Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Sanoku

Fot. Silar / Wikipedia

Sanok to miasto w województwie podkarpackim. Położone jest w dolinie Sanu, w Euroregionie Karpackim. To jedno z najbardziej wysuniętych na południowy wschód miast Polski, które charakteryzuje rozwinięty przemysł chemiczny. O Sanoku warto dowiedzieć się więcej i przyjechać tu, kiedy tylko nadarzy się okazja. Oto interesujące ciekawostki o Sanoku.

1. Patron

Pierwszą ciekawostką jest to, że patronem miasta jest Archanioł Michał, od 2006 roku również święty Zygmunt Gorazdowski.

2. Gmina wiejska Sanok

Kolejna ciekawostka: Choć Sanok jest siedzibą gminy wiejskiej Sanok, to sam do niej nie należy.

3. Powiat sanocki

Powiat sanocki to jeden z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie – pierwsza rafineria i kopalnie ropy naftowej istniały tu przed rokiem 1884.

4. 7 dzielnic

Obecnie Sanok składa się z siedmiu dzielnic, są nimi: Śródmieście, Wójtostwo, Posada, Dąbrówka, Olchowce, Zatorze, Błonie.

5. Festiwal imienia Adama Didura

Co roku, począwszy od 1989 roku, w Sanoku odbywa się Festiwal imienia Adama Didura – festiwal muzyki poważnej oraz operowej. Odbywających się podczas niego koncertów posłuchać można w Sanockim Domu Kultury oraz w kilku kościołach.

6. Prawa miejskie

Pierwsze osady na terenie Sanoka zakładane były na przełomie X i XI wieku. Miasto prawa miejskie uzyskało w 1339 roku.

7. Tor łyżwiarski

W Sanoku znajduje się tor łyżwiarski Błonie – jest to jeden z nielicznych obiektów tego typu w całym kraju.

8. Zabytki

Sanok posiada wiele zabytków, które można zobaczyć podczas pobytu w mieście, są to między innymi: Zamek Królewski z XVI wieku, Kościół Przemienienia Pańskiego z XIX wieku, Ramerówka, Willa Zaleskich, Sobór Świętej Trójcy, Dom Harcerza.

9. Park imienia Adama Mickiewicza

W centrum miasta zlokalizowany jest park imienia Adama Mickiewicza o powierzchni 10 hektarów. Założony w 1896 roku. Na jego terenie znajduje się najwyższy punkt miasta – Góra Parkowa o wysokości 364 metrów nad poziomem morza, jak też kopiec Mickiewicza i jego pomnik, odsłonięty w 1972 roku pomnik Tadeusza Kościuszki, platforma widokowa oraz wieża telewizyjna.

Na teren parku można się dostać jednym z dwóch wejść.

10. Muzeum Budownictwa Ludowego

W mieście od 1958 roku przez cały rok działa Muzeum Budownictwa Ludowego, który stanowi duży skansen. Zobaczyć w nim można ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVIII do XX wieku.