Polska

Najlepsze Atrakcje we Fromborku w 2024 roku

zamek we Flomborku

Frombork to miasto leżące na Warmii w województwie warmińsko-mazurskim. Położone jest nad Zalewem Wiślanym w północnym krańcu Wysoczyzny Elbląskiej. W 1278 miejskie które stracił w 1945 aby ponownie odzyskać je w 1959.

Dzięki bogatej historii oraz pięknym naturalnym terenom jest idealnym miastem do wypoczynku i spędzenia czasu z rodziną. Znajdziemy tutaj liczne restauracje, bary oraz wiele hoteli i pensjonatów. Dodatkową zaletą tego miasta jest port. W mieście znajduje się też kilka drzew, z których obwód największego to 700 cm. Jakie atrakcje i zabytki warto zobaczyć w 2024 roku?

1. Bazylika

Najważniejszym zabytkiem w tym mieście jest Bazyliki Archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Andrzeja Apostoła. Jest to kościół zbudowany za czasów Krzyżaków. Główny ołtarz wykonany jest z czarnego i różowego marmuru, Natomiast pozostałe to późnogotycki polpityk fromborski oraz drugi późnobarokowy. Znajduje się tam również krypta Kopernika.

2. Wieża Kopernika

Kolejny ważny element które należy zwiedzić to wieża Kopernika. Uważana za jego obserwatorium, wzniesiona w 1400, tak naprawdę była jego mieszkaniem na wypadek wojny. Jest to najstarszy element fortyfikacji na wzgórzu katedralnym.

3. Muzeum astronomiczne

Zbudowane na cześć naszego znakomitego astronoma powstało również Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie znajdują się przedmioty związane z życiem i pracą Mikołaja. Brynek ten zbudowana w 1350 roku i pierwotnie był pałacem Biskupim.

4. Wieża Wodociągowa

Jest ona jednym z najciekawszych zabytków w tym mieście. Stanowi nie tylko punkt widokowy ale i element ciekawej historii regionu. Ponadto jest to najstarszy tego typu budynek w Polsce.

5. Baszta

Jest to element historyczny miasta oraz jego dziejów wojennych. Zbudowany w XIV wieku budynek był elementem umocnień wpjskowych i stanowi jedyny zachowany element z kompleksu. Obecnie należy do rąk prywatnych.

6. Wieża Radziejowska

Jest to wieża widokowa z bardzo ciekawą historią. Z jej szczytu rozciąga się widok na całe miasto oraz okoliczne tereny.

7. Planetarium Kopernika

Zbudowane na wzgórzu na cześć naszego astronoma umożliwia zainteresowanym obserwację gwiazd i otaczających nas planet. Dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat otaczającego nas kosmosu oraz poczujecie się jak sam Mikołaj Kopernik. Budynek oferuje ciekawą zabawę zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

8. Molo

Jest to nastrojowe miejsce gdzie nie jedna para wyznawała sobie miłość. Rozciąga się z niego piękny widok na cały zalew. Jedyne co, to trzeba uważać ponieważ nie posiada żadnych zabezpieczeń.

9. Trasa Green Velo i prom

Będąc w Fromborku nie można zapomnieć o zrobieniu sobie zdjęcia z samym Mikołajem Kopernikiem którego pomnik znajduje się na rynku. Frombork zachęca również do podróżowania rowerem, przez niego przebiega bowiem trasa Green Velo. Wystarczy kilka minut aby trafić na aleje porośnięte drzewami oraz krzewami które są pozostałością dawnych ogrodów. Można również natrafić na fragmenty kanału Kopernikowskiego ale przede wszystkim rozsmakować się w Warmińskiej przyrodzie. Jeśli zamierzasz spędzić więcej czasu w tym pięknym mieście możesz zdecydować się na podróż promem które wypływa praktycznie codziennie do przeciwległej Krynicy Morskiej.

10. Ronin

Jest to miejscowość odległa o zaledwie 2 kilometry. Na górze Żurawiej znajduje się tam obserwatorium. W zlokalizowanych tam 5 pawilonach możesz podziwiać gwiazdy za pomocą zarówno zabytkowego jak i nowoczesnego sprzętu. Dodatkową atrakcją jest park astronomiczny który odwiedzisz w każdy dzień oprócz poniedziałku.

Miasto to zachęca do odwiedzenia wspaniałą historią i przepięknymi budynkami, lokalną kuchnią oraz niczym niezmąconym spokojem. Dodatkowo to tutaj mieszkał i tworzył przez pewien okres swojego czasu nasz najsłynniejszy astronom Mikołaj Kopernik. Jeśli poszukujesz naturalnego miejsca odpoczynku oraz poznania kawałka historii Polski to Frombork jest miastem które wszystko to zagwarantuje zarówno tobie jak i całej rodzinie. Nie czekaj.