Zaskakujące ciekawostki o Finlandii

ciekawostki Finlandia

Przed wyjazdem zawsze dobrze jest mieć jakieś informacje na temat kraju. Finlandia jest krajem skandynawskim znajdującym się w Europie Północnej. Nie jest tak dobrze znana jak jej skandynawscy sąsiedzi, ale ma barwną historię. Jest jednym z najbardziej na północ wysuniętych krajów świata. Kraj oferuje gościom piękne krajobrazy, wspaniałe przygody na świeżym powietrzu, wyśmienitą kuchnię oraz ciekawe coroczne konkursy i zwyczaje. 

1. W 2010 roku Finlandia ustanowiła Krajowy Dzień Niepowodzenia, aby uczyć się na błędach i nie powtarzać ich.

2. Finlandia zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem edukacji.

3. Populacja Finlandii wynosi około 5 500 000 mieszkańców, przy czym gęstość zaludnienia wynosi 18 mieszkańców na km2 , co stanowi najniższą wartość w UE.

4. W Finlandii jest więcej saun niż samochodów.

5. Po I wojnie światowej Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa i Polska stały się niepodległymi państwami.

6. Pierwszymi mieszkańcami Finlandii byli Lapończycy którzy byli tam, kiedy pierwsi Finowie wyemigrowali w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą. Lapończycy przenieśli się na północ, do części znanej dziś jako Laponia.

7. W Finlandii i okolicach znajduje się dokładnie 179 584 wysp, co jest światowym rekordem. U południowo-zachodniego wybrzeża znajdują się wyspy Âland, zamieszkałe przez Szwedów i autonomiczne od 1921 roku.

8. Język fiński jest jednym z dziesięciu najtrudniejszych języków na świecie do nauki i tłumaczenia. Nic dziwnego, kiedy rzeczownik może mieć ponad 200 form lub kiedy jednym z najdłuższych słów jest „epäjärjestelmällistyttämättömyydellänsäkän”.

9. Sauna fińska jest kluczowym elementem dziedzictwa kulturowego kraju, z ponad 2 milionami saun w Finlandii to około jedną sauną na gospodarstwo domowe.

10. Grzywny za naruszenie przepisów ruchu drogowego zależą od tego, ile zarabiasz. W 2002 roku mężczyzna został ukarany grzywną 116 tysięcy EUR ponieważ miał roczny dochód w wysokości 7 milionów EUR.

11. To normalne, że w domach w Finlandii jest sauna.

12. Finlandia jest częścią Fennoskandii, a nie Skandynawii.

13. Jeśli chodzi o ekscentryczne rozrywki, Finlandia jest złotym zdobywcą trofeów. Najdziwniejsze z nich to Mistrzostwa Świata w Przewozie Żon. Inne sporty ezoteryczne, które organizują doroczne mistrzostwa świata w Finlandii, to m.in. polowanie na komary, rzucanie telefonami komórkowymi, piłka nożna na bagnach, rzucanie gumowymi butami.

14. Finlandia jest zaskakująco pionierem dla małego pięciomilionowego narodu. Wynalazki pochodzące z Finlandii to pulsometr, Linux, łyżwy, Angry Birds, koktajl Mołotowa, sms i sauna.

15. Finlandia ma najmniej skorumpowany rząd na świecie według statystyk za 2012 rok.

16. Fiński parlament posiada własną saunę, w której mogą debatować urzędnicy, a za granicą Finowie mają również luksus saun w swoich budynkach dyplomatycznych.

17. Jedna z najbardziej zagrożonych populacji fok na świecie zamieszkuje jedno z fińskich jezior (jezioro Saimma). Szacuje się, że pozostanie jedynie około 320 osobników fok obrączkowanych w Saimaa.

18. W granicach Finlandii znajduje się 187 888 jezior. To również jest rekord świata. Saimaa, największe jezioro w Finlandii, jest czwartym co do wielkości jeziorem w Europie.

19. Erozja lodowcowa spowodowana erą lodowcową spowodowała, że krajobraz fiński był przeważnie płaski, z niewieloma wzgórzami lub górami.

4.2/5 - (liczba ocen: 12)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.