Podróże

Bezpieczny dom w czasie wakacji

Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień to miesiące, na które z niecierpliwością czekają wszyscy spragnieni wypoczynku i wczasów. Niestety, nie tylko oni… Czas urlopów i wyjazdów wyjątkowo cenią sobie także włamywacze. Co zrobić, by skutecznie zabezpieczyć swój dom przed ich nieproszoną wizytą? Jak sprawić, by zniechęcić złodziei do wtargnięcia na nasz prywatny teren? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielimy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury oraz do wykorzystania poniższych wskazówek w praktyce!

Czego nie robić przed urlopem?

Zanim podpowiemy, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem, poświęcimy chwilę na to, by przybliżyć i wymienić najczęstsze błędy popełniane przed wyjazdem. A zatem, czego nie robić przed urlopem?

  1. Nie chwalmy się w mediach społecznościowych planami wakacyjnymi;

  2. Nie udostępniajmy zdjęć z wnętrza mieszkania i posesji, na których widać jakiekolwiek kosztowności, antyki, obrazy, a także które ułatwiają złodziejom stworzenie planu domu, orientację w przestrzeni i nawigację;

  3. Nie opowiadajmy w miejscach publicznych o planowanej dacie urlopu;

  4. Nie zostawiajmy zapasowego klucza w strategicznych miejscach, takich jak doniczka, wycieraczka;

  5. Nie pozostawiajmy mikroszczeliny w oknach, by zapewnić wentylację domu.

Somfy Tahoma

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem – wskazówki

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą zabezpieczyć wnętrze oraz przestrzeń wokół domu przed wizytą nieproszonych gości i tym samym, zapewnić spokojny, niczym nieprzerwany odpoczynek.

Systemy alarmowe

Bezpieczny dom to inteligentny dom. Inteligentny dom to taki, który wyposażony jest w innowacyjne systemy alarmowe, automatycznie identyfikujące oznaki włamania. W inteligentnym domu znajdują się zaawansowane rozwiązania, które skutecznie chronią jego wnętrze przed przedostaniem się niepowołanych osób. Systemy alarmowe Somfy należą właśnie do tego typu rozwiązań. W przypadku wykrycia próby włamania nie tylko uruchamiają one syrenę, która swym donośnym dźwiękiem odstrasza intruza, ale także natychmiast przesyłają informację o zdarzeniu do właściciela, który może szybko poinformować o zaistniałym fakcie odpowiednie osoby czy władze. 

Kamery bezpieczeństwa

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, firma Somfy dostarcza na rynek rozwiązania do inteligentnego domu, które zapewniają nie tylko wysoki poziom ochrony mienia, ale także komfortu na co dzień. Jednym z wiodących produktów są kamery bezpieczeństwa, podłączone do domowej sieci automatyki. Kamera Somfy Outdoor nie tylko rejestruje to, co dzieje się we wnętrzu, gdy nie ma domowników, ale także ma wbudowaną bardzo głośną syrenę (około 110 dB), która uruchomi się automatycznie przy próbie wtargnięcia do domu. Zintegrowana kamera z systemem alarmowym to nie wszystko. Istnieje bowiem możliwość połączenia kamery z zewnętrznym systemem oświetleniowym, co w efekcie sprawi, że każdy ruch spowoduje automatyczne włączenie się świateł. Z całą pewnością ta metoda jest jedną z najskuteczniejszych do odstraszenia potencjalnych włamywaczy.

Rolety zewnętrzne wyposażone w napęd

Zabezpieczanie domu zaczyna się zawsze od jego okien i drzwi. Skuteczną ochronę przed włamaniem stanowią nowoczesne rolety zewnętrzne z napędem. Stanowią one barierę, którą jest niezwykle trudno sforsować. Wytrzymałe zabezpieczenia antywłamaniowe skutecznie zniechęcają włamywaczy do dalszych prób wtargnięcia, przedostania się do wnętrza domu. Ponadto, rolety antywłamaniowe z napędem to wyraźny znak dla intruzów, że właściciele tego domu dbają o ochronę swojego mienia i że wdarcie się do środka będzie wiązało się z licznymi przeszkodami. 

inteligentne oświetlenie somfy

Inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie to nie tylko poprawa komfortu, ale także bezpieczeństwa. Dzięki takim rozwiązaniom przeznaczonym dla inteligentnego domu można zmylić włamywaczy i “ożywić” swój dom podczas nieobecności domowników. Korzystając z nowoczesnej centrali sterującej TaHoma można zdalnie zarządzać oświetleniem i tym samym imitować obecność ludzi w środku nawet, gdy przebywamy na drugim końcu świata. Jeśli chodzi o inteligentne oświetlenie, to warto także nadmienić, że pozwala ono sprawdzić czy w pośpiechu, przed wyjazdem nie zostawiliśmy włączonego światła. Nie trzeba się martwić o to, że po powrocie zaskoczą nas wysokie rachunki za energię, nie trzeba także prosić kogoś, by pojechał do naszego domu i zweryfikował nasze wątpliwości. Wszystko możemy sterować zdalnie, samodzielnie z każdego, nawet najbardziej odległego zakątka na świecie. 

Pomoc sąsiedzka

Nie bez powodu mówi się, że pomoc sąsiedzka jest nieoceniona. Czujny wzrok sąsiada to bardzo skuteczna broń przed potencjalnym włamaniem. Regularne, sąsiedzkie wizyty w naszej posiadłości będą wyraźnym znakiem, że dom jest obserwowany i pilnowany, a dokładniej, że nie jest pozostawiony na pastwę losu i… włamywaczy. Zatem przed każdym wyjazdem warto przypomnieć sobie słowa piosenki Haliny Kunickiej, które brzmią “jak dobrze mieć sąsiada…” i poprosić o przysługę, czyli zaglądanie na teren naszej posesji i zgłaszanie ewentualnych podejrzeń odpowiednim osobom lub przedstawicielom władz.