Ciekawostki

Ciekawostki o drzewach i lasach

liście

Drzewa to coś więcej niż tylko część naszego naturalnego krajobrazu. Zapewniają schronienie i pożywienie dla dzikiej fauny i flory, pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają oddychające powietrze oraz dodają uroku światu.

Zobacz też -> 20 interesujących ciekawostek o lasach równikowych

Poniżej zestawiliśmy kilka faktów dotyczących naszych ulubionych drzew, z których wiele rzeczy możesz się nauczyć po raz pierwszy. Ciesz się!

 1. Jednym z powodów odświeżenia płuc podczas spaceru po lesie sosnowym jest związek przeciwzapalny zwany a-Pinene, występujący w drzewie iglastym. Jest on stosowany jako inhalator w leczeniu astmy i występuje obficie w marihuanie.
 2. Puszcza Białowieska przypomina to wygląd większości Europy sprzed XIV wieku. Ta historia ochrony została dobrze udokumentowana w ciągu ostatnich 500 lat i jest prawie tak bogata, jak ekosystem, który wspiera las.
 3. W lipcu 2013 roku Tajlandia zaczęła sadzić miliony drzew, zrzucając „bomby z nasion”. Pięcioletni projekt pilotażowy wykorzystuje zalesianie z powietrza w celu pobudzenia odnowy lasów.
 4. członków odizolowanego plemienia indyjskiego wyszło z Amazonii i nawiązało kontakt z ludźmi w wiosce położonej w pobliżu granicy peruwiańskiej, ponieważ „brutalne ataki” dokonane przez osoby postronne wypędzały ich z lasu. Później okazało się, że ich starsi krewni byli masakrowani i podpalano ich domy.
 5. Drzewa księżycowe „wyhodowano z nasion przeniesionych na księżyc podczas misji Apollo 14 na początku 1971 roku. NASA i USFS chcieli zobaczyć, czy obecność w przestrzeni lub orbita księżyca spowodowała, że nasiona rosły inaczej.
 6. Jadav Molai samotnie przekształcił wypłukaną ziemię w las o powierzchni 1360 hektarów. W lesie znajdują się teraz również tygrysy i nosorożce.
 7. Drzewa potrafią porozumiewać się i bronić przed atakiem owadów. Naukowcy odkryli, że drzewa mogą zalewać liście substancjami chemicznymi zwanymi fenolami, kiedy owady zaczynają nalot. Mogą również sygnalizować innym drzewom niebezpieczeństwo, aby mogły rozpocząć własną obronę.
 8. Amerykański narodowy ptak, orzeł, został uratowany przed zagrożeniem wyginięciem dzięki działaniom Agencji Ochrony Środowiska.
 9. Strategiczne sadzenie drzew i krzewów pozwala zaoszczędzić do 25% kosztów energii. Nie tylko zapewniają one cień w lecie, ale również zimą pełnią funkcję wiatrochronu.
 10. Istnieje drzewo o nazwie Pando, które technicznie jest całym lasem. Jest to klononowa kolonia złożona z 4700 boleni, które mają ten sam system korzeniowy.
 11. Drzewa piją około 2.000 litrów wody rocznie.
 12. Nowonarodzone dziecko porzucone w lesie w Kenii na 2 dni zostało uratowane przez bezpańskiego psa, który przeniósł je do swojego własnego miotu szczeniąt.
 13. Drzewa są najdłuższymi żywymi organizmami na Ziemi i nigdy nie umierają z starości.
 14. Seattle planuje budowę nowego parku miejskiego wypełnionego setkami roślin jadalnych, takich jak drzewa owocowe, rośliny warzywne, zioła itp. Jeśli zakończy się sukcesem, będzie to pierwszy „Miejski Las Żywnościowy”.
 15. Zniszczenia pod rządami Genghis Khan mogły doprowadzić do oczyszczenia z atmosfery nawet 700 milionów ton dwutlenku węgla, pozwalając lasom na ponowne zalesienie wcześniej zaludnionych i uprawianych terenów.

Czytaj dalej: ciekawostki o drzewach i drewnie