Ciekawostki

10 atrakcji dla dzieci w Harrachovie

Fot. Ondrej.konicek / Wikipedia

Tuż za polsko-czeską granicą, w Karkonoszach znajduje się malownicza miejscowość.

Miejscowość ta jest znana wielu osobom głównie ze względu kompleks skoczni narciarskich Čertak. Jednakże miejsce to posiada wiele atrakcji, które przyciągają również rodziców z dziećmi. W ofercie Harrachova znajdują się place zabaw, parki rozrywki oraz ścieżki edukacyjne.

Dla rodziców z dziećmi w Harrachowie na pewno zainteresują takie miejsca jak:

1. Place zabaw

Place zabaw, które są nowocześnie wyposażone (w parku blisko kolei linowej, na Hřebenkách czy w dzielnicy Nový svět naprzeciw toru saneczkowego).

2. Park dla dzieci

Park dla dzieci, który jest zlokalizowany przy dolnej stacji kolei linowej Harrachov- Čertova hora (Czarcia Góra). Tu dzieci znajdą dmuchane trampoliny, drewniany zamek, slack line czy indiański tenis.

3. Muzeum Górnictwa

Muzeum Górnictwa, czyli odwiedziny sztolni nieczynnej już kopalni rudy barytu i fluorytu, galenitu i kwarcu. Wrażenie robi wejście do muzeum, którym jest wejście w głąb góry.

4. Wodospad Mumlava

Wodospad Mumlava, górski potok spływający po licznych progach skalnych i tworzy kaskady oraz 10-metrowy wodospad.

5. Ścieżka edukacyjna

Ścieżka edukacyjna dla najmłodszych turystów, która rozpoczyna się przy drodze asfaltowej a kończy przy leśnym szlaku do wodospadu Mumlavskiego i przedstawia lokalną historię pszczelarstwa.

6. Kompleks skoczni narciarskich

Kompleks skoczni narciarskich Čerťák, który jest położony na zboczach Czarciej Góry. W jego skład wchodzą m.in. obiekt mamuci, o punkcie konstrukcyjnym K185 czy mniejsze K125, K90 oraz K70 i K45. W ramach kompleksu mieści się szkoła narciarstwa biegowego oraz trasy narciarskie liczące ponad 7 kilometrów.

7. Kompleks huty szkła

Kompleks huty szkła Novosad a syn, który został otwarty przed 1712 rokiem. W ramach zwiedzania można obejrzeć halę hutniczą z piecami, zabytkową szlifiernię szkła i jej zaplecze oraz zbiory szkła historycznego.

8. Tor bobslejowy

Tor bobslejowy, atrakcja dostępna dla dzieci od 2 lat pod opieką starszych osób. Szybkość jazdy regulowana za pomocą hamulca.

9. Monkey park

Monkey park, czyli centrum linowe o długości 273 metrów z 14 przeszkodami, które jest umiejscowione bezpośrednio na terenie kompleksu, a nawet nad torem bobslejowym. Dzieci pokonują przeszkody wśród drzew na linach na wysokości 3-7 metrów.

10. Kolej zębata

Kolej zębata – „Zębatka”, która jest popularna wśród miłośników kolei i zabytków technicznych. W użyciu znajduje się 12 kilometrów torów z Tanvaldu do Harrachova. W trakcie przejazdu można podziwiać m.in. pięć tuneli.