Podróże

100 interesujących ciekawostek geograficznych

mapa

Geografia jest zadziwiającą i interesującą dziedziną nauki. W końcu każdy z nas powinien mieć chociaż podstawową wiedzę, na temat otaczającego nas świata.

Czy może być coś bardziej fascynującego niż poznawanie nowych informacji na temat roślin, zwierząt czy zagadnień dotyczących Układu Słonecznego, a w szczególności naszej planety?

Jeżeli tematy związane z geografią intrygują również Ciebie, to poniżej zostały przedstawione najciekawsze fakty związane właśnie z tą dziedziną.

1. Najbardziej zalesionym państwem w Europie jest Finlandia. Lasy stanowią aż 73% powierzchni kraju.

2. Język migowy jest jednym z urzędowych języków w Nowej Zelandii wraz z maoryskim i angielskim.

3. Najwyżej położoną europejską stolicą jest Andora (1023 m n.p.m). Leży na południowych stokach Pirenejów. Madryt (668 m n. p.m.) zajmuje drugie miejsce. Takie położenie Madrytu sprawia, że zimy są dość chłodne. Mimo ciepłego klimatu występują tutaj przymrozki i opady śniegu.

4. Dunaj to rzeka, która przepływa przez największą liczbę państw, a dostęp do niej mają: Niemcy, Austria, Węgry, Słowacja, Serbia, Bułgaria, Rumunia, Ukraina, Chorwacja i Mołdawia. Jego zlewnia rozciąga się natomiast, na kolejne dziewięć państw, w tym Polskę.

5. Największą wyspą Europy jest Wielka Brytania, natomiast drugą pod tym względem stanowi Irlandia. Co prawda Islandia ma większą powierzchnie bo 103 000 km, podczas gdy obszar Irlandii obejmuje 84 406 km, jednak z geologicznego punktu widzenia Islandia jest wyspą oceaniczną i nie należy do Europy.

6. Cały ozon z ozonosfery w normalnych warunkach mógłby utworzyć na poziomie morza warstwę o grubości 3mm.

7. Określenia Arktyka pochodzi od greckiego słowa arkos, oznaczającego niedźwiedzia i pochodzącego od niego arktikos, czyli północny, bliski niedźwiedziowi.

lodowiec

8. Około 600, 000 mieszkańców Mauretanii to niewolnicy, stanowiący tym samym 20% populacji. W większości są to czarnoskórzy członkowie ludu Haratin, który od bardzo dawna jest zniewolony. W roku 1981 niewolnictwo zostało zniesione, natomiast od 2007 roku, posiadanie niewolnika jest karalne. Nikt jednak nie respektuje tego prawa- do tej pory ukarana została zaledwie jedna osoba.

9. Campi Flagrei – znajdujący się w większości pod wodą zatoki, nad którą leży Neapol, jest jednym z największych wulkanów świata. Może on wybuchnąć z siła VEI 7, co oznacza najwyższy stopień siły erupcji, określany mianem super – kolosalny. Poprzez jego niewielką erupcję w roku 1538 utworzyło się nowe wzniesienie, nazwane Monte Nuovo. Istnieje ryzyko, że wulkan ten wybuchnie w każdej chwili.

10. Trzęsienie ziemi w roku 1977, które nawiedziło rumuńską stolicę Bukareszt w bardzo dużym stopniu zniszczyło to miasto. Dodatkowo, zniszczenia odnotowano w całym kraju. Wstrząsy były tak silne, że odczuwano je na całych Bałkanach, a także w Polsce. W tym czasie śmierć poniosło łącznie 1578 osób w Rumunii, w tym sam Bukareszt odnotował 1424 ofiary śmiertelne. Rannych zostało natomiast 11 300 osób.

11. To odgazowania magmy stanowią zazwyczaj źródło ciśnienia, które prowadzi do erupcji wulkanu. Gorąca magma zostaje uniesiona poprzez konwekcję do komory wulkanu, a ponieważ ciśnienie w komorze jest niższe, niż we wnętrzu ziemi, to magma zaczyna uwalniać gaz. Magma, która zostaje odgazowana, staje się cięższa, dlatego tonie i zastępuje ją nowa, która również odgazowuje. Właśnie dlatego ciśnienie w komorze rośnie, doprowadzając ostatecznie do eksplozji.

12. Fale Tsunami mogą poruszać się z prędkością do 900 km/h. Na pełnym morzu przejście fali, która porusza się z tak wielką prędkością, może zostać niezauważone, gdyż długość fal dochodzi do kilkuset kilometrów, natomiast ich wysokość nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów.

fale tsunami

13. W USA tornada najczęściej występują na Wschodnim Wybrzeżu. Równiny pomiędzy Appalachami a Górami Skalistymi, zostały nazwane „Aleją Tornad”. Tylko w stanie Oklahoma odnotowuje się rocznie średnio 52 tornada.

14. Słowo „geodezja”, wymyślone przez Arystotelesa, pochodzi z Grecji i oznacza dokładnie podział ziemi: geo – ziema oraz daiso – będę dzielił. Obecnie słowo to odnosi się do ustalenia kształtu i wielkości ziemi, a także określenie położenia punktów na jej powierzchni.

15. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to miasto w Północnej Walii i dokładnie jest tłumaczone jako „Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia”. Jest to najdłuższa nazwa miasta w Europie i jedna z najdłuższych na świecie.

16. Dziewięć na dziesięć osób przeżywa uderzenie pioruna.

17. W Nowej Gwinei zamieszkuje plemię Korowai, które buduje swoje domy na drzewie, na wysokości do 40m. Co kilkanaście lat poszukując palm sago, osiedlają się w innym miejscu.

18. Morze Martwe jeszcze około 120 tysięcy lat temu miało niewiele wspólnego z wodą, było bowiem piaszczystą plażą. Dopiero 17 tysięcy lat temu poziom zbiornika był tak wysoki, że łączył się z Jeziorem Tyberiadzkim. Morze Martwe zostało nazwane w ten sposób, z powodu bardzo wysokiego zasolenia wody – osoba, która nie umie pływać utrzyma się na powierzchni bez większego problemu.

19. Dorzecze Amazonki zajmuje obszar ponad dwudziestokrotnie większy od Polski bo około 7 milionów kilometrów kwadratowych.

Rzeka amazonka

20. W roku 1894, w miasteczku Bovina, w stanie Missisipi podczas gradobicia, jedna ze spadających na ziemię brył lodu, zawierała zamarzniętego żółwia.

21. Pod Himalajami, dokładnie na głębokości 20 – 30 kilometrów p. p.m. występuje wielki zbiornik wody, dzięki któremu obszarów tych nie nawiedzają ośmiostopniowe trzęsienia ziemi. Bez tego zbiornika, góry mogłyby się zapadać.

22. W ciągu roku, Hawaje przesuwają się o 5 – 10 stopni w stronę Japonii.

23. Na brazylijską wyspę Ilha da Queimada Grande, niedaleko San Paula, występuje całkowity zakaz wstępu. Wszystko z powodu jednych z najbardziej jadowitych odmian węży, które można tam znaleźć w bardzo dużej ilości. Mianowicie, na każdy metr kwadratowy przypada od 1 do 5 węży.

24. W Kanadzie znajduje się 5 z 10 największych jezior świata. Mowa tu o Wielkim jeziorze Niedźwiedzim, Jeziorze Górnym, Jeziorze Niewolniczym, Erie i Huronie.

25. W Chinach, na górze Tianmen, znajduje się szklany most, który wisi na wysokości 1430 m nad ziemią i ma długość 60 metrów. Wykorzystane w budowie szkło ma 6 cm grubości.

26. W kanadyjskiej miejscowości Sierra Nevada, występuje różowy śnieg o zapachu arbuza. To fascynujące zjawisko, jest wynikiem obecności alg o czerwonym pigmencie.

27. Na wyspie Sokotra w Jemenie znajduje się 825 odmian bardzo rzadkich roślin, a dodatkowo 95% ślimaków i 80% gadów nie występują nigdzie indziej na świecie.

28. Niagara to najbardziej rozpoznawany i najpopularniejszy wodospad na świecie, jednak na kontynencie amerykańskim, pod względem wysokości, zajmuje dopiero 23 miejsce.

Niagara

29. Wody Wołgi w 80% stanowią całkowity napływ Morza Kaspijskiego. Poziom morza przez stulecia podnosił się i opadał adekwatnie do zmian okresowych, wodnych zasobów Wołgi.

30. Naukowcy twierdzą, że wszechświat powstał na skutek Wielkiego Wybuchu, do którego doszło przed 15 lub 20 miliardami lat.

31. Jowisz jest największą planetą w Układzie Słonecznym – jego średnica jest 11 większa od ziemskiej średnicy. Planetę tworzy gigantyczna kula gazów o średnicy 20 tysiąca kilometrów.

32. Na nizinach i wyżynach Chin, Indii, a także na południowy wschód od Himalajów, występują tylko dwie pory roku: wilgotne lato oraz sucha zima. Porą monsunową, nazywa się natomiast okres deszczów.

33. Burza powstaje z największej chmury, nazywanej cumulonimbus, w wyniku intensywnego wirowania kropelek wody o temperaturze 0⁰C, które znajdują się u podstaw chmur, oraz kryształków lodu o temperaturze – 50⁰C, zgromadzonych z kolei w jej szczycie. Mieszanie się tych wodnych cząstek, powoduje naładowanie chmur energią elektryczną.

34. Noce i dnie w Polsce nie są jednakowo długie przez cały rok, natomiast na biegunach przez sześć miesięcy trwa dzień, a przez następnych sześć miesięcy trwa noc.

35. Większość skalnych łuków i mostów, powstaje na skutek pękania warstw piaskowca, bądź piaskowca i skał kompozytowych, zawierających dużo iłu.

36. Rainbow Bridge, w stanie Utah, w Stanach Zjednoczonych jest zaliczany do największych naturalnych łuków na świecie. Ma 85 metrów długości oraz 7 metrów szerokości. Rekordzistą jest natomiast znajdujący się w tym samym stanie Landscape Arch, który ma 88 metrów długości i wznosi się na wysokość ponad 30 metrów.

37. W okresie jury, tj. ponad 200 milionów lat temu, powierzchnia Ziemi zaczęła pękać i tak rozpoczęło się powstawanie kontynentów.

38. Delta Rodanu położona na południu Francji jest złożona z mnóstwa bagien, zatoczek, kanałów i pastwisk. Jej rozdzielające ramiona, tworzą krainę Camargue, w której hodowane są słynne we Francji czarne byki i białe konie.

39. Wybrzeża powstały na skutek wypiętrzenia kontynentów lub w wyniku zalania części lądów przez ocean.

40. W wietnamskiej zatoce Halong z głębin wodnych wyłaniają się wielkie skały, które razem tworzą wspaniały krajobraz. Na powierzchni 1500 km2 z wody wystaje 3000 wysp, wysepek, a także raf. Na wielu z nich znajdują się jaskinie, np. chętnie odwiedzana przez pielgrzymów – Jaskinia Cudów. Według Wietnamczyków zatoka Halong, to ósmy cud świata.

41. Ponad 4 miliardy temu na Ziemi nie było wody, a całą planetę pokrywały wulkany, które wyrzucały dym i wrzącą lawę.

42. Najwyższy stalagmit ma 32 metry wysokości i znajduje się we Francji, natomiast największy stalaktyt można zobaczyć w Hiszpanii i ma on 59 metrów.

43. Syberyjskie jezioro Bajkał, jest najstarszym jeziorem na świecie.

Syberia

44. Przez oceany przepływają bardzo silne prądy, które są efektem różnicy temperatury w głębi oraz na powierzchni, a także wiatry wiejące nad wodami. Inną przyczyną jest spotkanie się dwóch rodzajów wody o zróżnicowanym stopniu zasolenia.

45. Do bieguna południowego i północnego, słoneczne promienie zawsze docierają pod małym kątem, co jest przyczyną słabszego ogrzania tych obszarów. Dlatego też, temperatura powietrza w Arktyce, może wynieść – 70˚C, natomiast na Antarktydzie może dojść nawet do – 90˚C. Temperatura wody nie przekracza zaś 5˚C, nawet w okresie letnim.

46. Lodowiec powstaje na skutek nagromadzenia się dużych ilości śniegu, który następnie zamienia się w lód. W okresie zlodowaceń, jakie występowały na Ziemi, lodowce te się rozrastały. Największe – zwane czaszami lodowcowymi zajęły obszary podbiegunowe. Kraje skandynawskie jako pozostałości po lodowcach, mają słynne fiordy.

47. W 1980 roku, w miejscowości Saint Helens (Stany Zjednoczone) doszło do potężnej erupcji wulkanu, „uśpionego” od 1857 roku. Wybuch ten, słychać było nawet w oddalonych o 320 km rejonach Kanady, a północne zbocze wulkanu zostało zupełnie zmiecione z powierzchni ziemi.

48. Równina Namib, położona w miejscowości Namibii, na południowym zachodzie Afryki, to ogromny pustynny teren, rozciągający się na przestrzeni 2000 km. Gorące pustynne piąstki graniczą tu z wodami oceanu o temperaturze obniżonej do 12˚C poprzez zimny prąd morski, płynący z Antarktyki.

49. Tak jak wszystkie pustynie, również Sahara jest zupełnie pozbawiona opadów. Istnieją obszary, w których od niemal 15 lat nie spadła nawet jedna kropla deszczu.

50. Kryształy pochodzą ze skał magmowych, które są położone głęboko w ziemi. Proces krystalizacji zachodzi w momencie „wędrówki” tych skał, na powierzchnię.

51. Ropa naftowa powstaje ze szczątków planktonów – mikroskopijnych organizmów, które przed dziesiątkami milionów lat, zostały przykryte przez ziemię.

52. Paprocie to rośliny, które pojawiły się na lądzie już około 400 milionów lat temu.

53. Największy wulkan na świecie, czyli Mauna Kea, leży na Pacyfiku w archipelagu Hawajów. Jego podstawa znajduje się na dnie oceanu, na głębokości około 5000 metrów. Mauna Kea ma 4206 m wysokości, licząc od poziomu morza, co daje wynik ponad 9 kilometrów. Na jego szczycie znajduje się najwyżej położone na świecie obserwatorium. Od roku 1984 nie odnotowano żadnej erupcji tego wulkanu.

54. Najgrubsze drzewo świata to rosnący w Meksyku cyprys. Obwód jego pnia równa się 50 metrom przy ziemi, natomiast na wysokości 1, 5 metra osiąga 34 metry.

55. Palma kokosowa może żyć nawet sto lat i rocznie dawać do 450 owoców. Orzechy kokosowe mogą przepłynąć tysiące kilometrów, unosząc się na morskich falach, zanim znajdą się na jakieś plaży i zapuszczą tam korzenie.

Palma kokosowa

56. Na wyspach Kanaryjskich oraz w Afryce nie występują kaktusy. Rośliny, które je przypominają, to wilczomlecze z Wysp Kanaryjskich. Wilczomlecze są niemal idealną kopią kaktusów, wyglądają tak samo, mają ten sam kształt i kolor.

57. Największym kwiatem na Ziemi jest raflezja Arnolda, która rośnie na wyspach Borneo i Sumatra w Indonezji. Ma ona szeroki na 1 metr kwiat, który osiąga wagę 10 kilogramów. Jest ona pozbawiona liści, korzeni, łodyg, pasożytuje za to na korzeniach lian.

58. Jemioła jest rośliną, która należy do pasożytów, mianowicie, żyje kosztem głównie drzew i krzewów. Jest niezdolna do samodzielnego pobierania pożywienia z gleby.

59. Jagody pokrzyku zawierają w sobie silną truciznę i są przyczyną silnych zatruć, zazwyczaj śmiertelnych.

60. Największym kaktusem jest cereus olbrzymi. Średnica jego pnia przekracza często 1, 5 metra, natomiast proste łodygi mają ponad 20 metrów długości. Na pustyniach Meksyku tworzą one prawdziwe lasy. Najstarsze okazy mają 300 lat, a ich waga wynosi ponad 10 ton.

61. 14 listopada 1963 roku niedaleko Islandii doszło do wybuchu wulkanu, w wyniku którego na morzu pojawiła się wyspa. Powiększała się ona w bardzo szybkim tempie i już 16 listopada miała 45 metrów wysokości, natomiast 30 grudnia aż 140 metrów. Po pierwszym wybuchu nastąpiły jeszcze kolejne, jednak w 1967 roku wulkan się uspokoił. Powstała wyspa miała wtedy 1, 5 kilometra długości i 180 metra wysokości.

62. Mars jest czwartą planetą Układu Słonecznego. Jego satelity to Deimos i Phobos. Istnieje prawdopodobieństwo, że przez pierwszy miliard lat, Mars przypominał Ziemię. Dzisiaj jednak, nie stwierdza się żadnych oznak życia na tej planecie.

63. Około 10 sierpnia każdego roku, obserwując niebo, można dostrzec tak zwany „deszcz spadających gwiazd” Są to fragmenty komety Swift Tuttle. Podczas zetknięcia z atmosferą ziemską, cząstki te rozgrzewają się i w ułamku sekundy znikają. Spadają w postaci deszczu meteorów, podczas mijania komety przez Ziemię.

64. Życie na Ziemi nie zaczęło się od razu po jej powstaniu. Pierwsze ślady znajdujące się w Oceanach, pochodzą sprzed 800 milionów lat. Początkowo, zwierzęta składały się z jednej komórki, następnie pojawiły się jamochłony, gąbki, robaki, natomiast, nieco później, zwierzęta wyposażone w szkielet i muszle.

65. W strefie tropikalnej na morzach i oceanach pojawiają się cyklony. Temu zjawisku towarzyszą intensywne ulewy deszczu i tak zwana wysoka fala. Prędkość wiatru może wtedy wynieść nawet 200 km/h. W roku 1969 na Tajwanie w czasie cyklonu spadło prawie 2 metry wody w ciągu jednego dnia, natomiast w XIX wieku w Indiach, cyklon o wysokości 12 metrów zabił 250 tysięcy osób.

66. W roku 1988 na Europę spadło 200 tysięcy ton piasku z Sahary. Silny wiatr uniósł piasek w powietrze i przeniósł z Algierii nad Europę. Następnie ochłodzone ziarenka zmieszały się z kroplami wody i tworząc wielką chmurę, w postaci czerwonego deszczu opadły na ziemię.

67. Afganistan jest najbardziej narażonym na katastrofy lawinowe krajem w rejonie Himalajów. W 2010 roku w lawinie na wschodzie kraju zginęło 172 osoby, w roku 2012 było to 201 ofiar, natomiast w 2015 roku odnotowano 310 osób. Za przyczynę takiego stanu, uznaje się występujące w tym rejonie bardzo obfite burze śnieżne, które są w stanie przynieść w ciągu dobry ponad metr śniegu.

ciekawostki Afganistan

68. W roku 2029 oraz 2036 niebezpiecznie blisko Ziemi ma się zbliżyć planetoida Apophis. Najbliżej Ziemi ma się znaleźć dokładnie 13 kwietnia 2029 roku. Minie ona Ziemię w odległości 38000 km i będzie pierwszym tak dużym obiektem, który minie Ziemię w stosunkowo niewielkiej odległości.

69. W 1624 roku za panowania Christiana IV, miasto Oslo zostało zniszczone na skutek wielkiego pożaru. Po odbudowaniu, na cześć króla zostało nazwane „Christiania”, jednak po reformie pisma w roku 1877 zmieniono nazwę na „Kristiania”. W 1925 roku powrócono do dawnej nazwy stolicy, czyli Oslo.

70. Pod lodami Antarktydy kryją się całe górskie pasma. Niektóre szczyty wystają ponad poziom morza, a największy z nich to Masyw Vinsona – 4897 m n. p. m.

71. Granice pomiędzy kontynentem europejskim a azjatyckim przebiega wzdłuż gór Ural. Półwysep Arabski i część Bliskiego Wschodu są zwyczajowo zaliczane do Azji.

72. Ryż jest najważniejszą rośliną uprawianą w większości krajów Azji Wschodniej i Południowej. Nasiona wysiewa się na specjalnie do tego stworzonych grządkach, natomiast po upływie 25 do 50 dni przenosi się sadzonki na tarasy lub podmokłe pola.

73. Niesprzyjające ukształtowanie terenu w Himalajach, nie wpływa na rozwój wielu form tamtejszego rolnictwa. Uprawiana jest tam trzcina cukrowa, ryż oraz inne zboża. Hodowane są kozy, owce i jaki. 1/3 obszaru Himalajów pokrywają lasy dostarczające surowca do produkcji drewna opałowego i papieru. W górach znajdują się także cenne złoża minerałów, węgla, a także rud żelaza.

74. Kanada zajmuje drugie miejsce na świecie co do wielkości. Rozciąga się na długości 5000 km od Oceanu Spokojnego na wschodzie, aż po Ocean Atlantycki na zachodzie i praktycznie na takim samym dystansie z północy na południe.

75. Najgłębsza jaskinia to znajdująca się w Alpach francuskich Rèseau du Foillis. Ma ona głębokość 1455m.

76. W afrykańskiej Kenii, dzikie zwierzęta przemieszczają się wzdłuż wyschniętego koryta rzeki w poszukiwaniu pastwisk i wody. W kraju tym przeważa suchy klimat, w niektórych miejscach rocznie spada mniej niż 250mm deszczu, co skutkuje tym, że przez większą część roku nie ma wody w rzekach.

77. Przyczyną zmian klimatycznych mogą być potężne wybuchy wulkanów. W wyniku erupcji do górnych warstw atmosfery dostają się duże ilości popiołów i gazów, które ograniczają ilość ciepła słonecznego, docierającego na Ziemię.

78. Rzeka, uchodząc do morza, niesie dużo mułu i piasku. U ujścia osadza je, tworząc rozległą, wachlarzowatą deltę, taką jak delta Nilu czy delta Missisipi.

79. Bawełna jest uprawiana na skalę przemysłową w ponad 75 krajach, a jej największymi producentami są Stany Zjednoczone, Uzbekistan i Chiny, zaraz za nimi plasują się Indie i Pakistan. Robotnik w ciągu dnia potrafi ręcznie zebrać 110 kg torebek. Maszyna natomiast, zbiera tyle w ciągu godziny.

pole bawełny

80. Powierzchnie pustyni Atacama w Chile pokrywa popękany muł. Zanotowano tam najdłuższy okres suszy w historii, który trwał 400 lat i zakończył się w roku 1971.

81. W roku 1845 w Irlandii, na skutek klęski nieurodzaju ziemniaków, rozpoczął się wielki głód. Do 1849 roku ponad milion ludzi zmarło z powodu niedożywienia bądź głodu. Wtedy tez wielu Irlandczyków wyemigrowało do USA.

82. Zabarwienie skóry zależy od ilości melaniny, czyli ciemnego pigmentu w skórze, a ta natomiast, jest zależna od regionu, z którego pochodzimy.

83. Rzeka Świętego Wawrzyńca oddziela stan Nowy Jork i prowincję Ontario.

84. Twardość minerałów można sprawdzić, oceniając ślady zarysowań tworzonych na innych minerałach. Każdy minerał zarysowuje inny, bardziej miękki od siebie, nie pozostawi zaś śladu na tym twardszym. Skale tę, stworzył w 1812 roku Friedrich Mohs.

85. Pekin był pierwszym miastem, którego liczba mieszkańców przekroczyła 1 milion. Miało to miejsce w roku 1800.

86. Narodową flagą Wielkiej Brytanii jest tzw. Union Jack. Powstała ona z połączenia krzyży świętych patronów: Anglii – Jerzego, Szkocji – Andrzeja i Irlandii – Patryka. Flaga została zaprojektowana w 1801 roku, po oficjalnym zrezygnowaniu z wizerunku walijskiego smoka.

87. W prognozach pogody zwłaszcza przeznaczonych dla marynarzy i żeglarzy, prędkość wiatru zostaje podawana w skali Beauforta. Pierwotnie skala ta, była ograniczona do 12 stopni, gdzie 0 oznaczało ciszę, a 12 huragan. Później dodano stopnie od 13 do 17, aby lepiej scharakteryzować najsilniejsze wiatry – od 12 do 17 huragan od 117 km/h.

88. Tornado wyglądem można porównać do gwałtownie wirującego lejka, który sięga od podstaw chmur aż do powierzchni ziemi. Wewnątrz tornada prędkość wiatru wynosi nawet 650 km/h.

89. W styczniu 1930 roku Hjalmar Riiser – Larsen i Finn Lützow – Holm podczas ekspedycji okrętu Norvegia, odkryli pierwszą część Antarktydy. Została ona nazwana „Ziemią Królowej Maud”, na cześć norweskiej królowej Maud, żony panującego ówcześnie króla Haakona VII.

90. Ferdynand Magellan w swojej karierze ani razu nie opłynął świata. Wyprawa Magellana była pierwszą ekspedycją, która okrążyła kulę ziemską, lecz sam Magellan zginął na Filipinach z rąk tubylców i nie ukończył tej wyprawy.

91. Vasco de Balboa był pierwszym Europejczykiem, który w 1513 roku odkrył Pacyfik. Ten hiszpański odkrywca i założyciel pierwszej europejskiej stałej kolonii na kontynencie amerykańskim, w obecnej Panamie przez Przesmyk Panamski dotarł do Oceanu Spokojnego, przez niego nazwanego Morzem Południowym.

92. Jezioro Asfaltowe w Trynidadzie, to na pewno jedno z bardziej dziwnych miejsc na świecie. Składa się z mieszaniny wody, gazów i bituminów i ma formę półpłynnej emulsji. Na powierzchni dochodzi do stwardnienia tej mieszaniny w wyniku czego, tworzy się skorupa asfaltowa. Zbiornik naturalnego asfaltu ma głębokość 106 metrów oraz powierzchnię 46 ha. Jezioro to, prawdopodobnie powstało na skutek trzęsienia ziemi.

93. Grenlandia jest największą wyspą na świecie. Położona u wybrzeży Ameryki Północnej należy politycznie do Danii, chociaż cieszy się dużą autonomią. Skaliste i górzyste obszary Grenlandii mają polarny klimat, dlatego też liczba mieszkańców, zarówno Duńczyków, jak i Eskimosów – jest stosunkowo niewielka.

Grenlandia

94. Czad jest afrykańskim jeziorem, które niegdyś było wielkie, a obecnie grozi mu całkowite wyschnięcie. W momencie odkrycia przez zachodnią cywilizację, było czwartym pod względem wielkości śródlądowym afrykańskim zbiornikiem wodnym, jednak na skutek zmian klimatycznych i działalności człowieka, powierzchnia akwenu z 25 tysięcy km2 w roku 1973 zmniejszyła się do niecałych 2 tysięcy km2.

95. W niektórych częściach pustyni Atacama nigdy nie odnotowano ani kropli deszczu, natomiast średnie opady w rejonie Antofagasta wynoszą rocznie 1 milimetr.

96. Najdłuższą rzeką we Francji jest Loara – 1012 km długości, następnie z 812 km jest Rodan, zaś trzecia jest Sekwana – 776 km.

97. Najbardziej słonym morzem jest Morze Czerwone. Stopień jego zasolenia wynosi 41% (na krańcu północnym), podczas gdy średnia dla oceanów wynosi 35%. Jest to następstwo dużego parowania oraz braku większych rzek przynoszących wodę słodką i oddzielenie od reszty Oceanu Indyjskiego.

98. Korfu jest największą wyspą na Morzu Jońskim, na zachód od Grecji. Znajduje się ona nie więcej niż 3 kilometry od Albanii.

99. W nowym Jorku, dwa razy w roku można zaobserwować zjawisko o nazwie Manhattanhenge, podczas którego zachodzące słonce ustawia się idealnie wzdłuż ulic położonych na osi wschód – zachód.

100. 25% wszystkich terenów leśnych na świecie, znajduje się na Syberii.