Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki o Teksasie – z czego słynie?

Teksas był krajem od 1836 do 1845 roku, kiedy to ostatecznie zgodził się przystąpić do Stanów Zjednoczonych.

Teksas jest większy niż jakikolwiek inny kraj Europy Zachodniej.

Najszybsza droga w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Austin. Na odcinku położonym pomiędzy Austin i San Antonio, ograniczenie prędkości wynosi 137 km na godzinę. Teksas ma również najszybszą średnią prędkość 126 km na godzinę.

Trzy z dziesięciu największych miast Ameryki Północnej znajdują się w Teksasie. Houston (nr 4), San Antonio (nr 7) i Dallas (nr 9).

Motto stanu Teksas to „Przyjaźń”.

Kolory użyte na fladze Texas są dokładnie takie same jak te użyte na fladze Stanów Zjednoczonych. Każdy kolor ma swoje znaczenie: czerwony dla męstwa, biały dla czystości i niebieski dla lojalności.

Jest całkowicie legalne strzelać i zabić Wielką Stopę jeśli na nią trafisz w Teksasie.

W 2005 roku miasto Clark formalnie zmieniło nazwę na DISH, TX, w ramach umowy dla każdego mieszkańca, aby otrzymać darmową podstawową telewizję z DISH Network.

W języku norweskim „Texas” oznacza „szalony”.

Austin jest uważaneza światową stolicę muzyki na żywo.

Do profesjonalnych drużyn sportowych należą Dallas Cowboys, Dallas Mavericks, Dallas Stars, Houston Astros, Houston Comets, Houston Rockets, San Antonio Spurs i Texas Rangers.

Texas korzysta z własnej sieci energetycznej, oddzielonej od reszty Stanów Zjednoczonych. W USA istnieją trzy sieci energetyczne: jedna dla stanów na wschód od Gór Skalistych, jedna dla stanów między Pacyfikiem i Górami Skalistymi, a trzecia dla Teksasu. Sieć energetyczna Teksasu została utworzona w czasie II wojny światowej, aby zapewnić samowystarczalność wszystkich fabryk Texasu produkujących dostawy sprzętu wojennego.

Teksas obejmuje 7,4% całkowitej powierzchni kraju.

Port Lavaca ma najdłuższe na świecie molo rybackie.

W Teksasie uprawia się więcej ziemi niż w jakimkolwiek innym stanie.

W Teksasie żyje więcej gatunków nietoperzy niż w jakiejkolwiek innej części Stanów Zjednoczonych.

Park tematyczny Six Flags Over Texas został nazwany dla sześciu krajów, które rządziły Teksasem. Te sześć krajów to Hiszpania, Francja, Meksyk, Republika Teksasu, Stany Zjednoczone i Konfederacyjne Stany Zjednoczone Ameryki. Sześć flag można znaleźć na rewersie Seal of Texas.

Dr Pepper został wynaleziony w 1885 roku w Waco.

Pierwszym mostem wiszącym w Stanach Zjednoczonych był most Waco. Zbudowany w 1870 r. i nadal używany do dziś jako przejście dla pieszych na rzece Brazos.

Houston Comets są jedynym zespołem w kraju, który wygrał cztery mistrzostwa WNBA back-to-back. 1997-2000.

Najśmiertelniejsza klęska żywiołowa w historii Stanów Zjednoczonych miała miejsce w Teksasie. Wielki huragan Galveston z 1900 r. pochłonął od 6000 do 12000 istnień ludzkich z falą sztormową o wysokości 2,4-4,5 metra. Następnym najgroźniejszym huraganem w historii USA był huragan Katrina, który pochłonął 1200 ofiar.