Europa

30 fascynujących ciekawostek o Portugalii

ciekawostki portugalia

Portugalia jest ciekawym krajem o dumnej historii, którą można odczuć w całym kraju – od jej stolicy, aż po każdą maleńką miejscowość. Czy planujesz wkrótce odwiedzić ten najbardziej wysunięty na zachód kraj w Europie? A może masz portugalskie korzenie i chcesz dowiedzieć się więcej o swoich przodkach.

Zobacz też -> Ciekawostki o Lizbonie

Portugalia szybko staje się popularnym celem podróży turystów. Kolorowe miasta, takie jak Lizbona i Porto, ponad 600 km malowniczego wybrzeża i bogata historia sprawiają, że aż chce się odwiedzić ten kraj. W każdym razie poniżej znajdują się ciekawostki i fakty, które z pewnością wywołają na Tobie wrażenie.

1. Kraj ten ma najdłuższy most w Europie. Most Vasco da Gama w Lizbonie ma długość 17 km.

2. Portugalia jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie odnośnie surfowania. Można tutaj surfować 364 dni w roku.

3. Populacja ta jest stosunkowo jednorodna, 96,3 % ludności jest pochodzenia portugalskiego, a językiem wspólnym jest również język portugalski.

4. Portugalia była częścią Cesarstwa Rzymskiego. Region nowoczesnej Portugalii został kiedyś zasiedlony przez ludy przed celtyckie i celtyckie, ale został zaatakowane przez Rzym w 219 roku pne. Podbój trwał prawie 200 lat, a Rzymianie stanęli w obliczu buntów z kilku plemion na tym obszarze. Do 19 r. pne. Republika Rzymska przyłączyła się jednak do prawie całej nowoczesnej Portugalii.

5. Większość miast w kraju posiada co najmniej jedno kino.

6. Podczas epoki odkrywania portugalscy odkrywcy wyruszyli w podróż po całym świecie i dokonali wielu ważnych odkryć w tym czasie, od atlantyckiego archipelagu Madery i Wyspy Zielonego Przylądka do części wybrzeża Afryki. Portugalczycy zapoczątkowali nowe szlaki handlowe w południowej Azji, w tym do Chin i Japonii. Odkryli również Brazylię. Zaczęli kolonizować wiele z tych miejsc, zaczynając od podboju w Afryce Północnej w 1415 roku.

7. Portugalczycy wprowadzili Chili, pieprz, ziemniaki i pomidory z Indii.

8. Jednym z mniej przyjemnych faktów w Portugalii jest to, że kraj ten jako pierwszy zaangażował się w transatlantycki handel niewolnikami, zabierając niewolników z Afryki Zachodniej do Nowego Świata, a inne imperium europejskie wkrótce poszły za tym przykładem.

9. W Portugalii kobiety w żyją dłużej niż mężczyźni, ponieważ średnia długość życia kobiet jest o prawie sześć lat wyższa niż u mężczyzn.

10. W Portugalii wskaźnik dzietności w UE jest niestety najniższy – w 2014 r. w tym kraju urodziło się 82367 dzieci. Francja zajmuje czołowe miejsce na liście urodzonych dzieci w UE, osiągając w 2014 r. liczbę 819,3 tys. dzieci.

11. Światowy rekord dla największego omletu należy do Portugalii. Ważył on 6 ton.

12. Język portugalski jest językiem romańskim. Portugalski, wraz z francuskim, włoskim, hiszpańskim i rumuńskim, jest jednym z pięciu współczesnych języków romańskich.

13. Wyspa Madera, nazywana często „pływającym ogrodem Atlantyku”, należy do Portugalii.

14. Dąb korkowy pochodzi z Portugalii. Ze względu na różnorodne zastosowania, kraj ten jest największym producentem wyrobów z korka na świecie.

15. Połowa „Nowego Świata” należała kiedyś do Portugalii. W 1494 r. podpisano traktat z Tordesillas, który dał Portugalii wschodnią połowę Nowego Świata, w tym Brazylię, Afrykę i Azję. Imperium Portugalskie było pierwszym globalnym imperium w historii, a także jednym z najdłużej trwających, obejmującym prawie sześć wieków.

16. Portugalia jest jednym z liderów w produkcji energii odnawialnej. Dzięki energii wodnej, wiatrowej i słonecznej zaspokaja prawie 70% zapotrzebowania na energię. Kraj ten jest również w stanie zamienić ruch fal oceanicznych na energię. Mają przez to bezpieczną przyszłość, mając na uwadze niedobór energii, przed którym stoi nasz świat.

17. Krajowym napojem tego kraju jest Port (wino).

18. Portugalia jest najstarszym krajem w Europie. Od 1139 r. ma te same określone granice. Nie dziwi więc fakt, że język portugalski jest oficjalnym językiem 9 krajów, a na całym świecie mówi nim ponad 250 milionów ludzi.

19. Uniwersytet w Coimbrze, założony w Lizbonie w 1290 r., jest jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie, najstarszym uniwersytetem w Portugalii i jedną z największych instytucji szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych.

20. Światowy rekord w największym paradzie św. Mikołaja, w której wzięło udział 14963 uczestników odbył się w Porto w Portugalii.

21. Najstarsza księgarnia na świecie znajduje się w stolicy Portugalii, w Lizbonie. Księgarnia Bertrand została założona w 1732 roku. Sklep został zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku i przebudowany w obecnym miejscu w 1773 roku.

22. Portugalia i Anglia mają najstarszy sojusz dyplomatyczny na świecie. Sojusz Anglia-Portugalia został podpisany w 1373 r. i jest do dziś egzekwowany.

23. Fado to portugalska muzyka narodowa. Ccharakteryzuje się smutnymi melodiami i tekstami, często o morzu czy życiu ubogich.

24. Kultura kawiarniana jest ważną cechą kulturową Portugalczyków.

25. Lizbona została dotknięta jednym z najpotężniejszych trzęsień ziemi w historii Europy 1 listopada 1755 roku. Trzęsienie miał 9.0 w skali Richtera, po którym nastąpiło tsunami i pożary, które zamieniło miasto w ruiny. Zginęło 275 tys. mieszkańców, a 85% budynków zostało zniszczonych.

26. Największy sztuczny park podwodny – Podwodny Park Oceanu Oceanicznego – znajduje się w Portugalii.

27. Jeden z najbardziej zaawansowanych systemów bankomatów na świecie znajduje się w Portugalii. System umożliwia ponad 60 operacji, w tym darowiznę na cele charytatywne, doładowania telefoniczne i kupowanie biletów na koncerty.

28. Największa społeczność Portugalczyków spoza Portugalią znajduje się w Paryżu.

29. Portugalia jest jednym z najstarszych krajów Europy. Kraj ten został założony w 1128 roku, co czyni go jednym z najstarszych narodów w Europie. Portugalia jest suwerennym państwem narodowym, oficjalnie znanym jako Republika Portugalska. Położona jest na najbardziej wysuniętej na zachód części Europy kontynentalnej na Półwyspie Iberyjskim, graniczy z Hiszpanią od wschodu i północy oraz Oceanem Atlantyckim od południa i zachodu. Oprócz Portugalii kontynentalnej, Republika Portugalska składa się również z Madery i Azorów, wyspiarskich klastrów na Atlantyku. Portugalia jest krajem rozwiniętym. Fakty z Portugalii mówią nam o wysokiej jakości infrastruktury, wysokim standardzie życia i zaawansowanej gospodarce. Portugalia jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Jej walutą jest euro, a jej językiem urzędowym jest portugalski.

30. W Portugalii znajduje się 15 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO (na 8. miejscu w Europie i 17. miejscu na świecie). Każdego roku kraj odwiedza ponad 13 milionów turystów.

Zakon Chrystusa w Tomarze (1983)
Centralna strefa miasta Angra do Heroismo na Azorach (1983)
Klasztor Hieronimitów i Wieży Belémskiej w Lizbonie (1983)
Klasztor Batalha (1983)
Centrum Historyczne Évory (1986)
Klasztor Alkaobyca (1989)
Krajobraz Sintry (1995)
Historyczne centrum Porto, most Luiz I i klasztor Serra do Pilar (1996)
Zakłady sztuki prehistorycznej Rock Art Sites w Dolinie Wybrzeża i Siega Verde (1998, 2010)
Region winiarski Alto Douro (2001)
Historyczne Centrum Guimarów (2001)
Krajobraz winnic Wysp Pico (2004)
Graniczne miasto garnizonowe Elvas i jego fortyfikacje (2012)
Uniwersytet w Coimbrze – Alta i Sofia (2013 r.)
i 1 naturalny obiekt

Znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Portugalii? Napisz o nich w komentarzu na dole.

Czytaj dalej: ciekawostki o Portugalii dla dzieci