CiekawostkiEuropa

Ciekawostki dla Dzieci o Portugalii

wybrzeże

Kraj Portugalii jest dynamiczny, piękny, przyjazny i pełen niespodzianek. Posiada bogatą historię, malownicze wioski, złote piaski i tradycyjne jedzenie. Mamy tutaj kilka z najciekawszych faktów, informacji i ciekawostek dla dzieci których prawdopodobnie nie wiedziałeś o Portugalii.

Ciekawostki dla dzieci o Portugalii

1. Językiem portugalskim posługuje się około 236 milionów ludzi na całym świecie i jest on językiem urzędowym w 9 krajach: Portugalia, Brazylia, Republika Zielonego Przylądka, Angola, Gwinea Bissau, Mozambik, Książęca, Wyspy Świętego Tomasza i Gwinea Równikowa.

2. Najstarsza księgarnia na świecie znajduje się w stolicy Portugalii, Lizbonie. Księgarnia Bertrand została założona w 1732 roku i do dziś jest czynna.

3. Uniwersytet w Coimbrze w Portugalii został założony w 1290 roku i jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie.

4. W kraju znajduje się również najdłuższy most w Europie o długości 17 kilometrów, most Vasco da Gama w Lizbonie.

5. Połowa „Nowego Świata” należała niegdyś do Portugalii. W 1494 r. podpisano traktat z Tordesylli, który zasadniczo dał Portugalii wschodnią połowę „Nowego Słowa”, w tym Brazylię, Afrykę i Azję. Imperium Portugalskie było w rzeczywistości pierwszym globalnym imperium w historii i jedną z najdłużej działających potęg kolonialnych, trwającą przez prawie sześć stuleci od momentu opanowania Ceuty w 1415 roku do przekazania Makau – obecnie Chinom – w 1999 roku.

6. Portugalski rząd posiada 80-stronicową listę nielegalnych imion lub nazwisk, których nie wolno nazywać Twojego dziecka. Na przykład na liście znajduje się „Ovnis”. W języku portugalskim oznacza to „UFO”.

7. Portugalia jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy Zachodniej.

Portugalia ciekawostki

8. Prawdopodobnie najlepszym miejscem na świecie do uprawiania surfingu jest Portugalia. Piękne wybrzeże o długości około 800 km jest znane z tego, że przez cały rok panują tu idealne warunki do uprawiania surfingu. Największe fale znajdują się w Nazarach.

9. Bartholomew Portugues był piratem z XVII wieku. Kiedyś operował z Karaibów, gdzie atakował i przechwytywał hiszpańskie statki przypływające z Afryki lub Europy pełnej ziaren złota lub kakaa. Ustanowił zbiór zasad znany jako kodeks piracki. Zasady te były później stosowane przez piratów angielskich.

10. Lizbona jest starsza niż Rzym. Dokładnie o cztery wieki starsza. Jest w rzeczywistości drugą po Atenach najstarszą stolicą Europy. Wielu historyków uważa, że został on zasiedlony przez Fenicjan około 1200 roku p.n.e., którzy korzystali z doskonałych możliwości transportowych oferowanych przez rzekę Tag.

11. Rekord świata w zakresie największego stołu został ustanowiony, kiedy w ramach obchodów inauguracyjnych serwowano obiad dla około 15 tysięcy osób.

12. Na początku XVI wieku Portugalczycy dominowali na wielu najwcześniejszych szlakach przyprawowych na świecie. Portugalscy odkrywcy i nawigatorzy odegrali ogromną rolę w poszukiwaniu nowych terytoriów i sprowadzaniu nowych składników między kontynentami.

13. Portugalczycy przywieźli do Indii paprykę chili, ziemniaki i pomidory. Dziś są to kluczowe składniki przy przyrządzaniu typowych indyjskich potraw, takich jak curry. Portugalczycy przywieźli również czarną paprykę z Azji z powrotem do Europy.

14. Portugalia wywodzi swoją nazwę od miasta Porto, które Rzymianie nazywali Portus Cale.

15. W 1755 roku w Lizbonie miało miejsce najpotężniejsze trzęsienie ziemi w historii Europy. Trzęsienie ziemi miało skalę 9,0, a po nim nastąpiło tsunami. Doszło do poważnych pożarów, w których zginęło 275 tysięcy mieszkańców. Tragiczne wydarzenie zniszczyło również 85% budynków.

16. Portugalia lub Republika Portugalska, jak oficjalnie wiadomo, jest najbardziej na zachód wysuniętym krajem Europy kontynentalnej, graniczącym z Oceanem Atlantyckim na zachodzie i południu oraz z Hiszpanią na północy i wschodzie.

17. W Portugalii mieszka ok. 10,4 mln osób. Językiem Portugalii jest język portugalski.

18. Podbój Portugalii zajęło Rzymianom około 200 lat, od 219 roku p.n.e. do 19 roku n.e.

19. W 2008 roku Portugalia stała się pierwszym krajem, który wprowadził obowiązek pobierania odcisków palców od osób posiadających dowód tożsamości.

20. Portugalia i Anglia zawarły najstarszy sojusz dyplomatyczny na świecie. Sojusz Angielsko-Portugalski został podpisany w 1373 roku i obowiązuje do dziś. Oba kraje na przestrzeni lat rozpoczęły wojny, aby się wzajemnie bronić.

Czytaj dalej: ciekawostki o Portugalii