AzjaCiekawostki

22 informacje i ciekawostki o Birmie

Birmia

Wraz ze zmianą nazwy z „Birma” na „Myanmar” w 1989 roku, co spowodowało zamieszanie, wiele osób zastanawia się: gdzie jest Birma? Birma, oficjalnie Republika Związku Myanmar, jest największym krajem w Azji Południowo-Wschodniej. Znajduje się na północno-wschodnim krańcu Azji Południowo-Wschodniej i graniczy z Tajlandią, Laosem, Chinami, Tybetem, Indiami i Bangladeszem. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Birmie.

Ciekawostki o Birmie

1. Nazwa Birmy została oficjalnie zmieniona na „Republika Związku Myanmar” przez rządzącą juntę wojskową w 1989 roku. Zmiana ta została odrzucona przez wiele rządów światowych z powodu niechlujnej historii wojny domowej i łamania praw człowieka przez juntę.

2. Chociaż dyplomaci i rządy niegdyś okazywały dezaprobatę, trzymając się starej nazwy Birmy, to jednak to się zmieniło. Wybory w 2015 roku i zwycięstwo partii Aung San Suu Kyi pomogły otworzyć stosunki międzynarodowe i turystykę, czyniąc nazwę „Myanmar” bardziej akceptowalną.

3. Myanmar jest domem Bagana, największej i najgęstszej na świecie koncentracji buddyjskich świątyń, pagod, stup i ruin. Założone w II w. n.e. królestwo miało niegdyś ponad 10 tys. buddyjskich świątyń, pagod i klasztorów.

4. Ponieważ Bagan znajduje się w aktywnej strefie trzęsienia ziemi, na przestrzeni wieków nawiedziło go wiele trzęsień ziemi, z których ostatnie w 2016 r. zniszczyło ponad 400 budynków i uszkodziło setki kolejnych.

5. W Myanmarze można używać dwóch różnych walut. Lokalną walutą jest kyat (MMK), ale możesz również używać dolarów amerykańskich.

6. Yadaya jest formą „magii”, która pozwala człowiekowi uniknąć nieszczęścia, jeśli odbędzie się rytuał.

7. Do godnych uwagi przykładów yadaya należą m.in. pierwszy premier Myanmaru, U Nu, nakazujący budowę 60.000 pagod w całym kraju, aby odpędzić zło i chronić państwo.

8. Jeśli jesteś w stanie Mon, prawdopodobnie zobaczysz Kyaiktiyo Pagoda, znane buddyjskie miejsce pielgrzymkowe.

9. Około 320 km od Yangonu leży Naypyidaw, nowa stolica Myanmaru. Budowa tego planowanego miasta rozpoczęła się w 2002 r. w środku pustych terenów wiejskich, a w 2006 r. ogłoszono ją nową stolicą, odbierając tytuł Yangonu. Nazwa dosłownie tłumaczy się jako „siedziba króla” i jest używana jako przyrostek dla stolic królewskich.

10. Myanmar jest jednym z zaledwie trzech krajów na świecie, które nie przyjęły systemu metrycznego pomiaru. Pozostałe dwa to Liberia i Stany Zjednoczone.

11. Birma była znana jako Birma do 1989 roku, kiedy junta wojskowa zmieniła nazwę na Myanmar. Stolica, Rangun, stała się Yangonem. Po kilku dniach demonstracji, ale nazwa utknęła w martwym punkcie.

12. W 2006 roku stolica została przeniesiona, odbudowana i nazwana Naypyidaw. Wybudowane specjalnie do tego celu miasto posiada 20-pasmową autostradę, pola golfowe, szybkie Wifi i elektryczność.

13. Poprzednia stolica, Yangon (dawniej Rangun), jest domem pozłacanego Shwedagon Paya. Uważa się, że jest jednym z najświętszych miejsc buddyzmu.

14. Myanmar jest uzależniony od rolnictwa przez ponad połowę swojego PKB. Ryż jest głównym produktem.

15. Kiedy miejscowi w Myanmarze chcą zwrócić uwagę kelnera, wydają „całujący” dźwięk, zazwyczaj są to dwa lub trzy krótkie dźwięki.

Informacje o Birmie

16. Myanmar jest największym krajem w Azji Południowo-Wschodniej i czterdziestym co do wielkości na świecie. Jest ponad 2 razy większy niż Polska.

17. Populacja Myanmaru wynosi 54 mln. mieszkańców. Mediana wieku wynosi 27,9 lat, a średnia długość życia wynosi 57 lat.

18. Świątynie i pagody znalezione w całym Myanmarze zostały zbudowane w XII i XIII wieku pod rządami imperium pogańskiego, ponieważ buddyzm rozprzestrzenił się po całym kraju.

19. 89% ludności Myanmaru to buddyści.

20. Zarówno mężczyźni jak i kobiety w Myanmarze używają pasty z kory drzewa Thanakha jako kosmetyku. Nakładany na twarz jest skutecznym filtrem przeciwsłonecznym, który również napina skórę i zapobiega natłuszczaniu.

21. Typowy posiłek w Myanmarze to parzony ryż, ryby, mięso, warzywa i zupa.

22. Góry w Birmie są domem dla wielu kamieni szlachetnych. Około 90% rubinów świata pochodzi z Birmy.