CiekawostkiEuropa

22 Zaskakujące Ciekawostki o Finlandii

ciekawostki Finlandia

Przed wyjazdem zawsze dobrze jest mieć jakieś informacje na temat kraju. Finlandia jest krajem skandynawskim znajdującym się w Europie Północnej. Nie jest tak dobrze znana jak jej skandynawscy sąsiedzi, ale ma barwną historię. Jest jednym z najbardziej na północ wysuniętych krajów świata. Kraj oferuje gościom piękne krajobrazy, wspaniałe przygody na świeżym powietrzu, wyśmienitą kuchnię oraz ciekawe coroczne konkursy i zwyczaje. 

Oto niektóre z najlepszych faktów o Finlandii, które możesz nie wiedzieć o tym fascynującym kraju nordyckim.

1. Finlandia jest jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie. Kraje nordyckie konsekwentnie plasują się w czołówce corocznego raportu ONZ o szczęściu na świecie. W 2020 roku Finlandia przeskoczyła resztę, aby zakończyć na szczycie listy. Rankingi biorą pod uwagę wiele czynników. Średnia długość życia, wolność dokonywania wyborów życiowych, siła gospodarcza, wsparcie społeczne ze strony przyjaciół, korupcja i poglądy ankietowanych.

2. Kraj ten zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem edukacji.

3. Populacja Finlandii wynosi około 5 500 000 mieszkańców, przy czym gęstość zaludnienia wynosi 18 mieszkańców na km2 , co stanowi najniższą wartość w UE.

4. W Finlandii jest więcej saun niż samochodów.

Savonlinnamiasto Savonlinna

5. Po I wojnie światowej Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa i Polska stały się niepodległymi państwami.

6. Pierwszymi mieszkańcami Finlandii byli Lapończycy którzy byli tam, kiedy pierwsi Finowie wyemigrowali w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą. Lapończycy przenieśli się na północ, do części znanej dziś jako Laponia.

7. W Finlandii i okolicach znajduje się dokładnie 179 584 wysp, co jest światowym rekordem. U południowo-zachodniego wybrzeża znajdują się wyspy Âland, zamieszkałe przez Szwedów i autonomiczne od 1921 roku.

8. Język fiński jest jednym z dziesięciu najtrudniejszych języków na świecie do nauki i tłumaczenia. Nic dziwnego, kiedy rzeczownik może mieć ponad 200 form lub kiedy jednym z najdłuższych słów jest „epäjärjestelmällistyttämättömyydellänsäkän”.

9. Sauna fińska jest kluczowym elementem dziedzictwa kulturowego kraju, z ponad 2 milionami saun w Finlandii to około jedną sauną na gospodarstwo domowe.

10. Grzywny za naruszenie przepisów ruchu drogowego zależą od tego, ile zarabiasz. W 2002 roku mężczyzna został ukarany grzywną 116 tysięcy EUR ponieważ miał roczny dochód w wysokości 7 milionów EUR.

11. To normalne, że w domach w Finlandii jest sauna.

12. Finlandia jest częścią Fennoskandii, a nie Skandynawii.

13. Jeśli chodzi o ekscentryczne rozrywki, Finlandia jest złotym zdobywcą trofeów. Najdziwniejsze z nich to Mistrzostwa Świata w Przewozie Żon. Inne sporty ezoteryczne, które organizują doroczne mistrzostwa świata w Finlandii, to m.in. polowanie na komary, rzucanie telefonami komórkowymi, piłka nożna na bagnach, rzucanie gumowymi butami.

14. Finlandia jest zaskakująco pionierem dla małego pięciomilionowego narodu. Wynalazki pochodzące z Finlandii to pulsometr, Linux, łyżwy, Angry Birds, koktajl Mołotowa, sms i sauna.

domek

15. Finlandia ma najmniej skorumpowany rząd na świecie według statystyk za 2012 rok.

16. Fiński parlament posiada własną saunę, w której mogą debatować urzędnicy, a za granicą Finowie mają również luksus saun w swoich budynkach dyplomatycznych.

17. Jedna z najbardziej zagrożonych populacji fok na świecie zamieszkuje jedno z fińskich jezior (jezioro Saimma). Szacuje się, że pozostanie jedynie około 320 osobników fok obrączkowanych w Saimaa.

18. W granicach Finlandii znajduje się 187 888 jezior. To również jest rekord świata. Saimaa, największe jezioro w Finlandii, jest czwartym co do wielkości jeziorem w Europie.

19. Erozja lodowcowa spowodowana erą lodowcową spowodowała, że krajobraz fiński był przeważnie płaski, z niewieloma wzgórzami lub górami.

20. W 2010 roku Finlandia ustanowiła Krajowy Dzień Niepowodzenia, aby uczyć się na błędach i nie powtarzać ich.

21. Język fiński jest jednym z dziesięciu najtrudniejszych języków na świecie do nauki i tłumaczenia. Rzeczownik w języku fińskim może mieć ponad 200 form, a jedno z najdłuższych słów to „epäjärjestelmällistyttämättömyydellänsäkään”.

22. Liczba ludności Finlandii jest tylko nieznacznie większa od Norwegii. Populacja kraju wyniosła 5,5 mln w 2021 roku, Norwegii 5,4 mln ludzi.