zaleceniami lekarzy weterynarii. Psy różnych ras mają różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Na rynku dostępne są rodzaje karmy odpowiadające na potrzeby psów każdej rasy i w każdym wieku.
Wybierając karmę dla szczeniąt należy zwrócić uwagę na składniki wspomagające wzrost i rozwój układu kostnego. Jest to szczególnie ważne w przypadku szybko rosnących ras. W przypadku psów dorosłych należy dobierać karmę do ich zapotrzebowania energetycznego. Dobra karma powinna również zawierać składniki wspomagające serce, wzrok oraz skórę psa.
Dla kogo są psy?
Pies jest znakomitym towarzyszem dla każdego, kto jest w stanie spełnić jego podstawowe potrzeby i lubi zwierzęta.
Ras jest na tyle dużo, a rozpiętość ich wielkości oraz potrzeb jest na tyle szeroka, że można wybrać psa na miarę swoich możliwości.
Minusy posiadania psa w domu
Minusem posiadania psa niewątpliwie jest konieczność zapewnienia mu opieki na czas dłuższej nieobecności. Posiadając psa, zwłaszcza dużej rasy, należy się również liczyć z dużymi wydatkami, które trzeba na stałe uwzględnić domowym budżecie. Dlatego też decyzję o posiadaniu psa należy sumiennie przemyśleć.
Pies to najpopularniejsze domowe zwierzę, i obok kotów najpowszechniej hodowane. Udowodnione jest, że w rodzinach, w których jest pies, dzieci wychowują się lepiej. Należy jednak pamiętać, że pies to przede wszystkim obowiązki. Może być cudownym towarzyszem i pupilem, najpierw jednak należy zadbać o wszystkie jego potrzeby.
Ciekawostki
Psy wciąż wykorzystywane są jako zwierzęta pracujące. Prócz prac jako psy poszukujące czy tropiące, na przykład w policji, psy pracują również jako pomoc terapeutyczna. Dogoterapia to bardzo skuteczna i ceniona metoda terapii.
Psy potrafią nauczyć się znaczenia około 250 słów. Najinteligentniejsze są psy rasy border collie.
Prawie połowa psów domowych lubi spać w łóżku ze swoim właścicielem.
Czytaj dalej -> Ciekawostki o psach
Cena psa w 2023 roku
Wśród najdroższych ras psów wymienić można rasy takie jak mastif tybetański czy cavalier king charles spaniel. Mastif tybetański kosztować może nawet 14000zl, szczenię cavaliera to koszt ok. 7000zl.
Najtańsze rasy to na przykład maltańczyk – szczenie kosztuje ok. 1000 zł, czy mops – ok. 2500 zł. Stosunkowo tanie są również psy rasy jamnik – koszt szczenięcia to około 3000 zł.
Są to ceny psów pochodzących z hodowli będących członkiem Związku Kynologicznego w Polsce.