Europa

10 Najlepszych Atrakcji na Islandii w 2024 roku

Seljalandsfoss

Islandia leży na terenie Północnej Europy na wyspie o tej samej nazwie. Zaliczana jest do krajów nordyckich, a jej stolicą jest Reykjavik. Niezwykle ciekawa jest struktura samej wyspy, na której leży ten kraj.

W dużej mierze są to bowiem wygasłe, a także czynne wulkany. Jak wynika z ustaleń historyków, Islandia to jeden z obszarów europejskich, które zostały najpóźniej zasiedlone. Wyspa cieszy się coraz większą popularnością wśród zagranicznych turystów. Ruch turystyczny szacuje się na około milion osób w skali roku. Tym co przyciąga turystów na Islandię są przede wszystkim cuda natury, piękne krajobrazy oraz stosunkowo surowy klimat. Co szczególnie warto zobaczyć odwiedzając Islandię? Jakie są najlepsze atrakcje?

1. Thingvellir

Co na Islandii urzeka najbardziej? Z pewnością są to zapierające dech w piersiach krajobrazy. Najstarszym parkiem narodowym chroniącym dziedzictwo przyrodnicze Islandii jest właśnie Thingvellir. Można tu zaobserwować między innymi to, jaki efekt daje nacieranie na siebie dwóch płyt tektonicznych. Jest to wyjątkowe miejsce dla osób lubiących nurkować. Przejrzystość wody jest wręcz rewelacyjna.

2. Islandzkie gejzery

Gejzery wodne wyrzucające wodę na wysokość nawet kilku metrów, to na Islandii nie lada atrakcja. Miejsc takich wartych odwiedzenia jest co najmniej kilka. Oczywiście zwiedzając okolicę gejzerów wodnych trzeba zachować wyjątkową ostrożność, woda w nich może mieć bowiem bardzo wysoką temperaturę. Warto zobaczyć chociażby Geysir czy też Strokkur.

3. Vilknaslodir

Miłośnicy pieszych wędrówek powinni wybrać się na kilkudniowy trekking po przepięknym terenie Vilknaslodir. Można wybrać się na różne trasy, choć najbardziej popularna jest trasa z Borgarfjörður Eystri w dół do Seyðisfjörður. Ma ona około 55 kilometrów długości, a czas jej pokonania zależny jest od kondycji piechurów.

4. Þakgil – kamping w przepięknych okolicznościach przyrody

Cóż można robić na Islandii oprócz podziwiania przepięknych krajobrazów? Można też… podziwiać cuda natury! Kemping Pakgil jest do tego świetną okazją. Położony jest na południu Islandii. Miejsce to jest osłonięte od wiatru, dzięki czemu można wypocząć w spokoju. W najbliższej okolicy znaleźć można pozostałości po planie filmowym superprodukcji „Gra o tron”.

5. Kanion Stakkholtsgjá

Przebywając na Islandii warto także zwiedzić Kanion Stakkholtsgjá. Wędrówka dnem kanionu nie jest wymagająca. Trasa dostosowana jest zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci. Nagrodą za długą wędrówkę będzie przepiękny wodospad wydobywający się ze środka skały. Dla takiego widoku warto poświęcić dwie godziny wędrówki.

6. Blue Lagoon

Niebieska Laguna to zdecydowanie jedno z najbardziej charakterystycznych i cieszących się największą popularnością wśród turystów miejsc na Islandii. Kąpiel w tym miejscu to przede wszystkim pełny relaks w przepięknych okolicznościach przyrody. Kto raz skosztuje kąpieli w Niebieskiej Lagunie, będzie chciał tam wracać przy każdej możliwej okazji. Sceneria tego miejsca jest niesamowita. Parująca woda, którą okalają wulkaniczne skały to tylko fragment tego, co czeka na miejscu na turystów. Warto wspomnieć także o tym, że kąpiel ma również właściwości zdrowotne.

7. Islandzka kuchnia

Mimo, że Islandia jest krajem europejskim, zbliżonym do nas kulturowo, mogłoby się więc wydawać, że kuchnia niczym nie zaskoczy, to jednak jest zupełnie inaczej. Nawet jeżeli ktoś nie jest wytrawnym smakoszem, to z całą pewnością powinien skosztować regionalnych przysmaków. Dominuje tu głównie to, co daje natura, a więc ryby czy baranina. Uwaga! Na Islandii do regionalnych przysmaków należą mózgi czy jądra zwierzęce. Traktowane są one co prawda bardziej jak atrakcja dla turystów niż posiłek przyrządzany na co dzień, jednak odważne osoby mogą się pokusić o skosztowanie takich osobliwości.

8. Wyjątkowa stolica kraju

Odwiedzając jakieś państwo warto choć dzień czy dwa spędzić w jego stolicy, chociażby po to by poznać różnorodność społeczną. Duże miasta cechują się przeważnie tłokiem i tłumem. Stolica Islandii czyli Reykjavik jest zupełnie inna. O jej wyjątkowości może świadczyć chociażby fakt, że mieszka tam zaledwie sto tysięcy ludzi. Dominuje niska zabudowa, budynki mieszkalne mają przeważnie maksymalnie po dwa piętra. Turyści, którzy chcą zjeść w renomowanej restauracji, powinni udać się na główną ulicę miasta. Jeżeli chodzi o zabytki, to warto tu zobaczyć kościół Hallgrímskirkja.

9. Dla miłośników zwierząt

Każdy, kto kocha zwierzęta, pragnie je obserwować w naturalnym środowisku. Na Islandii jest to jak najbardziej możliwe. Organizowane są wycieczki, których główną atrakcją jest obserwacja wielorybów na wolności. Koszt takiej wyprawy to około 300 złotych za osobę dorosłą.

10. Dzika natura

Islandia to przede wszystkim rozległe przestrzenie gwarantujące poczucie wolności. Po tym kraju najlepiej jest podróżować z namiotem – można wówczas wybrać się na kilkudniową wyprawę po przepięknych terenach. Warto jednak sprawdzić wcześniej pogodę – mocno wiejące wiatry mogą skutecznie utrudniać rozstawienie namiotu na otwartej przestrzeni.