Najlepsze atrakcje we Fromborku – mieście niejednej tajemnicy
Miasto Frombork wielu z nas kojarzy się głównie z okazałą, gotycką katedrą oraz przygodami Pana Samochodzika, bohatera tak lubianych powieści dla młodzieży, autorstwa Zbigniewa Nienackiego.
Miejsce to kryje w sobie znacznie więcej atrakcji, które zaczynają przyciągać coraz szerszą grupę turystów. Co takiego oferuje Frombork i jakie znajdziemy tutaj atrakcje?
Historyczne początki miasta
Najstarsze dokumenty dotyczące miasta dotyczą wydarzeń z końca XIII wieku. Wówczas po kolejnych potyczkach z wojowniczymi Prusami, całkowitemu zniszczeniu uległa katedra w Braniewie. Ówczesny biskup warmiński Henryk Fleming, przeniósł kapitułę i postanowił wybudować we Fromborku nową katedrę.
Skąd wzięła się nazwa miasta? Polski Frombork to fonetyczne przetworzenie niemieckiego Frauenburg, czyli miasta Najświętszej Panny Marii. W dokumentach sporządzanych przez duchownych niejednokrotnie pojawia się nawet określenie Miasto Naszej Pani.
Dzieje miasta na przestrzeni kolejnych wieków były niezmiernie burzliwe. Po I rozbiorze Rzeczypospolitej Frombork znalazł się w granicach Prus. Do Polski powrócił dopiero po II Wojnie Światowej w 1945. Wówczas też rozpoczęto systematyczny proces odbudowy.
Obecnie głównym źródłem utrzymania mieszkańców miasta jest turystyka. Piękne zabytki, plaże i nadmorskie atrakcje przyciągają sporo odwiedzających, spragnionych wypoczynku nad bałtyckim morzem.
Atrakcje Fromborka – co warto zobaczyć we Fromborku
Frombork to nie tylko plażowanie i rejsy po Zalewie Wiślanym. Miasto oferuje szereg atrakcji, wśród których każdy turysta znajdzie coś interesującego.
Nadmorski klimat – port i molo we Fromborku
Lokalny port mieści się w północno-zachodniej części miasta. Łączy w sobie funkcję bazy dla rybaków, przystani jachtowej i miejsca skąd można się wybrać w rejs po Zalewie Wiślanym. Dodatkowo możemy popłynąć do Krynicy Morskiej czy położonych nie tak daleko stąd portów rosyjskich.
Będąc w porcie, warto wybrać się na spacer na molo, które usytuowano w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Ma ono długość około 380 metrów i jest jednym z ulubionych przystanków wszystkich turystów, pragnących obserwować morze i przybrzeżną architekturę.
Zabytkowe miasto Frombork – Archikatedra
W tym stosunkowo niewielkim mieście kryje się również wiele zabytków architektury na najwyższym poziomie. Do prawdziwych pereł gotyku należy Bazylika archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła.
Jest to ufortyfikowany kościół gotycki, wznoszony od pierwszej połowy XIV wieku przez niemal 60 lat. Jednak warto obejrzeć bogate i zabytkowe wyposażenie katedry, a także zobaczyć epitafium pochowanego tu w roku 1543 Mikołaja Kopernika.
Atrakcja dla miłośników klasycznej muzyki – Festiwal Muzyki Organowej
Katedra co roku w okresie letnim gości uczestników i słuchaczy Festiwalu Muzyki Organowej, najważniejszego wydarzenia muzycznego w mieście. Podczas trwających kilka dni koncertów można posłuchać największych wirtuozów z całego świata, którzy prezentują możliwości zabytkowego katedralnego instrumentu, pochodzącego jeszcze z 1683 roku.
Oprócz zmagań festiwalowych osoby pragnące posłuchać klasycznej muzyki organowej, w tych pięknych wnętrzach, mają również dodatkową szansę wziąć udział koncertach, organizowanych cyklicznie, w niemal wszystkie lipcowe niedziele.
Trochę nauki – Muzeum Mikołaja Kopernika
W mieście tak ściśle związanym z polskim astronomem musiało znaleźć się miejsce na poświęcone mu muzeum. Znajduje się ono w kompleksie katedralnym.
W ramach ekspozycji można zobaczyć wiele eksponatów bezpośrednio dotyczących wielkiego badacza. Również z czasów, w których żył i działał. W muzeum organizowane są prelekcje oraz czasowe wystawy. Na przykład dotyczą one np. teatrów anatomicznych lub wyposażenia pracowni dawnego medyka.
Po zobaczeniu ekspozycji można wybrać się na spacer po parku astronomicznym, który zlokalizowano przy siedzibie muzeum. Głównym założeniem miejsca jest umożliwienie obserwacji nieba przy pomocy urządzeń, którymi posługiwali się astronomowie od XVI wieku aż do czasów nam współczesnych. To pouczająca lekcja historii i szansa na lepsze poznanie Fromborka wieczorem.
Jeszcze bardziej zapatrzeni w gwiazdy – obserwatorium we Fromborku
Wszyscy, którzy chcieliby jeszcze dokładniej zgłębić tajemnice kosmosu, mogą wybrać się do Obserwatorium astronomicznego, które mieści się na Górze Żurawia. Kompleks składa się z kilku pawilonów, wyposażonych w sprzęty, służące do celów dydaktycznych oraz tarasów obserwacyjnych i zaplecza naukowego z podręczną biblioteką. W okresie wakacyjnym odbywają się tu zajęcia edukacyjne w ramach akcji „Wakacje w Planetarium i Obserwatorium”.
Rozwój inżynierii wodociągowej – Wieża Wodna
We Fromborku można również znaleźć ciekawostki z zakresu historii techniki. Jedną z nich jest renesansowa Wieża Wodna którą w 1571 roku zainstalowano w niej specjalne urządzenie wodociągowe, które dostarczało wodę na Wzgórze Katedralne. Autorem mechanizmu był inżynier wrocławski Walenty Hendel. Było to drugie po Augsburgu tego typu rozwiązanie w Europie. Obecnie wieża pełni funkcję tarasu widokowego, z którego rozpościera się piękny widok na malowniczą, zabytkową architekturę miasteczka.