Europa

Wakacje na Sycylii – co warto zobaczyć?

Etna

Sycylia to największa wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym. Jest częścią Włoch i zamieszkuje ją nieco ponad 5 milionów ludzi. Wakacje na Sycylii to doskonały wybór dla miłośników piaszczystych plaż i błękitu morza.

To także zabytki liczące kilka tysięcy lat, które przypominają nam o Grekach i Rzymianach tworzących naszą cywilizację. Z kontynentalnej części Italii najłatwiej dostać się na Sycylię promem. Jest ich wiele i wypływają nie tylko z miast położonych na południu.

Z Polski latają samoloty na lotniska międzynarodowe w Katanii i Palermo. Wyspę corocznie odwiedzają setki tysięcy turystów, którzy mają do wyboru mnóstwo atrakcji turystycznych, które zostały zaprezentowane poniżej.

Wulkany na Sycylii jako największa atrakcja turystyczna wyspy

Etna to najwyższy i największy aktywny wulkan we Włoszech. Znajduje się 45 minut jazdy samochodem od Taorminy i w podobnej odległości od Katanii. U podstawy Etna ma 140 km2, a na szczycie znajdują się 4 kratery. Największą aktywność wulkaniczną, jak dotąd zarejestrowano pod koniec XVII wieku, kiedy lawa dotarła do murów Katanii. Ostatnia erupcja miała miejsce pod koniec maja 2019 roku i spowodowała zamknięcie lotniska w tym mieście. Wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2013 roku.

Szlaki turystyczne umożliwiające wędrówkę po Etnie umiejscowione są od północnej i południowej strony wulkanu. Jeśli postawimy sobie za cel dotarcie na sam szczyt, należy wybrać szlak od strony południowej. Na wysokości 1800 m znajduje się schronisko Sapienza i parking samochodowy. Stamtąd na wysokość 2500 m najlepiej dostać się kolejką linową. Aby dotrzeć na poziom 2900 m należy zakupić bilety na przejazd samochodem terenowym z napędem 4×4. Na tej wysokości możemy skorzystać z 20-minutowej wycieczki wokół dwóch kraterów. Zapaleni wędrowcy mogą kontynuować wędrówkę na szczyt Etny, znajdujący się na wysokości 3300 m z przewodnikiem (nie można iść samemu).

Stromboli

Stromboli to wulkan, który znajduje się na słabo zaludnionej wyspie o tej samej nazwie na Morzu Tyrreńskim. Stromboli ma 900 m wysokości i często wyrzuca lawę. Najlepszym sposobem na obserwację tego zjawiska jest rezerwacja rejsu łodzią w godzinach wieczornych lub nocnych, kiedy erupcja lawy jest najbardziej widoczna. Jeśli dysponujemy odpowiednim poziomem sprawności fizycznej, możemy wspiąć się na szczyt wulkanu. Wędrówka zajmuje około 3 godziny, a organizatorzy oferują potrzebny sprzęt, więc nie ma konieczności zabierania go ze sobą.

Najlepsze plaże na Sycylii

– San Vito lo Capo

San Vito lo Capo

dziewicze białe piaski wpisane w tło z górą wystającą w morze. Taka sceneria przypomina bardziej tropikalną wyspę niż plażę w Europie, jednak tak można pokrótce opisać plażę niedaleko Trapani. Plaża ma 3 km długości i jest dość szeroka jak na Sycylię. Rodziny z małymi dziećmi chętnie wybierają tę lokalizację ze ze względu na stosunkowo płytką wodę i liczne udogodnienia. Sprzedawcy lodów służą dzieciom odrobiną orzeźwienia w postaci granity (lód o smaku owocowym). Zachody słońca, w których góra rzuca demoniczny cień na piasek od wieków inspirują podróżników i poetów, spędzających wakacje na Sycylii.

– Riserva dello Zingaro

Riserva dello Zingaro

Znajduje się 10 km od Scopello w północno-zachodniej części wyspy. To rezerwat przyrody, gdzie występują malownicze zatoczki, groty skalne i plaże wzdłuż dobrze oznaczonego szlaku nadmorskiego. Jest on kamienisty, co sprawia, że plaża nie jest zatłoczona. Od strony lądu na plaże prowadzą kamienne schody, natomiast największą frajdę daje wypożyczenie łódki i dotarcie do plaży od strony morza. Riserva dello Zingaro obejmuje takie udogodnienia jak stoły piknikowe i miejsca do grillowania.

– Scala dei Turchi

Scala dei Turchi

Znajduje się w okolicach Agrigento, a jej nazwa oznacza ”Schody Tureckie”. Wapienny klif pod wpływem wiatru i wody ukształtował się w jasną formację skalną z wyraźnie zarysowanymi schodami. Jest to długa piaszczysta plaża, gdzie naturalna biała skała świetnie komponuje się z błękitem morza. Bezpośrednio przy klifie plaża jest dość wąska, a woda jest płytka. Gdy pójdziemy w przeciwnym kierunku, plaża staje się szersza, a my zyskujemy dostęp do wszystkich plażowych udogodnień.

– Calamosche – kilkusetmetrowa piaszczystą plaża położona w malowniczej zatoczce w południowo-wschodniej części Sycylii na obszarze rezerwatu Vendicari. Fale morskie są tutaj raczej spokojne, a plaża nie jest zatłoczona nawet w dni wolne od pracy. Dzieje się tak ze względu na fakt, że miejsce to jest niedostępne samochodem. Auto należy zostawić na parkingu oddalonym pół godziny drogi na piechotę od plaży. Znajdująca się nieopodal parkingu restauracja agroturystyczna oferuje świeżo przygotowywane lokalne potrawy po korzystnych cenach.

Najbardziej prestiżowy kurort Sycylii – Taormina

Taormina

Taormina, położona na Morzem Jońskim to najbardziej luksusowa miejscowość, w której można spędzić wakacje na Sycylii. W miasteczku, które zostało zbudowane na szczycie wzgórza mieszają się wpływy cywilizacji greckiej i rzymskiej. Największą atrakcją turystyczną Taorminy jest starożytny grecki teatr, który w rzeczywistości jest rzymską budowlą wzniesioną na pozostałościach greckiego teatru. Ze wzgórza, na którym się znajduje rozpościerają się piękne widoki na wybrzeże Naxos Giardini.

Doskonałym miejscem na spacer jest Corso Umberto – główna ulica w Taorminie. Deptak charakteryzuje się mozaiką architektoniczną, gdzie znajdziemy budynki z czasów panowania arabskiego czy najazdów Normanów. Na odcinku między bramami Porta Messina i Porta Catania znajduje się mnóstwo sklepów z pamiątkami i tradycyjnym rzemiosłem, a także bary i restauracje.

Na Placu IX Kwietnia (Piazza IX Aprile) ulokowane są 2 kościoły: kościół św. Augustyna oraz Chiesa di San Giuseppe. Ze względu na misterne wnętrze warto odwiedzić oba. Sam plac pełni funkcję tarasu widokowego, z którego jest doskonały widok na wybrzeże i wulkan Etna.

Jeśli dopisuje nam kondycja fizyczna, możemy wejść na szczyt góry Tauro (Monte Tauro), gdzie znajduje się Sanktuarium Madonny w Skale (Santuario Madonna della Rocca). Jest to świątynia wydrążona w skale wulkanicznej. Ścieżka prowadząca na górę liczy pół kilometra, a samo sanktuarium jest położone 400 m nad poziomem morza.

Miasta Sycylii i Wyspy Egadzkie – co warto zobaczyć

Palermo jest największym miastem na Sycylii i posiada drugie po Katanii lotnisko z najtańszymi połączeniami z Europą. To tu przybywa wielu podróżnych rozpoczynających swoje wakacje na Sycylii. Miasto nie jest może tak piękne i zadbane jak Taormina, ale ma swoje uroki. Zwiedzanie najlepiej zacząć od historycznego centrum, gdzie znajdziemy najważniejsze atrakcje turystyczne, takie jak Palazzo dei Normanni i Cappela Palatina. Jest to siedzibą parlamentu sycylijskiego, która mieści pochodzącą z XII wieku kaplicę Cappela Palatina, której wnętrze to czysta ekstrawagancja ociekająca złotem i kamieniami szlachetnymi. Poziom szczegółowości obrazów i stopień ich konserwacji, a także ilość zdobień ze złota są oszałamiające. Pałac można zwiedzać od piątku do poniedziałku. Katedra w Palermo jest jedną z najważniejszych atrakcji Sycylii ze względu na jej wyjątkowy styl architektoniczny i wielkość. Została zbudowana w XII wieku, ale przez stulecia była remontowana i przebudowywana. Posiada gotycki portal, renesansową kruchtę i neoklasycystyczną fasadą, co nadaje jej wyjątkowy wygląd.

Cefalu to małe nadmorskie miasteczko z jedną z najpopularniejszych plaż w północnej Sycylii. Jest zatłoczone w miesiącach letnich ze względu na bliskość Palermo, do którego można dojechać pociągiem w godzinę. W Cefalu oprócz plaży należy odwiedzić katedrę Duomo, której architektura nawiązuje do stylu normańskiego, a ten miesza się z wpływami arabskimi. W środku możemy podziwiać dobrze zachowane bizantyjskie mozaiki Chrystusa Pantokratora, które są symbolem miasta. Ścieżka Salita Saraceni prowadzi na szczyt La Rocca, gdzie można podziwiać widoki na wybrzeże i miasto. Wspinaczka zajmuje około 45 minut.

Katania jest miastem położonym u podnóża Etny. Została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1693 roku.

Katania

Od tamtego momentu znajduje w ciągłym pogotowiu na wypadek erupcji wulkanu. Jego kompaktowe centrum sprawia, że wszystkie atrakcje znajdują się w odległości spaceru. Zwiedzanie należy zacząć od XIII-wiecznego Castello Ursino, który funkcjonuje również jako muzeum. Następnie warto odwiedzić barokową katedrę Sant’Agata na Piazza del Duomo i łaźnie termalne Rotonda. W mieście można spokojnie spędzić kilka dni, gdzie czas wypełni nam przemierzanie uliczek wypełnionych rzymskimi ruinami, barokowymi budynkami i fantastycznymi miejscami dla smakoszy.

Wyspy Egadzkie znajdują się na Morzu Śródziemnym na północny-wschód od Sycylii. Najpiękniejsze z nich to Favignana, Levanzoi Marettimo. Są połączone z miastem Trapani dzięki promom Siremar i Liberty Lines, które kursują kilka razy na godzinę. Niektóre z nich pozwalają zabrać ze sobą samochód, ale najlepiej zostawić go w Trapani i wypożyczyć rower lub skuter do zwiedzania wysp. Wybrzeże Favignana jest wyjątkowe ze względu na formacje skalne, które utworzyły wyrobiska kamieniołomów kalcyrenitu.Cala Rossa (Czerwona Zatoka) to popularna plaża i spektakularna zatoka o niesamowicie błękitnych wodach. Jej nazwa pochodzi od starożytnej bitwy rzymsko-kartagińskiej, która wyrzuciła na brzeg setki poległych żołnierzy.

Archeologiczne atrakcje Sycylii

Starożytne ruiny miasta Syrakuzy – to miejscowość składającą się z wyspy Ortygia, pełniącej funkcję starego miasta i nowszej części znajdującej się na półwyspie Maddalena. Miasto zostało założone w VIII wieku p.n.e. stając się jedną z najważniejszych osad starożytnej Grecji. W III wieku p.n.e. trafiło w ręce Rzymian.

Jedną z części składowych antycznych Syrakuz było Neapolis, będące ośrodkiem kulturalnym, a także administracyjnym. Do czasów współczesnych zachowały się niektóre elementy ówczesnej architektury, które zostały połączone w Park Archeologiczny Neapolis.

Możemy w nim podziwiać: teatr grecki, ołtarz Hierona II oraz dawne kamieniołomy. Architektura miasta to połączenie gotyku z barokiem. Jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w Syrakuzach jest rzymski amfiteatr, który jest nie tylko największy na Sycylii, ale też i całych Włoszech.

Wyspa Ortygia jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych ze względu na swoje wąskie średniowieczne uliczki. Punktem kulminacyjnym wycieczki powinna być katedra, która została zbudowana na pozostałościach świątyni greckiej bogini Ateny.

Dolina Świątyń (Valle dei Templ) – to duże stanowisko archeologiczne położone w pobliżu Agrigento na południu Sycylii, składające się ze świątyń doryckich. Chociaż nazwa wskazuje na dolinę, miejsce to w rzeczywistości znajduje się na wzniesieniu. Dolina Świątyń jest obszarem łatwo dostępnym do zwiedzania pieszo dzięki dobrze oznakowanym trasom i ścieżkom. Gdy zostawimy samochód na parkingu głównym przy bramce nr 3, możemy zacząć zwiedzanie od dobrze zachowanej do czasów obecnych Świątyni Junony. Następnie należy kontynuować jazdę główną drogą w kierunku pozostałych świątyń. Warto zwrócić uwagę na kolejną bardzo dobrze zachowaną budowlę, jaką jest Świątynia Concordii. Bilety wstępu do stanowiska archeologicznego wynoszą 10€.

Kamienny ogród – to miasteczko Noto, leżące na zboczu wzgórza Meti na wprost doliny dell’Asinaro. Określenie to nadał miejscowości historyk sztuki Cesare Brandi. Architektura Noto nawiązuje do baroku. Piękno i harmonia miasta znajdują swój początek w tragicznym wydarzeniu z 1693 roku, kiedy miejscowość spustoszyło trzęsienie ziemi. Z żywiołu ocalała tylko Porta Aurea i część wschodnich murów. W 1703 roku Noto zostało odbudowano w odległości 9 km od dawnej lokalizacji.

Wakacje na Sycylii to idealny pomysł na urlop dla ludzi lubiących połączyć spokojny, nieco leniwy wypoczynek na plaży z wycieczkami fakultatywnymi do miejsc tworzących historię. Plaże Sycylii posiadają mnóstwo udogodnień dla rodzin z dziećmi i wiele z nich pozostaje niezatłoczonym nawet w szczycie sezonu turystycznego. Najlepsze miesiące na urlop na Sycylii to maj i czerwiec oraz wrzesień i październik ze względu na całkiem znośne temperatury, które umożliwiają piesze wędrówki i aktywny wypoczynek na łonie natury.