Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Grójcu i okolice

Ratusz w Grójcu
źródło: ZeroJeden / Wikipedia

Grójec jest obecnie stolicą polskiego sadownictwa. Co ciekawe, wokół Grójca sady ciągną się aż po horyzont. W mieście odbywają się cykliczne zjazdy sadowników i ciekawe festyny sadownicze. W Grójcu znajdziemy klasycystyczne budowle jak na przykład ratusz. Głównymi atrakcjami powiatu grójeckiego są doliny rzeki Pilicy. Oto 10 najciekawszych atrakcji w Grójcu i okolicach.

1. Ratusz w Grójcu

Jest to zabytkowa dawna siedziba w której urzędowały władez miejskie w Grójcu, w województwie mazowieckim. Budowla jest w stylu klasycystycznym, wzniesiona została w 1821 roku zapewne według projektu architekta Hilarego Szpilowskiego. Ratusz był wielokrotnie remontowany a w latach 60. ubiegłego stulecia został odnowiony.

Budynek ma dwie kondygnacje, częściowo boniowany, kondygnacje oddzielone są od siebie gzymsem. Budowlę pokrywa dach czterospadowy, wykonany jest z blachy, na środku zaś umieszczona jest wieżyczka z półkolistymi oknami oraz tarczami zegarowymi.

2. Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa

Kościół pierwotnie późnogotycki stoi na niewielkim wzniesieniu. Po wejściu na plac kościelny na pierwszym planie widać postać ks. Piotr Skarga z wyciągniętą ręką. Źródła historyczne podają, że kościół powstał w latach 1520-1530 lecz to tylko jedna z wersji. Na tablicy przy kościele jako rok budowy umieszczono rok 1398. Wiadomo na pewno, że w 1656 roku kościół spłonął wraz z całym miastem. Odbudowany został w 1746 roku. W 1801 roku niestety mury zaczęły na tyle pękać, że świątynia zostało zamknięta i opieczętowana. Na jego odbudowę czekano ponad 30 lat.

3. Zagłębie sadownicze

Prawdopodobnie prekursorką uprawy owoców na południowym Mazowszu była królowa Bona. Władczyni miała ponoć nie tylko instynkt polityczny, ale też spryt wytrawnego ogrodnika. Równinne tereny z żyznymi glebami i dość łagodny klimat sprawiają, że w okolicach Grójca i Warki sady dają duże plony. Od XIX w., kiedy nowe formy transportu ułatwiły dostawy owoców do większych miast, uprawa jabłek, gruszek i śliwek przybrała skalę masową. Obecnie sady obejmują ok. 35 tys. ha. Najpiękniej wyglądają w maju, kiedy drzewa są obsypane białym kwieciem.

4. Delicje w La Terrazza

Jeżeli kogoś nagle ogarnie potrzeba przypomnienia sobie niezapomnianych chwil i klimatu z ostatnich wakacji w słonecznej Italii, albo zechce wyjątkowo dobrze zjeść, powinien zajrzeć do Grójca.

W La Terrazza wszystko jest włoskie – od nazwy, przez wystrój, po – i to jest najważniejsze – kucharza. Domowe makarony, soczyste mięsa oraz rozpływające się w ustach desery – wszystko tam znajdziecie. Jadłospis często się zmienia, więc każda wizyta jest niespodzianką.

5. Pomnik ks. Piotra Skargi

W 1996 roku w Grójcu odsłonięty i poświęcony został pomnik znanego grójczanina – ks. Piotra Skargi, a więc Piotra Powęskiego herbu Pawęża. Pomnik wykonał Andrzej Renes, pomnik został usytuowany na placu kościoła pw. św. Mikołaja. Ksiądz to polski jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja. Urodził się on w Grójcu w 1536 roku i mieszkał tu przez pierwsze szesnaście lat swojego życia. Zmarł w 1612 roku a krypta z Jego zwłokami znajduje się w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Na pomniku mieści się napis: „Syn Ziemi Grójeckiej”.

6. Dawne jatki

W Grójcu na ul. Jatkowej znajdują się dawne jatki miejskie. Zostały wybudowane w drugiej połowie XIX wieku, w czasach późniejszych zostały one znacznie przebudowane, dziś natomiast są bardzo zniszczone i wymagają natychmiastowej rewitalizacji. Obecnie mieszczą się w nich sklepy różnych branż. W rejestrze obiektów zabytkowych zarejestrowane są pod numerem 474/62 z 23. 03. 1962.

7. Dawne koszary carskie

W Grójcu na zetknięciu ulic Szpitalnej i Armii Krajowej znajdują się budynki dawnych koszar carskich i cerkwi, które wybudowane zostały przed 1860 rokiem aby zakwaterować tam oddział Kozaków. Cerkiew wzniesiona została na terenie koszar, była ona pierwszą świątynią prawosławną w tym regionie Polski. Pierwszą szkołę utworzono w tym obiekcie w 1918 roku, natomiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, swoją siedzibę znalazło tutaj gimnazjum grójeckie im. Piotra Skargi. Budowla wzniesiona została w stylu klasycystycznym, przebudowana w drugiej połowie XIX i w XX wieku. Obecnie znajduje się tam Szkoła Podstawowa nr 3. Cerkiew zaś została znacznie obniżona i służy uczniom jako sala gimnastyczna.

8. Ku pamięci poległych…

Na placu kościelnym w Grójcu, niedaleko od pomnika Piotra Skargi znajduje się kamienny obelisk z pamiątkową tablicą. Jej treść mówi że został ufundowany przez społeczeństwo powiatu grójeckiego. Upamiętnia on żołnierzy Batalionów Chłopskich obwodu nr 8 w Grójcu, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość Polski w latach 1940-1945.

9. Pałac Boglewice

Pałac Boglewice to wyjątkowe miejsce nieopodal Grójca, utrzymane w stylu klasycznym, oddalone też zaledwie godzinę od stolicy. Jego neorenesansowe wnętrza odtworzone zostały z poszanowaniem historii oraz współczesnych trendów, tworząc tym samym doskonałe połączenie sztuki i nowoczesnej architektury.

10. Rezerwat przyrody Modrzewina

Jest to leśny rezerwat przyrody utworzony w 1959 r. na gruntach miejscowości Mała Wieś w gminie Belsk Duży.

Rezerwat znajduje się na obszarze Nadleśnictwa Grójec. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie na Wysoczyźnie Rawskiej najbardziej na północ wysuniętego stanowiska modrzewia europejskiego – podgatunek modrzew polski, cennego pod względem przyrodniczym i naukowym. Modrzewie dorastają tu do 40 metrów i osiągają pierśnicę nawet 120 cm.