AzjaCiekawostki

Fakty, informacje i ciekawostki o mieście Rangun w Mjanmie

bus

Prawdopodobnie założony w XI wieku. Do XXVIII wieku była to mała wioska rybacka. Obecnie mieszka tu ponad 5 mln. ludzi.

Przestępstwa przeciwko turystom są tutaj traktowane bardzo poważnie, a Rangun jest jednym z najbezpieczniejszych dużych miast na świecie. Większość turystów, w tym kobiety podróżujące, nie będzie miała żadnych problemów. Przewożenie dużych sum pieniędzy, a nawet chodzenie po ciemnych ulicach w nocy, rzadko stanowi problem.

Stan opieki zdrowotnej w Rangunie nie spełnia standardów nawet innych krajów azjatyckich. Szpitale publiczne, w tym Szpital Generalny w Rangunie, nie posiadają wielu podstawowych udogodnień i wyposażenia, jakich można by oczekiwać w szpitalu.

Prywatne kliniki i szpitale dysponują najlepszymi placówkami medycznymi, a lekarze z wykształceniem międzynarodowym są dość drodzy. W przypadku poważnej choroby lub urazu najlepiej udać się do Bangkoku lub Singapuru.

Nie pij wody z kranu. Pij tylko wodę butelkowaną.

Rangun cierpi z powodu głębokiego niedostatku infrastruktury, szczególnie w porównaniu z innymi dużymi miastami Azji Południowo-Wschodniej. Chociaż wiele historycznych budynków mieszkalnych i komercyjnych zostało odnowionych w całym środkowym Rangunie, większość miast przyległych, jest nadal głęboko zubożała i nie posiada podstawowej infrastruktury.

Astrologia jest w Myanmarze traktowana bardzo poważnie. Birmański zodiak składa się z 12 znaków zachodniego zodiaku, 27 rezydencji księżycowych i 8 znaków dni tygodnia.

Pagoda Shwedagon jest inkrustowana diamentami. Ta błyszcząca złota świątynia jest nie tylko całkowicie pokryta złotymi liśćmi, jej wierzchołek pokryty jest ponad 4.500 diamentami. Największy, tuż u góry ma72 karaty.

myanmar

W Myanmarze można jeść herbatę. Liście herbaty, lahpet, są fermentowane i spożywane w najbardziej ukochanym daniu narodu, lahpet thohk – sałatce z liści herbaty.

Pagoda Shwedagon posiada odrobinę Buddy. Uważa się, że w tym najświętszym z najświętszych miejsc znajduje się między innymi osiem pasm włosów Buddy.

W kraju tym żyje ponad 1000 gatunków ptaków, z których sześć to gatunki endemiczne, a 51 to gatunki zagrożone.

Za jedzenie, zakupy i dojazdy w Rangunie zapłacisz głównie tylko gotówka. Rzadko można natknąć się na instytucję, która akceptuje plastik.