Podróże

Czy biura podróży są nadal przydatne?

biuro podroży6

W zmieniającym się krajobrazie wszystkich branż jedna rzecz pozostała nietknięta: lokalne biuro podróży. Słoneczne plakaty – Bermudy wciąż ozdabiają ściany. Najwyraźniej jednak te małe przedsiębiorstwa pozostały nienaruszone.

Idąc do pracy, zauważyłem dwie lokalne agencje. Jeśli te małe firmy mogłyby przetrwać recesje, przezwyciężyć kompletną zmianę branży przez internet i nadal płacić czynsz, to muszą na czymś zarabiać.

Myślę, że nie znam ani jednej osoby w moim wieku, która kiedykolwiek zarezerwowała lot, hotel lub samochód za pośrednictwem biura podróży. Dlaczego konsultować wycieczkę z człowiekiem, kiedy rezerwacja wycieczki odbywa się jednym kliknięciem ?

Wychodząc z założenia, że tradycyjny sektor biur podróży można powiązać z początkiem lat dziewięćdziesiątych, kiedy to linie lotnicze zaczęły obniżać prowizje płacone agentom z tytułu sprzedaży biletów – podstawowego źródła przychodów – starając się obniżyć koszty. Sytuację dodatkowo pogorszył internet, który ułatwił podróżującym samodzielną rezerwację lotów i hoteli.

Jeszcze przed Internetem, kiedy ludzie chcieli zaplanować wakacje, najczęściej korzystali z biura podróży. Ci piękni ludzie zarezerwowaliby swoje loty, rejsy, pobyty w ośrodkach wypoczynkowych.

Biura podróży były zawsze pośrednikami, ale zapewniały potężną wartość ekonomiczną (zarówno postrzeganą, jak i prawdziwą). Dostarczały oferty, których nie można było znaleźć na własną rękę, ponieważ nie miałeś dostępu do zasobów, które mieli.

Z biegiem lat, w miarę jak coraz bardziej popularne stają się strony internetowe z rezerwacjami online, biura podróży straciły na znaczeniu. Wszystkie te strony ułatwiły nam wycięcie biura podróży „z łańcucha pokarmowego” i zaplanowanie własnych podróży poprzez rezerwację bezpośrednio w liniach lotniczych i hotelach (lub obecnie dzięki Airbnb). Istnieje tak wiele stron internetowych które pomagają nam znaleźć tanie bilety lotnicze i hotele – a także blogi podróżnicze mówiące nam, co warto zobaczyć i zrobić – że nie ma już sensu, aby przeciętny konsument udał się do biura podróży. Strony internetowe dla konsumentów skracają czas planowania podróży z godzin lub dni do minut. Zapewniamy pełną przejrzystość. Klikając myszką można kupować w sklepie.

W ostatnich latach obserwuje się jednak w biurach podróży gwałtowny wzrost popytu. Dzieje się tak dlatego, że nadal oferują one wartość dla niektórych rodzajów podróży (przeznaczonych głównie do podróży luksusowych, służbowych i grupowych) i szczególnych relacji biznesowych – nie wspominając już o ich umiejętnościach oszczędzania czasu, łagodzenia stresu i rozwiązywania problemów.

Biura podróży są przydatne w przypadku bardzo kosztownej lub skomplikowanej podróży, gdy planujesz coś fantazyjnego, lub gdy podróżujesz z dużą grupą. Mają oni dostęp do wielu ofert i opcji zakupów hurtowych, których nie robimy samodzielnie, zwłaszcza jeśli chodzi o wycieczki, loty i rejsy. Bardzo łatwo jest dziś zarezerwować lot z Warszawy do Nowego Jorku, a jeśli chcesz, to powinieneś to zrobić online. Jeśli jednak szukasz lotów dla grupy ponad 10 osób to biuro podróży będzie bardzo pomocne.

Biura podróży są nadal używane do sięgania porad ekspertów, spersonalizowanych podróży i oszczędzania czasu. Internet ułatwił rezerwację własnych podróży, ale z tym przychodzi przeciążenie informacyjne. Planowanie podróży jest procesem czasochłonnym i nie wiesz, czy w pełni wykorzystujesz swój czas wakacji lub planujesz doświadczenia dopasowane do swoich zainteresowań i stylu podróży.

Doskonale nadają się również dla osób, które nie chcą sobie poradzić z dużą, skomplikowaną podróżą. Biura podróży oferują im spokój ducha. Logistyka może być prosta lub skomplikowana, ale prawie zawsze wywołuje bóle głowy. Ludzie będą płacić pieniądze komuś, komu ufają, aby po prostu „wrzucić na luz”.

Ludzie chcą wiedzy i doświadczenia z pierwszej ręki, aby jak najlepiej wykorzystać swoje wakacje, dzięki czemu jest to niezapomniane i niedrogie. Chcą oni, aby ktoś powiedział:”to błąd, polecam to zamiast tego” i objaśnił ubezpieczenie podróżne, wymogi paszportowe, wizy, prowadzenie pojazdu w innych krajach, zwyczaje i kulturę.

Biura podróży przeznaczone są dla osób, które nie chcą spędzać godzin na szukaniu swoich podróży, nie są doświadczonymi podróżnikami lub podróżują w tak dużej grupie, że ekonomia i logistyka rezerwacji samodzielnie sprawi olbrzymi ból głowy. Nie dziwię się, że biura podróży odnotowały wzrost wykorzystania usług w ciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza wśród młodych osób, które próbują zlecać na zewnątrz czasochłonne działania.

Jeśli podróżujesz z grupą 10 osób podczas rejsów wycieczkowych, biuro podróży z pewnością może Ci zaoferować lepszą ofertę niż Ty sam. Biura podróży mają relacje z liniami rejsowymi i dostęp do ofert, których zwykli konsumenci nie mają. Biura podróży często mogą znaleźć znacznie niższe ceny, a także mogą pełnić rolę łącznika z firmami wycieczkowymi, gdy coś pójdzie nie tak.

Co kiedy pojawiają się kłopoty? Biura podróży mogą zaoszczędzić czas i pieniądze w nagłych wypadkach. Wiele linii lotniczych i sieci hoteli ma numery dla biur podróży, dzięki czemu mogą one szybko skontaktować się z osobami, które najlepiej rozwiążą Państwa sytuację.

Największymi atutami biura podróży jest zdolność do rozwiązywania problemów dla klientów w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a także jego rola jako pasterza podróży grupowych. Gdy masz kłopoty, nie ma zamiennika dla doświadczonego, niezawodnego i doświadczonego biura podróży.

Więc nagle jestem oczarowany biurami podróży? Nie. Nadal prawdopodobnie bym tego nie używał. Lubię rezerwować wycieczki, wiedzieć, gdzie można znaleźć oferty. Jeśli planujesz wycieczkę do Barcelony dla Twojej rodziny, to jest to całkiem proste: wejdź do Internetu, znaleźć tani lot, zarezerwuj hotel lub Airbnb, a potem wyjedź. W drodze sprawdź przewodnik, aby dowiedzieć się, co chcesz robić i ciesz się podróżą.

Inna rzecz, o której należy pamiętać? Ponieważ biura podróży pracują na zlecenie, być może nigdy nie korzystały z zalecanego przez siebie hotelu lub statku wycieczkowego. Większość osób przypuszcza, że gdy biura podróży polecają hotel A nad hotelem B, to dlatego, że mają doświadczenie z obiema rzeczami i naprawdę myślą, że w hotelu A będziesz miał lepsze wrażenia.

W rzeczywistości, biuro podróży może dostać jakieś prowizje lub nagrodę, jeśli sprzeda wystarczająco dużo rezerwacji w Hotelu A. Oczywiście prawdopodobnie nie poleciliby hotelu, gdyby nie był on dobrą nieruchomością. Nie zapominaj jednak, że biura podróży często mają motywację do wpływania na plany podróży w określony sposób. Nie zawsze otrzymujesz dobrą rekomendację od doświadczonego podróżnika.

Nie myśl, że biura podróży oferują lepsze zasady anulowania rezerwacji niż strony internetowe. W niedalekiej przeszłości, internetowe wyszukiwarki rezerwacji nie wydawały zwrotów, więc biura podróży były korzystniejsze. Teraz strony internetowe oferują zwrot pieniędzy, nawet jeśli spadnie opłata za przelot.

Nawet dzięki swojej wiedzy fachowej biura podróży mogą nie dać Ci tych samych cen, jakie mogą uzyskać ultra oszczędni konsumenci, jeśli zechcą spędzić czas i podejmą ryzyko licytacji na lotniskach, hotelach i wypożyczalniach samochodów na takich stronach internetowych jak np. priceline.com

Chcesz spędzić godziny szukając najlepszych dostępnych cen? Wspaniałe! To dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Po prostu nie oczekujcie, że biuro podróży będzie miało czas lub cierpliwość na to samo.

Czy biura podróży są nadal przydatne? Tak, ale tylko dla niektórych. Jeśli organizujesz ogromną grupę, potrzebujesz kilkudziesięciu biletów lotniczych, kompleksowego planu podróży, czy kosztownej wycieczki, biuro podróży nie jest złym pomysłem. Ułatwią oni życie, najprawdopodobniej dadzą zniżki hurtowe i będą tam na wypadek gdyby coś poszło nie tak. Gdybym planował wycieczkę, która zaliczyłaby się do jednej z tych kategorii, spoglądałbym na biuro podróży, nawet gdyby chodziło mi tylko o sprawdzenie oferty.

Kilka lat temu mój dobry przyjaciel odbył międzynarodową podróż z przesiadkami. Zapytałem, jak zarezerwował loty. Powiedział, że korzystał z jednej z największych stron rezerwacyjnych, a zakupiony przez niego plan podróży był najlepszy. Moja odpowiedź: „Następnym razem zadzwoń najpierw do biura podróży poczujesz się dużo lepiej”.

W następnym roku po prostu to zrobił, a agent wymyślił opcje taką, że umieścić go w porcie lotniczym z niezliczonymi możliwościami bezpośrednich lotów do swojego miejsca docelowego. Kolejny kosztowny test wytrzymałościowy zastąpiono znacznie mniej wymagającą podróżą.

Korzystam z mojego biura podróży przy około 50 procent wszystkich moich podróży, które odbywają się drogą powietrzną.