Ciekawostki

Ciekawostki o kontynentach dla dzieci

mapa świata

1. Kontynenty to główne obszary lądowe na Ziemi. Każdy z nich jest wyjątkowo, jeśli chodzi o klimat, mieszkańców oraz zamieszkujące je zwierzęta. Według naukowców, przez wiekami stanowiły one jeden ląd nazywany Pangea, który na skutek procesów geologicznych rozpadł się na siedem istniejących do dzisiaj kontynentów.

2. Siedem ziemskich kontynentów to: Europa, Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Australia, Antarktyda i Afryka.

3. Największym ziemskim kontynentem jest Azja. Na jej terytorium znajdziemy najwyższy szczyt górski – Mount Everest w Himalajach oraz najgłębsze jezioro na świecie: Jezioro Bajkał na terenie Rosji. Kontynent ten zamieszkany jest przez większość ziemskiej populacji ludzkiej w bardzo zróżnicowanym rozmieszczeniu. Najwięcej mieszkańców mają bowiem takie kraje, jak Chiny czy Indie, a bardzo niewiele zamieszkuje w obszarach zimnych lub pustynnych tej części Ziemi.

4. Drugim największym kontynentem na Ziemi jest Afryka, przez którą płynie najdłuższa rzeka świata – Nil. Znajduje się tutaj także największa na świecie pustynia – Sahara.

5. Trzecim co do wielkości kontynentem Ziemi jest Ameryka Północna. Na jej terenie można w różnych regionach znaleźć wszystkie rodzaje stref klimatycznych. Wśród 22 krajów znajdujących się na terenie Ameryki Północnej do najważniejszych należą Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Ameryka Środkowa i Karaiby. Nieco zaskakujący jest fakt, że częścią tego kontynentu jest także wyspa Grenlandia. Wśród najciekawszych roślin na tym kontynencie znajdują się m. in. platany, należące do największych drzew liściastych, które w niektórych miejscach osiągają wysokość 100 metrów lub więcej. W południowej części kontynentu można spotkać aligatory, a jednym ze zwierząt – symboli dawnej, dzikiej Ameryki Północnej były bizony – gatunek żubrów, który został niemal wybity, ale obecnie przywraca się go do życia w parkach narodowych.

6. Ameryka Południowa to czwarty pod względem wielkości kontynent Ziemi, położony w większości na jej półkuli południowej i w części na zachodniej. Panuje tu w większości klimat wilgotny i gorący. Wśród najciekawszych gatunków zwierząt występujących na tym kontynencie znajdziemy anakondę – największy gatunek węży, alpakę hodowaną głównie dla wełny, a także największego gryzonia świata – kapibarę. W Wenezueli znajduje się Angel Falls, największy wodospad na świecie, a w Amazonii – największe lasy deszczowe.

7. Niemal całkowicie pokryta lodem Antarktyda to piąty co do wielkości kontynent świata, który co ciekawe, do 1840 roku był uznawany za grupę wysp odizolowanych od świata. Dopiero odkrycia dokonywane w XIX wieku doprowadziły do uznania tej krainy za kontynent, na którym ziemia jest stale zamarznięta. Panują na nim tylko dwie pory roku: lato i zima, a do ekstremalnych temperatur panujących w tej części świata przyzwyczaiło się niewiele gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich znajdują się głównie mchy i porosty, pingwiny cesarskie, foki i walenie.

8. Europa, leżąca na półkuli północnej oraz pograniczu półkul wschodniej i zachodniej razem z Azją stanowi kontynent Eurazja, choć ze względu na oddzielenie jej górami Uralu, jest tradycyjnie uznawana za osobną część kontynentalną. Obecnie na jej terenie położonych jest 46 państw oraz dwa państwa niepodległe: Kosowo i Naddniestrze. Klimat panujący w tej części Ziemi należy do umiarkowanych, choć w obszarach górskich Europy panują oczywiście znacznie niższe temperatury, a w południowych rejonach Morza Śródziemnego jest najcieplej. Choć jest to jeden z mniejszych kontynentów, jednak jego populacja jest na miejscu drugim pod względem liczebności na świecie.

9. Australia jest najmniejszym z kontynentów położonym na półkuli południowej. Dwie trzecie kontynentu to pustynia, a panujący tu klimat jest ciepły i o wysokiej wilgotności. Ze względu na oddalenie od innych rejonów świata, w Australii znajdziemy najwięcej gatunków zwierząt endemicznych, występujących tylko tutaj, jak koala, kangury torbacze, ptaki nieloty kiwi czy dzikie psy dingo.

Czytaj dalej: Mało znane informacje i ciekawostki ze świata