Podróże

Biwak jako idealny odpoczynek na weekend

biwak ze znajomymi

Spędzanie wolnego czasu na łonie natury od wieków jest uznawane za najlepszą formę relaksu i wypoczynku. Nie inaczej jest w przypadku biwakowania, kiedy najczęściej pod namiotem spędza się noc, mając bliski kontakt z otoczeniem. To świetny pomysł na weekendowy wypoczynek. Przeczytaj, jak się do niego przygotować, by spędzić ten czas w ciekawy i bezproblemowy sposób.

Gdzie można rozbić biwak?

Kiedy planujesz biwakowanie, w pierwszej kolejności warto wybrać miejsce, w którym rozbijesz namiot i spędzisz czas. W Polsce najczęściej korzysta się z pól namiotowych, choć nie istnieje żaden ogólny zakaz zabraniający biwakować poza nimi. Jeżeli wolisz bliższy kontakt z naturą i miejsce bardziej odosobnione, upewnij się, że właściciele terenu nie mają nic przeciwko rozbiciu namiotu. Bez względu na miejsce pamiętaj, by po biwakowaniu zostawić otoczenie w stanie przynajmniej tak dobrym, jak je zastałeś.

Jak się przygotować do biwakowania?

Właściwe wyposażenie i niezbędne akcesoria pomogą Ci w realizacji planu wypoczynku na biwaku. Nawet krótki, weekendowy wyjazd powinien być dobrze przygotowany, by nic nie stanęło na drodze. Bez względu na to, czy ma być to biwak z wygodami, czy też jakaś forma bushcraftingu, czy nawet survivalu, powinieneś pamiętać o:

  • zapewnieniu schronienia na noc – najczęściej namiocie,
  • zadbaniu o komfort i bezpieczeństwo snu,
  • wyżywieniu,
  • przydatnych akcesoriach.

Poszczególne elementy wyposażenia zależą w dużym stopniu od miejsca biwakowania oraz przyjętych założeń.

Komfortowe miejsce snu

Biwakowy „dach nad głową”, czyli zwykle namiot, czasem hamak z okryciem, płachta biwakowa czy uniwersalny tarp nie wystarczą, by sen w plenerze był znośny. Warto zadbać o karimatę lub materac, a także śpiwory. Nawet latem nocą chłód i wilgoć potrafią być dokuczliwe. Warto również zadbać o ochronę przed insektami w formie moskitiery.

Co jeszcze może się przydać?

Czas spędzony w plenerze wiąże się zwykle z wędrówkami, dlatego odpowiednie obuwie, odzież czy pojemny plecak są nieodzowne. Warto również zadbać o podstawowe akcesoria używane na co dzień, przystosowane do polowych warunków. Przydatne okazują się zwyle także nóż, zapalniczka czy krzesiwo, sznurek i inne drobiazgi.

Plenerowe gotowanie na biwaku

Elementem biwakowanie jest także przygotowywanie posiłków. Raczej nie rezygnuje się w tym czasie z ciepłych dań, a nie wszędzie można rozpalać ognisko. Dobry palnik turystyczny pomoże w przygotowaniu gorącej herbaty, ale także podgrzaniu czy przyrządzeniu obiadu. Warto również dysponować kompaktowym, specjalnie dostosowanym zestawem naczyń turystycznych.

Co daje odpoczynek na biwaku?

Wyjazd na biwak wiele osób traktuje obecnie jako formę przygody, oderwania od wygód i elektroniki. Biwakowanie pozwala wsłuchać się w siebie i otoczenie, powrócić do korzeni. Często osoby, które jadą po raz pierwszy na weekendowy biwak, wybiera taką formę wypoczynku również jako wakacyjny odpoczynek. Biwakowanie z dala od cywilizacji, bez kontaktu z obcymi ludźmi to czysta forma relaksu dla wielu miłośników ciszy i spokoju.

Biwak na łonie natury? Uzupełnij wyposażenie z Ceneo!

Wiemy, jak wiele osób decyduje się uciec od zgiełku miasta i spędzić weekend na łonie natury. Dlatego mamy specjalne wydarzenie – biwakowanie z Ceneo.pl, dzięki któremu skompletujesz sprzęt na biwak czy uzupełnisz brakujące elementy ekwipunku. Tu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz decydując się na biwak. Sprawdź najlepsze oferty, upewnij się, że jesteś gotowy do wyjazdu i ciesz się cudownymi chwilami w bliskim kontakcie z naturą.