Ciekawostki

36 zaskakujących ciekawostek o kawie

Kawa jest jednym z ulubionych napojów na świecie i jest codziennie spożywane przez miliony ludzi. W Ameryce Północnej i wielu krajach Europy Zachodniej, Starbucks i inne sieci kawowe zadomowiły się na rynku, ponieważ zapewniają klientom pełne doświadczenie związane z kawą. Kawa i przyjaciele, kawa i praca, kawa i przekąski czy kawa na wynos. Wcześniej pisaliśmy na temat ciekawostek o herbacie, oraz o tym czym się różni Arabica od Robusty. Przestawiamy ciekawostki i mało znane informacje o kawie.

1. Na całym świecie ludzie spożywają dziennie około 2,25 miliarda filiżanek kawy.

2. Brazylia jest największym producentem kawy na świecie, a następnie Wietnam i Kolumbia.

3. Regularne spożywanie kawy może przynieść korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka zachorowań na raka, choroby serca i chorobę Alzheimera.

4. Finlandia jest krajem o największym spożyciu kawy na świecie. 12 kilogramów kawy przypada na 1 mieszkańca rocznie. Za nią plasują się Norwegia i Islandia.

5. Kawa pozostaje ciepła o 20% dłużej po dodaniu śmietanki do kawy.

wzorek na kawie

6. Irlandczycy mieszają kawę z whiskey i nazywają ją „kawą irlandzką”.

7. W 1674 r. Petycja kobiet przeciwko kawie stwierdziła, że napój zamieniał brytyjskich mężczyzn w „bezużyteczne zwłoki” i zaproponowały zakaz stosowania jej dla osób poniżej 60 roku życia.

8. Ludzie przypuszczają, że słowo „kawa” weszło do języka angielskiego kiedyś w XVI wieku. Najwyraźniej zostało ono zapożyczone z włoskiego słowa „caffe”, które pochodzi z holenderskiego słowa „koffie”, zaczerpniętego z tureckiego osmańskiego „kahve”, które wywodzi się z arabskiego „qahwah”.

9. Istnieją dwie główne kategorie kawy: Robusta i Arabica. Kawa Robusta ma bardziej kwaskowaty i surowy smak z wyższym poziomem kofeiny. Arabika znana jest z delikatnego smaku i mniejszej kwasowości.

10. Brazylia nie mogła sobie pozwolić na wysłanie swoich sportowców do Los Angeles na Igrzyska Olimpijskie w 1932 roku, więc rząd załadował ich na statek pełen kawy.

11. We Włoszech narodziło się espresso i ekspres do kawy, które stały się ulubionym całodziennym napojem Włochów.

filiżanki

12. Naukowcy odnieśli wielki sukces w przetwarzaniu kawy na biodiesel. Być może kiedyś będzie można zatankować kawą swój samochód.

13. Kawa została zakazana w Mekce w 1511 roku. Wierzono, że pobudza ona radykalne myślenie i bezczynność.

14. Zagrażające życiu przedawkowanie kofeiny jest niezwykle rzadkie, ale jest to możliwe. Według przeglądu medycznego z 2018 r. większość zgonów jest przypadkowa, a sprawcą są leki bez recepty, a nie napoje. FDA sugeruje picie maksymalnie 400 miligramów kofeiny dziennie, aby zachować bezpieczeństwo.

15. W niektórych krajach, takich jak Kolumbia czy Brazylia, cała gospodarka opiera się na kawie.

16. Zanim ludzie nauczyli się parzyć kawę, wschodnioafrykańskie plemiona mieszały jagody kawy z tłuszczem zwierzęcym i spożywały ją jako pokarm.

17. Kawa ma wiele zalet zdrowotnych, a nawet może pomóc Ci żyć dłużej. Ze względu na wysoki poziom antyoksydantów i korzystnych składników odżywczych, takich jak ryboflawina, magnez i potas, kawa może przynieść korzyści zdrowotne, zgodnie z wynikami badań, w tym zwiększenie tempa przemiany materii, zwiększenie potencjału spalania tłuszczu i zwiększenie poziomu energii. Może to również zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera i niektórych rodzajów nowotworów.

18. Jest to drugi co do wielkości towar handlowy na świecie. Ropa naftowa jest pierwsza. Kawa spożywana jest w dużych ilościach, dzięki czemu jest ulubionym napojem zaraz po wodzie.

19. Beethoven był tak zagorzałym miłośnikiem kawy, że przed zaparzeniem naparu liczył 60 ziaren na filiżankę.

20. Osoby zamawiające espresso mogą myśleć, że dostaną większego zastrzyku energii od espresso, ponieważ jest to bardziej skoncentrowana forma kawy, ale według USDA, w jednej porcji znajduje się tylko 64 miligramy kofeiny. Kawa zawiera 95 miligramów kofeiny w jednej porcji.

21. Legenda głosi, że etiopski pasterz Kaldi odkrył roślinę kawową około 850 r.n.e. Jak głosi legenda, jego kozy stały się szalenie energiczne po skubaniu małych, czerwonych owoców krzewu. Kaldi wypróbował je sam i z radością przyprowadził do islamskiego mnicha, ale mnich nie pochwalił ich i wrzucił do ognia, wywołując znajomy zapach pysznej kawy.

22. Może to zbieg okoliczności, ale rekordzistka Guinnessa w kategorii „Najstarszy kot w historii” – 38-letnia kotka o imieniu Creme Puff-drank codziennie rano pił kawę.

23. Przeciętny Amerykanin wydaje średnio 1092 dolarów rocznie na kawę. To około 20 dolarów tygodniowo. Jest to również cena zbliżona do ceny najnowszego iPhone’a. Młodzi ludzie zazwyczaj wydają więcej na kawę niż osoby starsze.

24. Rynek kawy jest warty ponad 100 miliardów dolarów na całym świecie.

25. Hawaje to jedyny amerykański stan, który uprawia kawę. Dobre warunki uprawy kawy wymagają dużych wysokości nad poziomem morza, klimatu tropikalnego i bogatej gleby.

26. Zanim kawa stała się powszechnie dostępna, popularnym napojem śniadaniowym było piwo.

27. Robusta jest powszechnie postrzegana jako gatunek kawy gorszej jakości, charakteryzujący się neutralnym do ostrego smaku i wyższą zawartością kofeiny. Ziarna arabiki różnią się znacznie pod względem właściwości smakowych i dają bardziej zróżnicowany smak, jednak ich uprawa jest trudniejsza.

28. Kawa rozpuszczalna istnieje już od jakiegoś czasu, a pojawiła się w Anglii w 1771 roku. Wprowadzenie jej masowo i opatentowanie jej odbyło się w USA w 1910 r. Odbyło się to 139 lat po jej wymyśleniu.

29. Pisarz Francois-Marie Arouet, znany lepiej jako Voltaire, pił codziennie od 40 do 50 filiżanek mieszanki czekoladowo-kawiarskiej. Chociaż jest to znacznie więcej niż sugerowane dzienne spożycie, światowej sławy myśliciel żył długo i zmarł, gdy miał 83 lata. Theodore Roosevelt pił kilka litrów kawy dziennie i zmarł w wieku 60 lat po tym, jak skrzep krwi przedostał się z nogi do płuc.

30. W starożytnej kulturze arabskiej kobieta mogła rozwieść się z mężem tylko wtedy, gdy nie lubił jej kawy.

31. Jeszcze w XVIII wieku rządy starały się wyeliminować kawę. Jednym z wielu powodów, dla których zakazano picia napoju, była jego tendencja do stymulowania „radykalnego myślenia”. W 1746 r. Szwecja posunęła się do skrajności, zakazując zarówno kawy, jak i akcesoriów do kawy tj. filiżanek i spodków.

32. Zbyt dużo czegokolwiek może być złą rzeczą – tak, nawet twój ulubiony napój kawowy. Film z AsapSCIENCE wykazało, że potrzeba by było 70 filiżanek kawy, aby zabić około 75 kilogramową osobę.

filiżanka i notes

33. Większość światowej podaży kawy jest produkowana przez około 25 milionów drobnych producentów rolnych. Większość prac związanych ze zbieraniem, suszeniem i fermentacją ziaren kawy wykonuje się ręcznie i z wielką starannością, aby uzyskać jak najlepszą kawę.

34. Cappuccino zostało nazwane po braciach Capuchin, ponieważ jego kolor przypomina szatę kapucyńską.

35. Najdroższą kawą świata jest Kopi Luwak. Kawa jest produkowana z ziaren przetrawionych przez cywety. Ziarna Kopi Luwak przechodzą przez układ trawienny ssaka pozbywają się goryczki i celulozowej osłonki.

36. Rocznie produkuje się około 300 kg kawy Kopi Luwak. Za 10 dekagramów kawy zapłacimy około 300 złotych.

Czytaj dalej