Polska

Co Warto Zobaczyć w Warszawie

Warszawa to stolica i największe miasto w Polsce. Przyjeżdża tu wiele turystów z całego świata, a wszystko za sprawą wielu wspaniałych zabytków, muzeów itd. Co warto zobaczyć w tym pięknym mieście?

Co warto zobaczyć w Warszawie

1. Zamek Królewski w Warszawie – jest to budowla barokowo-klasycystyczna, która obecnie pełni funkcje głównie muzealne i reprezentacyjne. Dawniej była to rezydencja książąt mazowieckich, a później, od szesnastego wieku siedziba władz, czyli króla oraz Sejmu. Zamek był wielokrotnie niszczony i grabiony, a w 1944 roku został zniszczony prawie całkowicie. W drugiej połowie ubiegłego wieku przeprowadzono jego rekonstrukcję, a w 1979 roku utworzono tu muzeum. W 1980 roku zamek wraz z całym Starym Miastem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uznano go także za pomnik historii.

W Kaplicy Małej podziwiać można między innymi insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego, czyli Łańcuch Orderu Orła Białego, berło z akwamarynu oraz miecz ceremonialny Orderu św. Stanisława. Oprócz tego w kaplicy tej znajduje się także urna z sercem Tadeusza Kościuszki. Poza tym na zamku znajdują się insygnia władzy Prezydenta RP oraz różne państwowe dokumenty, które w 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał Lechowi Wałęsie.

2. Muzeum Narodowe w Warszawie – muzeum sztuki, które założono w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Warto wiedzieć, że jest to największe muzeum w Warszawie. Znajdują się tu zbiory sztuki starożytnej, a także malarstwo polskie od trzynastego wieku i malarstwo obce. Oprócz tego można podziwiać tu zbiory numizmatyczne i rzemiosło artystyczne. Co ciekawe, to właśnie tu znajduje się kilka obrazów z osobistej kolekcji Hitlera, które władze amerykańskie przekazały muzeum. Budynek wzniesiono w latach 1927-1938 bazując na projekcie Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Dygata. W 1933 roku wschodnie skrzydło przeznaczono na Muzeum Wojska Polskiego. Niestety, wiele zbiorów zostało utraconych podczas II wojny światowej.

3. Muzeum Powstania Warszawskiego – jest to muzeum historyczne, które zostało utworzone w 1983 roku jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Otworzono je w lipcu 2004 roku, dzień przed sześćdziesiątą rocznicą wybuchu powstania. Znajduje się ono w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich, a główne wejście do niego jest od ul. Przyokopowej.

Muzeum to dokumentuje historię powstania warszawskiego i zajmuje się działalnością naukową oraz edukacyjną. Jego celem jest hołd wobec osób, które walczyły i zginęły za Polskę. Ekspozycja pokazuje nie tylko walkę, ale i codzienność podczas powstania. Dzięki niemu można dowiedzieć się wiele także o okupacji, sytuacji międzynarodowej, komunizmie, losach powstańców. Warto wiedzieć, że w muzeum tym są wykorzystywane najnowocześniejsze techniki audiowizualne. Znajduje się tu kilkadziesiąt tysięcy eksponatów.

4. Pałac Kultury i Nauki (PKiN, dawniej Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina) – jest to najwyższy budynek w kraju, jeśli chodzi o wysokość całkowitą. Znajduje się on na Śródmieściu Warszawy, nieopodal Dworca Centralnego. W 2007 roku wpisano go do rejestru zabytków. Obecnie jest między innymi siedzibą rady miasta ale znajdują się tu także muzea, teatry, kina, uczelnie itd. Budynek był „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowano go w latach pięćdziesiątych na podstawie projektu Lwa Rudniewa.

Widoczne są inspiracje drapaczami chmur z Moskwy, nawiązującymi do amerykańskich wieżowców. Uważa się, że to połączenie socrealizmu z polskim historyzmem. Jego wysokość łącznie ze wspornikiem antenowym wynosi aż 237 metrów. Warto wiedzieć, że przed wejściem znajduje się rzeźba Adama Mickiewicza oraz Mikołaja Kopernika.

5. Łazienki Królewskie – to przepiękny zespół pałacowo-ogrodowy, który w osiemnastym wieku założył Stanisław August Poniatowski. Nazwa kompleksu pochodzi od Łaźni, którą wzniesiono w drugiej połowie siedemnastego wieku w stylu barokowym. Stanisław August Poniatowski przebudował ją na Pałac na Wyspie. Znajduje się tu wiele budynków, rzeźb, pawilonów, a także aż cztery ogrody: Romantyczny, Chiński, Królewski, Modernistyczny. Warto wiedzieć, że odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, naukowych, rozrywkowych itd., a poza tym jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do spacerów.

6. Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego – placówka ta mieści się w budynku Państwowego Instytutu Geologicznego przy ul. Rakowieckiej. Muzeum powstało już w 1919 roku. Obecnie mieści się w zabytkowym gmachu, który został wybudowany w latach dwudziestych ubiegłego wieku na podstawie projektu Mariana Lalewicza. Znajduje się tu osiem wystaw stałych: Materia Ziemi, Magmatyzm, Metamorfizm, Sedymentacja i diageneza, Historia Polski w kamieniu pisana, Skamieniały Świat, Surowce Mineralne Polski, Państwowy Instytut Geologiczny 1919-1999.

Oprócz tego w głównej sali można podziwiać zmontowane szkielety nosorożca włochatego z Górnego Śląska, mamuta włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego znalezionego w Ojcowie oraz rekonstrukcję dinozaura. W muzeum tym można także podziwiać tropy dinozaurów, które znaleziono w okolicy Gór Świętokrzyskich.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Warszawie według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?