Podróże

54 Niesamowitych Ciekawostek o Antarktydzie

statek

Najniższa temperatura zanotowana kiedykolwiek na Ziemi wynosiła minus 89,2 stopni Celsjusza, zarejestrowana 21 lipca 1983 roku na stacji Antarktydy w Wostoku. Oto zbiór najlepszych informacji, ciekawostek i faktów o Antarktydzie.

1. Na Antarktydzie nie ma ssaków lądowych.

2. Jest bardzo sucho. Doliny Antarktydy to najbardziej suche miejsce na Ziemi, o niskiej wilgotności i prawie bez pokrywy śnieżnej czy lodowej.

3. Z łącznej liczby 14 milionów kilometrów kwadratowych na Antarktydzie prawie 98% pokrytych jest warstwami lodu.

4. Antarktyda jest największą pustynią na świecie.

5. Spółka Wells Fargo Bank dostarczyła jedyny bank ATM na Antarktydzie do stacji McMurod.

fryxellsee

6. Antarktyda nie ma oficjalnej strefy czasowej.

7. Dyrektywa zakazuje jakichkolwiek działań o charakterze wojskowym na terenie kontynentu.

8. Eskimos i niedźwiedź polarny nie pochodzą z Antarktydy, ale z Arktyki.

9. Pingwiny spotyka się głównie na wybrzeżach kontynentu i są świetnymi pływakami.

10. Potrafią nurkować na głębokość ponad 500 metrów i wstrzymać oddech na 20 minut.

11. Na dużej części wschodniej Antarktydy opady wynoszą tylko kilka centymetrów deszczu rocznie. Jest to bardzo porównywalne z tym co się dzieje na pustyni Sahara.

fioletowe zdjęcie

12. Latem do bieguna południowego dociera więcej promieniowania niż na równiku. Dzieje się tak dlatego, że dziura w warstwie ozonowej nad Antarktydą jest największa. Ma aż 27 milionów kilometrów kwadratowych.

13. Antarktyda jest piątym co do wielkości kontynentem.

14. To najzimniejszy, najbardziej wietrzny, najwyższy i najsuchszy kontynent na Ziemi.

15. Ryby na Antarktydzie nie mają czerwonego barwnika – hemoglobiny.

iceberg

16. Antarktyczny Maraton Lodowy jest corocznym maratonem, a 100 km biegów odbywają się na tafli lodu w cieniu Gór Ellsworth, zaledwie kilkaset kilometrów od południowego bieguna.

17. Największa góra lodowa, która oderwała się od szelfu lodowego Ross, miała 270 kilometrów długości i 40 kilometrów szerokości.

18. Naukowcy badający tę południową masę lądową podali prędkości wiatru, które sięga ponad 300 km na godzinę.

19. W okresie zimowym lód morski wokół Antarktydy rośnie w tempie 65000 kilometrów kwadratowych dziennie.

lód

20. Jednym z największych zagrożeń dla badaczy i innych osób mieszkających kontynent jest pożar. Suchość otoczenia sprawia, że pożar jest to bardzo możliwy i trudny do zatrzymania.

21. Antarktyczna powłoka lodowa jest największą pojedynczą masą lodu na świecie i może mieć do sześciu kilometrów grubości. Cały kontynent zawiera około 90% lodów słodkowodnych i około 70% całej wody pitnej na świecie!

22. Gdyby West Antarctic Ice Sheet miał się roztopić, podniosłoby to globalny poziom mórz o około 5 metrów.

23. Szelf lodowy Ross – pływająca część lodowa, która rozciąga się poza główną krainę kontynentu – obejmuje ponad 197 000 kilometrów kwadratowych i jest największą odkrytą częścią lodowca.

stado pingwinów

24. Co ciekawe, rdzeń Ziemi zapobiega zamarzaniu około 200 jezior pod Antarktydą.

25. Chociaż Antarktyda pokryta jest lodem, w rzeczywistości posiada jedno z największych na świecie pasm górskich – Gamburcewy, które rozciągają się na odległość ponad 1200 kilometów.

26. Możesz cieszyć się jedną długą nocą i jednym długim dniem, jeśli byłeś na Antarktydzie w okolicy poniżej 60 stopni na południe. Słońce zachodzi tam w marcu i wschodzi w październiku.

icebergi

27. I odwrotnie, w miesiącach letnich słońce nie zachodzi na Antarktydzie, co oznacza, że w tym okresie faktycznie jest bardziej nasłoneczniona niż równik.

28. Półwysep Antarktydy, znany również pod nazwą „Banana Belt”, to miejsce na kontynencie, które jest odwiedzane przez turystów ze względu na łagodny klimat w porównaniu z resztą kontynentu.

29. Najwyższe szczyty ocenia się na około 2700 metrów, czyli około jedną trzecią wysokości najwyższej góry Ziemi: Mount Everest.

30. Jezioro Wostok, słodkowodne jezioro zasypane pod 4 kilometrami zamarzniętej wody. Jest jednym z ponad 200 zbiorników wodnych, które zostały odkryte pod lodem.

31. Podczas gdy Wielki Kanion jest w dużej mierze uważany za największy naturalny kanion planety, naukowcy odkryli inne miejsce na Antarktydzie. Nienazwany kanion został odkryty podczas wyprawy w 2010 roku i rozciąga się na odległość 100 kilometrów, ma szerokość prawie 10 kilometrów l i sięga w głąb ponad 1 kilometr. Naukowcy spekulują, że kanion może być jeszcze większy, jednak aby poznać faktyczne granice tego miejsca, konieczne są dalsze badanie.

32. 15,5 stopnia Celsjusza jest najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek zanotowano na Antarktydzie.

33. Czy wiesz, że na Antarktydzie nie można znaleźć drzew i krzewów?

pingwin

34. Mrówek nie ma na Antarktydzie. Znajdują się one jednak na całym świecie z wyjątkiem kilku wysp.

35. Lód Antarktydy jest tak ciężki, że deformuje Biegun Południowy. W rzeczywistości jego waga sprawia, że Ziemia nie jest idealnie okrągła tylko bardziej ma kształt gruszki.

36. Antarktyda jest najważniejszym miejscem polowania na meteoryty na świecie. Biały lód pomaga lokalizować meteoryty, które rzadko podlegają procesom naturalnym. Prawie 90% meteorytów pochodzi z Antarktydy.

37. Siła natury rzadko jest tak okrutna jak na Antarktydzie, co czyni ją jednym z najbardziej nieprzyjaznych miejsc na ziemi.

38. Brytyjska badaczka Felicity Aston pokonała w ciągu 59 dni całkowitą odległość 1744 km i była pierwszą osobą, która pokonała na nartach Antarktydę.

39. Pierwszą kobietą, która w 1935 roku postawiła stopę na kontynencie, była Mikkelson, żona norweskiego kapitana.

40. 52 narody podpisały Traktat Antarktyczny, który został podpisany 1 grudnia 1959 roku. Traktat ten został ustanowiony w celu poświęcenia tego kontynentu pokojowym badaniom naukowym.

41. Na Antarktydzie znajduje się Góra Erebus – najbardziej na południe aktywny wulkan na świecie – oraz jedyne znane „jeziora lawy”, które mimo lodowatych warunków kontynentu zachowały płynną magmę.

42. Istnieje 30 różnych krajów, które zarządzają 80 stacjami badawczymi zlokalizowanymi na całym kontynencie. Mieszkańcy zamieszkujący te obiekty liczą około 4000 w miesiącach letnich i około 1000 podczas długich, surowych zim.

stacja badawcza

43. Pierwsze lądowanie miało miejsce na Antarktydzie w 1895 roku, kiedy to Henryk Bull dotarł na kontynent.

44. Na Antarktydzie rzadko pada śnieg. Śnieg nagromadził się tam przez wiele lat, a temperatura nigdy nie wzrasta na tyle, aby go stopić.

45. Przez ostatnie 2 miliony lat niektóre części kontynentu były pozbawione śniegu i deszczu.

46. Antarktyda jest większa niż Stany Zjednoczone Ameryki.

47. Góry Transantarktyczne o długości 3500 km dzielą kontynent na odcinki wschodnie i zachodnie. Jest to jedno z najdłuższych pasm górskich na świecie.

48. W styczniu 1979 roku, Emile Marco Palma stał się pierwszym człowiekiem urodzonym na Antarktydzie. Od tego czasu tylko dziesięć osób urodziło się na kontynencie.

49. Z powodu pochylenia Ziemi, Słońce nie wznosi się na Antarktydzie od równonocy wiosennej do równonocy jesiennej, co oznacza, że kontynent pozostaje ciemny przez cały sezon zimowy.

50. Głębokie jezioro na Antarktydzie jest tak słone, że nie może zamarznąć nawet w temperaturach tak niskich jak -20 °C.

51. Tylko zwierzęta bezkręgowe mogą przetrwać na Antarktydzie przez cały rok. Największym z tych zwierząt jest bez skrzydłowa muszka zwana „Beligica antarctica”. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary można ją zobaczyć jedynie pod mikroskopem.

52. Możesz zobaczyć wodę spływającą „z czerwoną krwią” w suchej dolinie McMurdo Dry Valley.

53. Według amerykańskiego National Snow and Ice Data Center (Narodowe Centrum Danych Śniegu i Lodu) od 1950 r. Półwysep Antarktyczny ocieplał się o 2,5 stopnia Celsjusza, co stanowi pięciokrotność wskaźnika ocieplenia mierzonego dla reszty świata.

54. Naukowcy odkryli plemniki które mają 50 milionów lat i są one najstarszymi znanymi plemnikami. Próbka pochodzi z gatunku wymarłego robaka antarktycznego i znaleziono ją w skamieniałym kosmykiem.