Podróże

100 interesujących ciekawostek o świecie

ruchliwy most

Świat jest tak rozległym pojęciem, że na pewno nie udałoby się zgromadzić wszystkich informacji na jego temat i ich zapamiętać. Jeżeli jednak chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat otaczającego nas środowiska, to poniżej przedstawiono mnóstwo interesujących i zaskakujących ciekawostek o świecie.

1. Turcja jest położona w rejonie aktywnym sejsmicznie, dlatego też występuje tam zagrożenie trzęsieniami ziemi. Dotyczy to głównie Stambułu oraz południowo – wschodniej części kraju.

2. W Nowej Zelandii od 2006 roku język migowy należy do języków urzędowych, zaraz obok angielskiego i maoryskiego.

3. Armenia jest pierwszym krajem, który jako religię państwową, przyjął chrześcijaństwo. Obecnie chrześcijanie stanowią 97% ludności kraju.

4. Z 700 wysp Bahamów, tylko 30 jest zamieszkanych.

5. Dubrownik to pierwsze średniowieczne europejskie miasto, w którym wybudowano kanalizację.

6. Angielski, fidżyjski, hindi fidżyjskie to trzy oficjalne języki obowiązujące na Fidżi. Angielski jest językiem, którego nauczano w szkołach, dlatego też większość mieszkańców mówi właśnie w tym języku.

7. Haiti to jedyna wolna republika, która powstała z udanego buntu niewolników. Fakt ten, stanowi dla Haitańczyków powód do dumy.

8. W jamajskiej fladze każdy kolor ma znaczenie i przestawia się w następujący sposób: czarny symbolizuje trudności, zielony to nadzieja i rolnictwo, natomiast żółty oznacza bogactwo i piękno słońca.

9. Do roku 2011 Kubańczycy mogli posiadać samochody stworzone i zakupione przed rokiem 1959. Po tym roku kubański rząd skonfiskował wszystkie samochody. Jednak po zniesieniu tego zakazu, obywatele nie byli entuzjastami zakupu nowych pojazdów, gdyż ceny samochodów wzrosły kilkukrotnie.

10. W roku 2006 Kuwejt, jako pierwszy kraj wprowadził wyścigi na wielbłądach z mechanicznymi dżokejami sterowanymi zdalnie.

11. Z Madagaskaru pochodzi 80% światowej wanilii.

zwierze z Madagaskaru
zwierze z Madagaskaru

12. Marokańczycy mówią dialektem zwanym Darija. Stanowi on połączenie języka arabskiego, europejskiego i berberyjskiego.

13. W Niemczech łączna długość autostrad wynosi ponad 13 tysięcy kilometrów. Na większości nie ma ograniczeń prędkości, jednak zaleca się nieprzekraczanie 130 km/h.

14. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który odwiedził meczet. W roku 2011 w Damaszku udał się on do meczetu Umayyad.

15. Istambuł jest jedynym miastem na świecie, które leży jednocześnie na dwóch kontynentach, a mianowicie w Europie i w Azji.

16. Madryt jest europejską stolicą, która ma najwyższe położenie bo 668 m n. p.m. Taka lokalizacja wpływa na klimat, który szczególnie zimą jest dużo chłodniejszy.

17. Najdłuższa na świecie, znana podwodna jaskinia to ta znajdująca się na wyspie Grand Bahama, dokładnie w Parku Narodowych Lucayan.

18. Rzeka, która przepływa przez największą liczę państw, to Dunaj. Dostęp do niej mają: Austria, Niemcy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Ukraina. Bułgaria, Mołdawia i Chorwacja.

19. Chociaż niewolnictwo w Mauretanii zostało zniesione w roku 1981, to obecnie aż 600 000 mieszkańców to niewolnicy, co stanowi 20% mieszkańców.

20. Wielka Brytania jest największą wyspą w Europie, na drugim miejscu jest Irlandia, chociaż to Islandia ma większą powierzchnie. Jest ona jednak traktowana jako wyspa oceaniczna i nienależąca do Europy.

21. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to miasto o najdłuższej nazwie w Europie. Leży w Północnej Walii i jego nazwa jest tłumaczona jako „Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia”.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

22. Jeszcze 120 tysięcy lat temu Morze Martwe było piaszczystą plażą.

23. Przez cały rok Hawaje przesuwają się w stronę Japonii od 5 do 10 stopni.

24. Kanada posiada 5 z 10 największych jezior świata, mianowicie : Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, Jezioro Górne, Niewolnicze, Eria oraz Huronia.

25. Napływ Morza Kaspijskiego to w 80% wody rzeki Wołgi. Wody Morza Kaspijskiego podnosiły się i opadały w zgodzie ze zmianami okresowymi wodnych zasobów właśnie Wołgi.

26. Znajdujące się na Syberii jezioro Bajkał jest najstarszym jeziorem na świecie.

27. Potrzeba około 9 miliardów lat, żeby Słońce zużyło swój cały zasap paliwa. Kiedy Słońce zginie, ludzie będą musieli poszukać innego w Drodze Mlecznej bądź też w innych galaktykach.

28. Meteor Crater w Arizonie powstał około 25 tysięcy lat temu, na skutek uderzenia meteorytu o średnicy 25 metrów i wadze aż 65 tysięcy ton, pędzącego z prędkością 100 tysięcy km/h. Obecnie ma 1, 3 km średnicy i 175 metrów głębokości.

29. Landscape Arch to największy na świecie naturalny łuk. Znajduje się w stanie Utah, w Stanach Zjednoczonych, ma 88 metrów długości i wznosi się na wysokość ponad 30 metrów.

30. W Saint Helens, miejscowości znajdującej się w Stanach Zjednoczonych, w roku 1980 doszło do erupcji wulkanu, nieaktywnego od 1857 roku. W wyniku wybuchu doszło do wielu zniszczeń, a sam wybuch usłyszeli mieszkańcy rejonów oddalonych o 320 km.

31. Na całym świecie występuje około 300 gatunków ptaków drapieżnych, z czego w samej Polsce stwierdzono 36.

Orzeł

32. Orzeł przedni jest jednym z najszybszych ptaków świata – w nurkowym locie osiąga prędkość 240 km/h. Szybszy od niego jest tylko sokół wędrowny, który osiąga niemal 400 km/h.

33. Mauna Kea to największy wulkan na świecie. Leży on na Pacyfiku w archipelagu Hawajów. Na głębokości 5000 metrów znajduje się jego podstawa, natomiast licząc od poziomu morza Mauna Kea ma 4206 m wysokości, co oznacza jakieś 9 kilometrów.

34. W 1919 roku w Polsce zabito ostatniego żubra białowieskiego. Gatunek ten nie wymarł tylko z powodu żyjących jeszcze pojedynczych osobnikach w zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych. Odtworzenie populacji się powiodło i obecnie żyje ponad 5000 tych zwierząt.

35. Wróbel zwyczajny jest najbardziej rozpoznawalnym ptakiem na świecie, głównie ze względu na szeroki zakres występowania.

36. Krajem najbardziej narażonym na katastrofy lawinowe w rejonie Himalajów jest Afganistan. W roku 2015 w lawinach zginęło 310 osób.

37. Wielki Kanion jest jedną z najwspanialszych dolin przełomowych na świecie. Od 340 milionów lat żłobi ją rzeka Kolorado. Ma on 445 km długości a miejscami osiąga nawet 30 m szerokości i głębokość w zakresie 1300 – 1600 metrów.

38. Niagara jest rzeką płynącą na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Jej potężny prąd jest wykorzystywany do zasilania amerykańskich i kanadyjskich elektrowni wodnych.

Niagara

39. W Wenezueli jeden z płaskowyżów, górujących nad tropikalnymi lasami, jest poprzecinany setką rwących potoków i potężnych kaskad, ciągnących się całymi kilometrami. Pośród nich wyróżnia się pionowa rzeka – wodospad Salto Angel. Ta wielka wodna kolumna ma 150 metrów szerokości i aż 980 metrów wysokości, co sprawia, że jest 20 razy wyższa od Niagary i 4 razy wyższa od Pałacu Kultury w Warszawie.

40. Hawaje narodziły się z wnętrzności Ziemi. Dokładnie są to gigantyczne wulkany, które wynurzyły się z wód Oceanu Spokojnego.

41. Przez bardzo długi czas sądzono, że kalifornijskie sekwoje są najstarszymi drzewami na świecie, jednak rekord należy do sosny ościstej, która także rośnie w Kalifornii. Najstarszy okaz liczy aż 4900 lat.

42. Pekin to pierwsze miasto, którego w roku 1800 liczba mieszkańców przekroczyła milion.

43. Nowy Jork i prowincję Ontario oddziela od siebie rzeka Świętego Wawrzyńca.

nowy jork

44. Na terenach byłego ZSRR leży Morze Aralskie, które niegdyś było czwartym co do wielkości jeziorem świata, dziś natomiast jest zagrożone zagładą. W ciągu 25 lat jego powierzchnia zmniejszyła się o połowę, a poziom wody opadł o 14 metrów.

45. Najdłuższa rzeka we Francji to Loara z długością 1012 km, na drugim miejscu – Rodan, zaś następnie Sekwana.

46. Poziom zasolenia Morza Czerwonego wynosi 41% i jest to najbardziej słone morze. Średnia dla oceanów wynosi 35%.

47. London Eye, The Millennium Bridge I The O2 to trzy obiekty wybudowane z okazji nowego tysiąclecia. London Eye jest diabelskim młynem z 32 klimatyzowanymi kapsułami o wysokości 135 metrów. Jego całkowity obrót trwa aż trzydzieści minut.

48. Nowy Jork to najbardziej zróżnicowane miasto pod względem językowym. Ludzie posługują się tutaj 800 językami.

49. W Singapurze występuje prawny zakaz żucia gumy. Nie obejmuje on tylko osób, które mają receptę na gumę do żucia.

50. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich na 100 kobiet przypada 219 mężczyzn. Jest to państwo o największej przewadze liczebnej mężczyzn nad kobietami.

51. Od grudnia 2017 roku w Turkmenistanie kobiety nie mogą prowadzić samochodów. Zakaz ten wprowadził prezydent kraju, gdyż podobno to kobiety są częstszymi sprawcami wypadków.

52. W każdej sekundzie wycinane są lasy zajmujące powierzchnie, która jest równa wielkości boiska piłkarskiego.

lasy

53. Firma Apple posiada większy budżet niż amerykański skarb państwa.

54. Cesarz Japonii to jedyny władca, który sprawuje władzę pod taką nazwą.

55. Brytyjskie czołgi od 1945 roku są wyposażone w zestaw do parzenia kawy.

56. George Washington w swoim ogrodzie hodował konopie.

57. Wejście na wieżę Eiffla wiąże się z pokonaniem 1710 stopni

58. Szwecja jest krajem, w którym znajduje się najwięcej restauracji sieci Mc Donald ‘s w przeliczeniu na jedną osobę niż w innych europejskich państwach.

59. Co 5 dni w Chinach powstaje nowy wieżowiec, a przez ostatnich 5 lat wybudowanych zostało ponad 30 lotnisk.

60. Trzy najbogatsze rodziny na świecie mają łącznie więcej zasobów i środków niż 48 najbiedniejszych krajów razem.

61. Frédéric Bartholdi zaprojektował Statuę Wolności, następnie została ona stworzona we Francji i przekazana jako podarunek dla Stanów Zjednoczonej Ameryki.

62. Judaizm, zaraz po chrześcijaństwie, jest największą religią w Stanach Zjednoczonych.

63. W Ameryce Południowej znajduje się 5 z 50 największych miast świata i są to: Lima, Sao Paulo, Rio, Bogota i Santiago/

64. Według założeń, populacja Afryki do roku 2050 się podwoi. Eksperci przewidują, że do 2050 roku, na afrykańskim kontynencie, będzie żyło co najmniej 2 miliardy ludzi.

65. Na kontynencie azjatyckim jest największa liczba milionerów.

mapa w Azji

66. W Japonii średnia długość życia wynosi 82 lata.

67. W Azji znajduje się 14 najwyższych gór świata. Położone są na wysokości ponad 8000 metrów nad poziomem morza.

68. Wiodącym producentem mango są Indie. Ten kraj, każdego roku produkuje ponad 12 milionów ton tego owocu.

69. Japonia, Korea Południowa i Singapur to państwa o najsilniejszych gospodarkach na kontynencie. Wyróżniają się także najwyższym IQ na świecie.

70. W Australii żyje 21 z 25 najbardziej jadowitych węży na świecie.

71. W Azji znajduje się zarówno najwyższy, jak i najniższy punkt na lądzie. Najwyższy to Mount Everest – 8848 m n. p.m. , zaś najniższy to Morze Martwe, które ma – 395 metrów.

72. Nowa Zelandia jako jeden z trzech krajów na świecie posiada dwa oficjalne hymny narodowe.

73. Autostrada Panamerykańska obejmuje 48 000 kilometrów, 17 państw, pustynie, rozległe doliny i góry. Droga ta biegnie od kręgu polarnego na Alasce aż do Ushuaia w Argentynie.

74. W Australii występuje więcej wielbłądów niż w Egipcie.

wielbłądy

75. Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu to najdłuższa na nazwa na świecie i odnosi się do wzgórza w Hawkes Bay w Nowej Zelandii.

76. W Australii żyje najbardziej śmiercionośny pająk, wąż oraz ośmiornica, jednak niewielu ludzi poniosło śmierć przez te bardzo jadowite zwierzęta.

77. Blood Fall to lodowiec, który regularnie wylewa czerwony płyn, co daje efekt „krwawiącego lodu”.

78. Antarktyka jest największą na świecie pustynią lodową.

79. Niedźwiedzie polarne, które występują tylko w Arktyce, to największe lądowe drapieżniki na Ziemi.

80. W USA występuje bardzo duży odsetek samobójstw. Statystycznie, prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa jest większe niż bycia zamordowanym.

81. Most Westchnień w Wenecji został wybudowany, aby połączyć Pałac Dożów z więzieniem. Nazwa mostu pochodzi od smutnych westchnień wydawanych przez więźniów spoglądających ostatni raz na Wenecję przed osadzeniem.

82. Największym krajem Unii Europejskiej jest Francja. Jej obszar to 550 tysięcy km2, a liczba jej ludności to prawie 68 mln mieszkańców.

paryż

83. Według statystyk Honduras jest państwem z najwyższym wskaźnikiem samobójstw na świecie. Codziennie dochodzi tu do około 22 samobójstw, co w skali roku daje liczbę 8 tysięcy zgonów (wskaźnik nie obejmuje krajów, w których toczone są wojny).

84. Na fladze w Sardynii widnieją głowy Maurów. Ukazuje ona dokładnie czterech mauretańskich najeźdźców z opaskami na czole, przed egzekucją (do roku 1999 najeźdźcy mieli zawiązane opaskami oczy).

85. Colon to kostarykańska waluta. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Krzysztofa Kolumba – po hiszpańsku Cristóbal Colón.

86. Na fladze Arabii Saudyjskiej znajduje tak zwana szahada, czyli wyznanie wiary o treści „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”.

87. Z 7 cudów świata starożytnego do dzisiaj przetrwała tylko piramida Cheopsa.

88. Burj Al. Arab to siedmiogwiazdkowy hotel, określany mianem najbardziej luksusowego na świecie.

89. W Sztokholmie stacje metra przypominają naturalne jaskinie. Można tu zobaczyć skały w swojej naturalnej formie, gdyż do budowy metra wykorzystane zostały istniejące wcześniej jaskinie.

90. W Madrycie, w Parku Retiro, znajduje się posąg Upadłego Anioła. Ricardo Bellvera w roku 1922 stworzył Fontannę Upadłego Anioła i jest to jedyny znany pomnik Lucyfera.

91. W Meksyku znajduje się słynna Jaskinia Kryształowa. Jaskinię tę, odkryli pracujący nad powiększeniem kopalni górnicy w roku 2000.

92. W Berlinie znajduje się pomnik ofiar Holocaustu zbudowany z 2711 betonowych bloków i rozciągający się on na obszarze 19, 000m2. Został on otwarty w roku 2005 i obecnie jest jedną z wyjątkowych atrakcji turystycznych. W pierwszym roku został odwiedzony przez 3. 5 miliona osób.

93. Najbardziej zaludnionym państwem Afryki jest Nigeria. Mieszka tam ponad 150 mln ludzi i liczba ta rośnie w szybkim tempie.

94. Monako jest najgęściej zaludnionym państwem Europy ( 16500 os./km2), na drugim miejscu znajduje się Malta (1230 os./km2), kolejne to Watykan ( 1190 os./km2).

monako

95. We Francji mieszka najwięcej wyznawców judaizmu w Europie. Na 2 miliony wyznawców judaizmu żyjących w Europie, ponad 600 tysięcy zamieszkuje właśnie Francję.

96. Wieża Eiffla jest najwyższa w lipcu i w sierpniu. Wieża ma wysokość 320 metrów, jednak rozmiar ten zmienia się adekwatnie do pory roku. Jest to wynik skonstruowania jej ze stali o wysokim współczynniku rozszerzalności temperaturowej.

97. Wbrew pozorom Empire State Building zostało zbudowane bardzo szybko i z raczej tanich materiałów. Budowa trwała zaledwie rok i 35 dni i stanowi rekord dla budowli tego typu. Jeśli zaś chodzi o koszty, to za budowę zapłacono 24 miliony dolarów, chociaż zaplanowany budżet wynosił 43 miliony.

98. Wyspa Wight, znajdująca się zaledwie około 100 kilometrów od Londynu, jest słynna ze względu, na występowanie tam zjawisk paranormalnych. Na jej pięknych, malowniczych plażach można podobno zobaczyć duchy marynarzy, topielców czy piratów.

99. W Hamburgu znajduje się najwięcej na świece mostów i kładek. Jest ich aż 2500, czyli więcej niż łącznie w Londynie, Amsterdamie i Wenecji.

100. Holendrzy, statystycznie należą do najwyższego narodu na świecie. Średni wzrost dorosłego obywatela wynosi 185cm.