Ciekawostki

Interesujące ciekawostki o Województwie Małopolskim

Województwo małopolskie jest jednym z najważniejszych w historii Polski. Wpływa na to chociażby leżący w jego granicach Kraków – dawna stolica kraju. Współcześnie Małopolska zajmuje powierzchnię ponad 15 000 m2, a na jej obszarze mieszka prawie 3 500 000 osób. Ogromne dziedzictwo tego regionu przyciąga co roku kilkunastu milionową grupę turystów, zatem warto przywołać kilka ciekawostek odnośnie omawianego województwa.

1. PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY

Województwo składa się z 19 powiatów oraz 3 miast na prawach powiatu, czyli Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. Ponadto wydzielono 182 gminy.

2. GRANICA

Najdłuższą granicą jest ta ze Słowacją. Mierzy 320 km.

3. OBIEKTY NA LIŚCIE UNESCO

Małopolska posiada najwięcej wpisów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO ze wszystkich województw. Jest to aż kilkanaście obiektów, m. in. drewniane kościoły, starówka w Krakowie, kopalnie soli w Wieliczce, Kalwaria Zebrzydowska oraz niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz.

4. PRODUKTY REGIONALNE

Województwo małopolskie jest bogate w lokalne wyroby. W Unii Europejskiej zarejestrowano ich aż 14. Wśród nich są takie produkty jak oscypek, bryndza podhalańska czy obwarzanek krakowski.

5. LAJKONIK

Raz w roku, w oktawę Bożego Ciała na ulice Krakowa wyjeżdża Lajkonik życząc przechodniom zdrowia. Obecny strój Lajkonika zaprojektował w 1904 roku Stanisław Wyspiański.

6. KRAKOWSKIE SZOPKI

W ciągu wielu lat, w Małopolsce wykształciła się sztuka tworzenia charakterystycznych szopek. Tę tradycję wpisano na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

7. ŚWIAT PRZYRODY

Na terytorium województwa małopolskiego stworzono 2189 pomników przyrody, 84 rezerwaty przyrody, 11 parków krajobrazowych oraz 6 parków narodowych.

8. PUSTYNIA

W Małopolsce występuje obszar umownie nazwany Pustynią Błędowską. Zajmuje powierzchnię 33 km2.

9. FESTIWALE

Województwo jest organizatorem licznych festiwali, m. in. Festiwalu Kultury Żydowskiej, Tygodnia Kultury Beskidzkiej czy Łemkowskiej Watry.

10. NAJSTARSZY UNIWERSYTET W POLSCE

W Krakowie funkcjonuje najstarszy uniwersytet w Polsce. Jest to obecny Uniwersytet Jagielloński założony w 1364 roku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Przymiotnik „jagielloński” pochodzi od króla Władysława Jagiełły i jego żony Jadwigi, ponieważ w ogromnym stopniu przyczynili się do jego rozwoju.