10 interesujących ciekawostek o Quo Vadis
1. Na podstawie książki zrealizowano 6 produkcji filmowych, w tym 3 nieme. Najwcześniejsza z nich powstała w 1901 r. Ostatnia, z 2001 r. była produkcji polskiej. Razem z filmem powstał wówczas 6-odcinkowy serial.
2. Pierwotnie powieść ukazywała się w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej”, krakowskim „Czasie” i „Dzienniku Poznańskim”. Miało to miejsce w latach 1895-1896.
3. Po raz pierwszy drukiem „Quo Vadis” zostało wydane w 1896 r. w Krakowie. Rękopis z pełnym tekstem znajduje się w skarbcu Biblioteki Narodowej w Warszawie.
4. „Quo Vadis” zostało wybrane lekturą Narodowego Czytania w 2016 r. 3 września fragmenty powieści czytane były w ponad 2200 miejscach w Polsce.
5. Powieść jako jedyna polska książka znalazła się na liście „1001 books you must read before you die”. Jest to pozycja opracowana przez Petera Boxalla, przy udziale ponad 100 krytyków literackich z całego świata.
6. Pomysł na powstanie dzieła pojawił się u Sienkiewicza podczas czytania „Annałów” Tacyta. Ogromny wpływ miała również podróż pisarza do Włoch. Poznał wówczas legendę o rzymskiej kapliczce, przy której św. Piotr uciekający z Rzymu miał spotkać Chrystusa i zapytać go „Quo vadis? Domine!”.
7. Książka została przetłumaczona na ponad 50 języków, w tym na arabski, hebrajski, turecki, perski, hindi, esperanto czy japoński. Papież Leon XIII otrzymał wersję tłumaczoną na łacinę.
8. W 1901 r. Sienkiewicz był nominowany do pierwszej w historii literackiej Nagrody Nobla właśnie za Quo Vadis. Ostatecznie otrzymał ją jednak nie za tę powieść, jak powszechnie się przyjmuje, lecz „w uznaniu wielkich zasług jako autora epickiego” i to dopiero w 1905 r.
9. Jako ilustratora powieści Sienkiewicz wybrał Piotra Stachiewicza. Od 2014 r. cykl znajduje się w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Prezentowany jest w ramach wystawy stałej.
10. Powieść wydawana była na świecie już ponad 2000 razy. W Polsce do połowy 2016 r. ukazały się 192 edycje „Quo Vadis”. W samym XIX w. zdążyło się już pojawić 5 wydań.