Ciekawostki

10 ciekawostek o Stranger Things

źródło: Wikipedia

„Stranger Things” to jedna z najpopularniejszych oryginalnych produkcji Netflixa.

Co warto wiedzieć na temat tego serialu? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Cała fabuła serialu opiera się na znanej teorii spiskowej, zgodnie z którą od czasów drugiej wojny światowej do lat osiemdziesiątych prowadzono badania na dzieciach, których celem była kontrola umysłu oraz teleportacja.

2. Postać Jedenastki oraz jej specyficzne zachowania były inspirowane postacią E.T.

3. W serialu można doszukać się mnóstwa nawiązań kulturowych, które odnoszą się do lat osiemdziesiątych i wcześniejszych. Bystry obserwator znajdzie tutaj nawiązania do twórczości Stephena Kinga, a także J.R.R. Tolkiena i wielu innych.

4. Casting do serialu wymagał przesłuchania ponad 900 chłopców oraz ponad 300 dziewczynek. Ostatecznie z tej ogromnej grupy udało się wyłonić znakomite talenty.

5. Aż piętnaście stacji odrzuciło pomysł twórców serialu. Szansę dał im dopiero Netflix, a serial szybko stał się ogromnym hitem na całym świecie. Oszczędna w środkach czołówka to pamiątka po czasach, kiedy twórcy nie dysponowali pieniędzmi na lepszy początek.

6. Plakat, który początkowo promował produkcję, był nawiązaniem do plakatu, który wiele lat wcześniej reklamował „Gwiezdne wojny”. Z kolei w czołówce pojawia się typowa dla lat osiemdziesiątych czcionka, którą rozpowszechnił Stephen King za sprawą swoich pierwszych książek.

7. Młodsza siostra Nancy oraz Mike’a nie była grana przez jedną aktorkę, ale przez dwie. Na szczęście dziewczyny są bliźniaczkami, a ich gra stworzyła spójną całość.

8. Najtrudniejszą sceną do nakręcenia była scena walki w saunie między Jedenastką a Billym. Aktorka opadła wówczas bezwładnie w ramiona aktora, ponieważ była wyczerpana wysiłkiem psychicznym i fizycznym. Ten szukał wskazówek u reżysera, ale całość wyglądała tak, jakby patrzył w kierunku dziury, którą zostawił Billy.

9. Sceny w więzieniu na Kamczatce były kręcone w zakładzie karnym na Litwie. W miejscu tym podczas drugiej wojny światowej wykańczano Żydów i wrogów nazistów.

10. W kultowej scenie walki Hoppera z Demogorgonem użyty został miecz, którego Arnold Schwarzenegger posługiwał się jako „Conan Barbarzyńca” na początku lat osiemdziesiątych.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *