Ameryka Północna

31 Najlepszych Cekawostek o Houston

widok na miasto

Houston zostało założone 30 sierpnia 1836 r. przez braci Augusta Chapmana Allena i Johna Kirby Allena na ziemi w pobliżu brzegów Buffalo Bayou. Oto najlepsze ciekawostki, fakty oraz informacje o Houston.

1. Nieco ponad 31% ludności w wieku powyżej 25 lat posiada licencjat lub wyższy.

2. Ponad 3,5 miliona zagranicznych podróżnych przybyło do Houston w 2017 roku.

3. Houston może być znane z upałów i teksańskiego słońca.

4. Houston jest jednym z najbardziej ruchliwych miast portowych w kraju. Jego 35 kilometrowy system doków handlowych jest jednym z największych w kraju i przynosi więcej tonażu rocznie niż jakikolwiek inny port w USA.

5. Wieża JPMorgan Chase Tower w centrum Houston posiada tytuł najwyższego pięciobocznego budynku na świecie. Jednakże, boki JPMorgan Chase Tower nie mają tej samej długości, co oznacza, że jest to najwyższy na świecie pięciokątny budynek, ale nie jest to najwyższy na świecie pięciokątny budynek o regularnych kształtach.

6. Houston jest czwartym najbardziej zaludnionym miastem w kraju, z szacunkową liczbą ludności w lipcu 2018 roku wynoszącą 2 325 502 osoby.

7. Spośród 50 największych parków znajdujących się w miastach USA, w Houston znajdują się cztery.

8. Houston było pierwszym słowem usłyszanym z księżyca. Chodzi o sformułowanie „Houston, mamy problem”.

9. Podczas teksańskiego boomu naftowego Houston było domem dla grupy potentatów, którzy szybko stali się najbogatszymi ludźmi w kraju. Najbardziej znanym z nich był Glenn McCarthy.

10. Houston ma bardzo młodą populację. Około 22,1% mieszkańców jest w wieku od 5 do 19 lat, co stanowi największy segment populacji.

11. Populacja Houston podwoiła się w latach 1950-1970, zyskując z 596163 do 1233505 mieszkańców. Ten szybki wzrost był prawdopodobnie spowodowany rozwojem głównych gałęzi przemysłu Houston, w szczególności medycyny, ropy naftowej i gazu oraz aeronautyki.

12. Każdego roku miasto otrzymuje średnio 45 cali deszczu – około 10 cali więcej niż Seattle.

13. Wielkie Houston jest najbardziej zróżnicowanym etnicznie obszarem metropolitalnym w Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy miasta posługują się co najmniej 145 językami, a 90 krajów ma w mieście przedstawicielstwa konsularne.

14. Houston zajmuje pierwsze miejsce pod względem całkowitej powierzchni parków wśród amerykańskich miast liczących ponad milion mieszkańców.

15. W promieniu 50 km od centrum Houston znajduje się 198 pól golfowych.

16. Houston jest gospodarzem największego na świecie pokazu zwierząt gospodarskich. Rodeo odbywa się przez 2 tygodnie w marcu. W tym czasie przyciąga ponad 2 miliony uczestników każdego roku.

17. Nie wolno sprzedawać sera Limburger w niedziele.

18. Centrum kongresowe George R Brown zostało otwarte 26 września 1987 roku.

19. W 1935 roku miejscowy biznesmen Will Horwitz zbudował podziemny tunel, który połączył trzy z jego kin. Zainspirowane przejściami pod Rockefeller Center w Nowym Jorku, tunele obejmowały pasaż, sklepy i tawernę. W ciągu kilku następnych dekad do tuneli dołączyły prywatne firmy, tworząc system, który dziś rozciąga się na 10 kilometrów i łączy 95 bloków miasta.

20. Addicks and Barker Resevoirs, zaprojektowane z myślą o ochronie przeciwpowodziowej, oferują łącznie 26.000 akrów otwartego terenu do spływu i magazynowania wody.

21. Kiedy NASA wycofała swoją flotę wahadłowców po 30 latach lotu w kosmos, Discovery, Enterprise, Endeavor i Atlantis znaleźli tutaj na Ziemi stałe miejsca do odpoczynku.

22. Zbudowany z 33 tysięcy sztuk ręcznie rzeźbionego włoskiego marmuru i tureckiego wapienia, BAPS Shri Swaminarayan Mandir z Houston był pierwszym tradycyjnym hinduskim mandirem, czyli świątynią, w Stanach Zjednoczonych.

23. W ciągu ostatnich trzydziestu lat, kilka drużyn sportowych z Houston wygrało krajowe mistrzostwa: Houston Astros wygrało World Series w 2017 r., Houston Dynamo wygrało MLS Cup w 2006 i 2007 roku, Rice Owls wygrały College World Series w 2003 r., Drużyna hokejowa Houston Aeros wygrała Puchar Caldera w 2003 r. i Puchar Turnera w 1999 r., Houston Comets wygrało Mistrzostwa WNBA, cztery lata z rzędu, od 1997 do 2000 roku, a Houston Rockets wygrały mistrzostwa NBA w 1994 i 1995 roku.

24. WalletHub umieścił Houston w rankingu „7 najbardziej zabawnych miast w 2017 roku”.

25. Houston posiada największe na świecie centrum medyczne. Teksańskie Centrum Medyczne w Houston jest największym na świecie, obsługującym prawie 5 milionów pacjentów rocznie. W centrum medycznym zatrudnionych jest ponad 50 tysięcy mieszkańców Houston.

26. NASA’s Johnson Space Center zostało pierwotnie przyznane Tampa Bay. Ale po tym, jak wojskowi odmówili zamknięcia Bazy Sił Powietrznych MacDill, kontrakt trafił do Houston.

27. Mieszkańcy Houston jadają więcej razy w tygodniu niż w jakimkolwiek innym mieście w Ameryce. Może to być spowodowane tym, że przeciętny posiłek kosztuje mniej niż w innych częściach kraju.

28. Największy koncert w Houston odbył się 5 kwietnia 1986 roku, kiedy to około 1 do 1,5 miliona osób wzięło udział w Rendez-Vous Houston w występie Jeana Michela Jarre’a z okazji 150. urodzin Houston i 25. urodzin NASA.

29. Handel międzynarodowy bezpośrednio lub pośrednio obsługuje ponad jedną trzecią wszystkich miejsc pracy w obszarze metropolitalnym Houston.

30. Houston jest drugim najszybciej rozwijającym się dużym miastem w Stanach Zjednoczonych, zaraz za Nowym Jorkiem, a wkrótce ma szansę wyprzedzić Chicago pod innym względem i stać się trzecim największym miastem w kraju.

31. Houston jest największym miastem w kraju bez formalnych przepisów dotyczących podziału na strefy. Miasto opiera się na lokalnych rozporządzeniach, aktach i innych środkach, aby uregulować kodeksy budowlane przy jednoczesnym zachowaniu zwinności rynku nieruchomości.

Pytania i Odpowiedzi

Dlaczego Houston jest tak zaludnione?

Houston jest ogromne z małą gęstością zaludnienia, że powoduje to problemy z transportem masowym, ponieważ częstotliwości autobusów do obszarów dalekich od centrum nie są zbyt częste. Houston posiada również bardzo duże międzynarodowe lotnisko. Houston ma 1733 kilometrów kwadratowych powierzchni. Dla porównania Warszawa ma 517 kilometrów kwadratowych powierzchni.

Co jest wyjątkowego w Houston?

Najwyższym budynkiem w Houston w Teksasie jest 75-piętrowa wieża JP Morgan Chase Tower. Jest to również najwyższy budynek w Teksasie. W Houston jest podobno ponad 11 tysięcy restauracji.

Z czego słynie Houston?

Houston jest znane jako światowa stolica eksploracji kosmosu, klimatyzacji, międzynarodowego przemysłu energetycznego, eksploracji ropy naftowej i światowa stolica kary śmierci.

Kiedy założono Houston?

5 czerwca 1837 roku.

Dlaczego Houston jest takie tanie?

Houston jest tanie ze względu na stale rosnącą bazę ekonomiczną, brak ograniczeń geograficznych na lądzie, poza oceanem w jednym kierunku i dużą ilość dostępnego lądu.