Europa

12 ciekawostek o Lizbonie o których prawdopodobnie nie wiedziałeś

most

Portugalia jest fascynującym krajem o dumnej historii, którą można poczuć w całym kraju. Od jej stolicy, aż po każdą maleńką, idealną miejscowość.

 1. Most Vasco da Gamy to najdłuższy most w Europie, który spina brzeg rzeki Tag w okolicach stolicy Portugalii, czyli Lizbonie.
 2. W kawiarni Martinho da Arcada do dziś znajduje się stół na stałe zarezerwowany dla zmarłego od dawna poety Fernanda Pessoa.
 3. W Lizbonie można jechać Hippobusem, autobusem poruszającym się po lądzie i wodzie.
  Ten bardzo innowacyjny dodatek do atrakcji turystycznych miasta jest bardzo popularny, a cena to 25€ dla dorosłych i 15€ dla dzieci. Choć to może wydawać się drogie, dostajesz pełne zwiedzanie miasta i wycieczkę na drugą stronę mostu.
 4. W regionie lizbońskim znajdują się trzy obiekty uznane za Światowe Dziedzictwo UNESCO: Torre de Belém, Mosteiro dos Jerónimos i Krajobraz kulturowy Sintry.
 5. Światła na Christ the King na południowym brzegu Tagu są wyłączane latem o godzinie 1 rano, a zimą o północy.
 6. Trzęsienie ziemi i tsunami w 1755 r. całkowicie zniszczyły Lizbonę. W 1755 r., kiedy większość budynków w Lizbonie zbudowanych było z drewna i ludzie palili świece by mieć jasno w Lizbonę uderzyło trzęsienie ziemi, które sejsmologowie szacują dziś na 8-5-9,0 w skali Richtera.
 7. Tramwaj numer 28 to rozpoznawalny element stolicy. Atrakcją jest jazda żółtymi wagonikami po wąskich uliczkach.

Tramwaj numer 28

 1. W mieście znajduje się siedem wzgórz: Castelo, São Vicente, São Roque, Santo André, Santa Catarina, Chagas i Sant’ Ana.
 2. Castelo de São Jorge (Zamek Georgea) w dzisiejszej postaci nie jest oryginalną mauretańsko-średniowieczną fortecą, ale prawie w całości repliką z lat 40-tych XX wieku.
 3. Miasto Lizbona jest starsze niż Rzym. Według większości historycznych szacunków, miasto Lizbona jest starsze od Rzymu o 4 pełne wieki. Po Atenach jest drugą najstarszą stolicą Europy. Wielu ekspertów rzeczywiście wierzy, że została ona po raz pierwszy zasiedlona przez Fenicjan około 1200 r. p. n. e., którzy korzystali z środków transportu, jakie zapewniła rzeka Tag.
 4. Karmienie gołębi w mieście jest zabronione na mocy klauzuli 1 art. 60 rozporządzenia w sprawie odpadów stałych.
 5. Lizbona jest miejscem, w którym znajduje się największe i jedno z największych na świecie oceanariów. Znajduje się w EXPO. Wewnątrz znajduje się główny zbiornik, w którym znajdują się rekiny i wiele innych stworzeń, które są zdolne do współzamieszkiwania, a wokół zbiornika głównego znajduje się kilka różnych ekosystemów i ekspozycji, w tym wszystko od wydr aż po pingwiny i ich potomstwo.