CiekawostkiEuropa

Lizbona ciekawostki

ciekawostki o Lizbonie

Położona nad rozległymi wzgórzami i w pobliżu pięknych piaszczystych plaż Lizbona jest najstarszym miastem Europy Zachodniej i największym miastem w Portugalii. Lizbona jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury i handlu. Jest często postrzegana jako jedno z najlepiej nadających się do życia miast na świecie i fantastycznym miejscem do odpoczynku.

Ile naprawdę wiesz o Lizbonie? Od dziwnych ciekawostek po zaskakujące tajemnice, to nasza krótka lista faktów dotyczących Lizbony, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś.

Lizbona jest najstarszym miastem w Europie Zachodniej, wyprzedzając nawet stolice takie jak Rzym, Paryż i Londyn.

Podobnie jak Rzym, Lizbona została zbudowana na siedmiu wzgórzach i jest znana jako miasto siedmiu wzgórz. Prawda jest taka, że te siedem wzgórz nigdy nie było dokładne historycznie i były błędnie policzone, być może tylko po to, aby miasto bardziej upodobnić do Rzymu.

Graca to najwyższe wzgórza Lizbony, ale została pominięta na oryginalnej i oficjalnej liście. Siedem szczęśliwych wzgórz to: São Jorge, São Vicente, São Roque, Santo André, Santa Catarina, Chagas i Sant’Ana.

Lizbona ma swoje własne Cristo Rei, czyli posąg Chrystusa Króla – katolicki pomnik z widokiem na miasto, stojący na lewym brzegu rzeki. Inspiracją do jego powstania był pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro w Brazylii. Pomnik upamiętnia przetrwanie Portugalii podczas II wojny światowej.

Baixa w centrum Lizbony jest główną dzielnicą handlową i bankową miasta. Ozdobione centrum miasta jest sygnowane przez kafelkowe fronty sklepów art deco, cukierni i krawców. Barokowe ulice zostały nazwane według nazwisk sklepikarzy i rzemieślników, którzy handlowali w okolicy.

Most Vasco da Gama jest najdłuższym mostem w Europie, mierzącym 17 kilometrów od początku do końca.

Jednym z najbardziej niezwykłych zabytków Lizbony jest Ascensor de Santa Justa, winda uliczna, która łączy dwie części miasta, zabierając pasażerów z Baixa do dzielnicy Chiado, która jest 45 metrów wyżej.

W 1755 roku w stolicę uderzyło ogromne trzęsienie ziemi, znane jako wielkie trzęsienie ziemi w Lizbonie. Zniszczyło ono wiele starożytnych budynków i wywołało tsunami, które ogarnęło port i centrum Lizbony.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Lizbony jest tramwaj. Tramwaje lizbońskie pierwotnie nazywano „Americanos”, a pierwsza trasa została wytyczona w 1873 roku. Pomimo faktu, że jest to transport publiczny, dla setek turystów bardzo ekscytująca jest przejażdżka tramwajem po mieście.

Kruk jest symbolem Lizbony. Według legendy jest tak dlatego, że dwa kruki towarzyszyły reliktom świętego patrona Lizbony, Saint Vincenta z Saragossy, w podróży z Cape Saint Vincent do Lizbony.

Oceanarium w Lizbonie jest jednym z największych na świecie. Posiada 8000 różnych morskich stworzeń, oddzielonych wewnątrz głównego zbiornika na cztery siedliska przezroczystymi akrylowymi ścianami, co sprawia wrażenie, że wszystkie one pływają w tej samej wodzie – czyli siedmiu milionów litrów wody.

Pasteis de nata to lizboński przysmak. Słodka tarta kremowa jest produkowana w całym mieście, ale według miejscowych jest tylko jedno miejsce, aby je naprawdę posmakować: Casa Pastéis de Belém była pierwszą piekarnią, która sprzedała ciasto i jest otwarta do dziś.