11 ciekawostek o kotach rasy Sfinks Kanadyjski

kot Sfinks

Pierwszy kot bezwłosy Sfinks urodził się w Ontario w Kanadzie w 1966 roku. Wtedy to zwykły kot domowy urodził kociaka bezwłosego z powodu naturalnej mutacji genetycznej. Korzystając z tego kociaka i selektywnej hodowli, mamy teraz koty bez włosów. Dwa inne mioty kociaków bezwłosych urodziły się w Minnesocie i Toronto w połowie 1970 roku, a te koty stworzyły własną rasę. Oto najlepsze ciekawostki o kotach rasy Sfinks.

Ciekawostki i fakty sfinksach:

1. Większość kotów ras czystorasowych lub specjalnych jest trudniejsza do zdobycia, ponieważ nie ma tak wielu właścicieli i hodowców. Kot rasy Sfinks kosztuje od 1000 zł do 9000 zł.

2. Chociaż wiele osób uważa, że kot bezwłosy nie potrzebuje pielęgnacji z powodu braku futra, rasa ta wymaga specjalnej rutyny pielęgnacyjnej. Sfinksy nie mają futra chroniącego ich uszy. Właściciele muszą regularnie czyścić uszy.

3. Nawet jeśli nazywa się je kotami bezwłosymi, nie są naprawdę łyse. W rzeczywistości mają one cienką warstwę sierści pokrywającą ich ciało. Przy dotyku czuć je bardziej jak zamsz. Wiele osób, które cierpią na alergie na koty, błędnie uważa, że kot bezwłosy jest dobrym rozwiązaniem. Niestety, ich skóra i ślina nadal wytwarzają to samo białko alergizujące, które powoduje katar i swędzenie oczu.

4. Zgadza się, Sfinks jest kotem, który od czasu do czasu potrzebuje kąpieli. Ponieważ nie ma futra, które wchłaniałoby naturalny olej do ciała, od czasu do czasu potrzebuje odrobiny pomocy.

5. Koty bezwłose są również o cztery stopnie cieplejsze niż większość innych kotów.

6. Dobrze, że bezwłosy Sfinks uwielbia uwagę, ponieważ przyciąga ją gdziekolwiek się uda.

7. Nawet jeśli Sfinksy wydają się nie mieć futra, to jednak mają różne kolory i wzory. Ten pigment jest na ich skórze.

8. Tak jak ludzie, Sfinksy mogą poparzyć skórę, ponieważ warstwa grubego futra nie chroni ich. Większość kotów bezwłosych pozostaje w domu dla ich bezpieczeństwa.

9. Sfinks jest kotem średniej wielkości. Zazwyczaj waży od 3 do 6 kg.

10. Bardzo lubi zabawki-łamigłówki i zabawki które stanowią wyzwanie dla jego atletyki i mózgu.

11. Jest to kot bardzo towarzyski. Jeśli nie będzie cię w ciągu dnia, Sfinks będzie się cieszył, mając przyjaciela w postaci innego Sfinksa nawet psa.

Czytaj dalej: Wszystko o sfinksach kanadyjskich

4.4/5 - (liczba ocen: 15)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.