Europa

Brytyjska Rodzina Królewska – 15 Ciekawostek

Pałac Buckingham

Od zawsze perypetie związane z wielkimi władcami i znanymi ludźmi budziły zainteresowanie mediów i społeczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku brytyjskiej rodziny królewskiej.

Wywołane przez nich skandale i związane z nią sprawy śledzą miliony ludzi na całym świecie. Specjalny stosunek do brytyjskiej rodziny królewskiej mają obywatele Wielkiej Brytanii. Poniżej przedstawię garść ciekawostek i zaskakujących informacji z nią związanych.

1. Od niepamiętnych czasów istnieje tradycja mówiąca o tym kogo należy zaliczyć do grona brytyjskiej rodziny królewskiej. Przede wszystkim najważniejszymi osobami będącymi głowami tej rodziny są król lub królowa wraz z małżonkiem. Zalicza się do nich też dzieci i wnuki monarchy tylko w linii męskiej oraz małżonki synów monarchy. Jak widać polityka przyznawania tytułów jest dość skomplikowana i rygorystyczna.

2. Obecnie panująca Elżbieta 2 i cała jej rodzina są przedstawicielami dynastii Windsorów.

3. Obecna brytyjska rodzina królewska liczy kilkanaście osób. Na oficjalnej stronie internetowej monarchii brytyjskiej widnieje dokładna informacja kto należy do rodziny królewskiej.

4. Gdyby do oficjalnej części rodziny królewskiej dodać tą nieoficjalną to byłoby ponad 50 osób stanowiących należących do niej. Godności królewskich pozbawione są rodziny posiadające pochodzenie w linii żeńskiej. Przykładem może być mąż księżniczki Anny i jej dzieci.

5. Co roku 25 grudnia królowa wygłasza oficjalne przemówienie świąteczne do całego narodu. W tym czasie Brytyjczycy gromadzą się przed telewizorami i oglądają wystąpienie Elżbiety, do których się sama przygotowuje.

6. Brytyjska rodzina królewska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych dynastii na całym świecie. Inne rody królewskie nie wzbudzają takiego zainteresowania ani nie są takie medialne.

7. Z powodu koronawirusa królowa Elżbieta wygłosiła swoje kolejne specjalne przemówienie. Pierwsze wystąpienie miało miejsce tuż przed II Wojną Światową, kolejne podczas wojny w Zatoce Perskiej i śmierci księżnej Diany.

8. Dawny zwyczaj nakazuje wszystkim członkom brytyjskiej rodziny królewskiej przyjmowania prezentów i podarków. Nie mogą oni odmówić przyjęcie prezentu tylko dlatego, że się im nie podoba.

9. Nie ma nigdzie oficjalnego zwyczaju i nakazu, aby oddawać specjalne hołdy brytyjskiej rodzinie królewskiej. Wszystkie miłe gesty są tylko dobrą wolą ludzi.

10. Królowa Elżbieta i książę Filip mają 4 dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda oraz kilkanaście wnuków i prawnuków.

11. Zarówno ślub księcia Wiliama jak i Harrego na całym świecie oglądały miliony widzów. Obydwie ceremonie przygotowano z rozmachem i przepychem.

12. Brytyjska rodzina królewska nie jest pozbawiona skandali. Jednym z ostatnich najgłośniejszych skandali był rozwód księcia Karola i księżnej Diany. Media jeszcze bardziej rozdmuchały historię ich rozwodu. Pogrzeb księżnej Diany ze wzruszeniem opisywały gazety na całym świecie.

13. Skandalem był również wypadek samochodowy spowodowany przez księcia Filipa. 97 latek wjechał w inny samochód, ale na szczęścia nikomu nic się poważnego nie stało. Królowa również ze względu na swój wiek ogranicza coraz bardziej wszelkie delegacje i inne obciążające aktywności.

14. Symbolem rozpoznawczym królowej są jej psy rasy Welsh Corgi Pembroke. W całym swoim życiu królowa Elżbieta miała ich przeszło 30.

15. Brytyjska rodzina królewska stara się tuszować skandale z nią związane. Jednym z kolejnych afer było zamieszanie księcia Andrzeja w aferę pedofilską. Przez ciążące na nim poważne zarzuty książę ten stracił wszystkie przywileje członka brytyjskiej rodziny królewskiej.