Europa

18 Interesujących Ciekawostek i Faktów o Portugalii

Portugalia ciekawostki

Portugalia ma bogatą historię i żywą kulturę. Oto kilka ciekawostek i faktów o Portugalii, które przygotują Cię do życia na Półwyspie Iberyjskim. Jak dużo wiesz o historii, rządzie, kulturze, gospodarce i Portugalczykach? Przeczytaj te zabawne ciekawostki o Portugalii.

1. Portugalia utrzymuje rekordy świata zarówno dla najdłuższych, jak i najkrótszych władców monarchów: Alfonso I Henrique rządził przez 73 lata, a książę koronny Luis Felipe rządził przez 20 minut.

2. W Portugalii w 2001 r. narkotyki zostały „zdekryminalizowane” – od tego czasu odsetek osób uzależnionych zmalał o prawie połowę.

3. Napoleon trzykrotnie nie zdołał podbić Portugalii.

4. Portugalia została założona w 1128 r., co czyni ją jednym z najstarszych krajów Europy. Portugalia została nazwana po drugim co do wielkości miastu, Porto.

5. Jest to 17. najbezpieczniejszy kraj na świecie.

6. Językiem narodowym Portugalii, posługują się również Brazylia, Mozambik, Angola, Gwinea Bissau, Timor Wschodni, Gwinea Równikowa, Republika Zielonego Przylądka oraz Wyspy Świętego Tomasza – łącznie dziewięć krajów.

7. Portugalia była pierwszym krajem, który w 1867 r. zniósł karę śmierci za zwykłe przestępstwa, a w 1976 roku za wszelkie zbrodnie.

wybrzeże

8. Imperium kolonialne Portugalii trwało 600 lat, najdłużej spośród współczesnych imperiów europejskich. W szczytowym okresie imperium portugalskie rozciągało się na terenie 53 różnych krajów. Brazylia uzyskała niepodległość w 1822 roku, a wszystkie afrykańskie kolonie Portugalii były niepodległe do końca 1975 roku. Ostatnią kolonię, Makau, Portugalia przekazała Chinom w 1999 roku po 442 latach okupacji.

9. W Portugalii znajduje się 15 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO (miejsce 8. w Europie i 17. na świecie)

10. Każdego roku kraj odwiedza ponad 13 milionów turystów.

11. Największy sztuczny park podwodny znajduje się w Portugalii.

12. Most Vasco da Gama w Lizbonie to najdłuższy most w Europie o łącznej długości 17185 metrów.

13. W 1883 r. założono najstarszą w Europie firmę produkującą herbatę – Gorreana Tea.

14. Portugalia była pierwszą potęgą kolonialną, która zniosła niewolnictwo w 1761 r., prawie 50 lat przed Francją, Hiszpanią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.

15. Jest to szósty pod względem liczby ludzi język (portugalski) na świecie (240 milionów ludzi).

16. Portugalia była pierwszą potęgą morską świata i miejscem narodzin niektórych z pierwszych odkrywców świata. Podczas Ery Odkryć Ferdynand Magellan jako pierwszy człowiek opłynął kulę ziemską. Vasco de Gama odkrył drogę morską do Indii, a Bartolomeu Dias jako pierwszy opłynął południowy kraniec Afryki, który nazwał Przylądkiem Dobrej Nadziei.

17. Największa społeczność Portugalczyków poza Portugalią znajduje się w Paryżu.

18. Lizbona jest starsza niż Rzym i należy do najstarszych miast w Europie. Znaleziska archeologiczne datowane na 1200 r. p.n.e. ujawniają, że Fenicjanie mieli osady na terenie dzisiejszej Lizbony, co oznacza, że Lizbona była nieprzerwanie zamieszkiwana przez ponad 3000 lat.