Podróże

Dużo więcej niż tylko żagle! Jakie sporty wodne można uprawiać na Mazurach?

Beautiful young woman in sea vest is smiling while sailing a kayak

Mazury to malowniczy rejon Polski słynący przede wszystkim z licznych jezior. Miejsce to przyciąga do siebie wielbicieli sportów wodnych, wśród których największą popularnością cieszą się żagle. Żaglówki pozwalają miło spędzić czas w towarzystwie najbliższych. Warto jednak wiedzieć, że Mazury mają do zaoferowania znacznie więcej ciekawych sportów wodnych, w tym zarówno wymagających i pełnych wrażeń, jak i spokojnych, odpowiednich dla rodzin z dziećmi.

Kajakarstwo – świetny wybór, i to również dla najmłodszych!

Kajakarstwo to bardzo przyjemny sport wodny, który wiąże się z jednej strony z bliskością natury i pięknymi widokami, z drugiej natomiast solidnym treningiem mięśni rąk i wzmocnieniem kondycji. Mazury obfitują w szlaki kajakowe o różnej długości i trudności, Wszystkie w malowniczym otoczeniu przyrody. Przykładem jest szlak rzeki Krutyni, jeden z najdłuższych, a zarazem najbardziej popularnych, zaliczany do najpiękniejszych w całej Europie. Dla rodzin z dziećmi dobrym wyborem może okazać się szlak rzeki Sapiny, stosunkowo krótki i spokojny, wiodący przez kilka jezior.

SUP, czyli Stand Up Paddle – prosta i bardzo zdrowa dyscyplina

SUP o pełnej nazwie Stand Up Paddle to spokojny, choć chwilami wymagający kondycyjnie sport, w którym pływa się na desce podobnej do desek surfingowych. Na desce należy pływać na stojąco i wprawiać ją w ruch za pomocą pojedynczego wiosła. Dyscyplina ta pozwala pływać we własnym tempie, a zarazem cieszyć się pięknymi mazurskimi widokami.

Wakeboarding i kitesurfing – sporty wodne dla poszukujących wrażeń

Czas na propozycje nieco żywszych dyscyplin wodnych dla osób, które poszukują silnych wrażeń. Świetnym wyborem będzie wówczas wakeboarding, podczas którego w pozycji stojącej płynie się na desce, trzymając się liny ciągniętej przez wyciąg lub płynącą przed deską łódź. Dyscyplina ta nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak jest zaliczana do sportów ekstremalnych ze względu na wysokie osiągane prędkości.

Alternatywą dla wakeboardingu jest kitesurfing – dość podobny sport, w którym również na stojąco płynie się na desce, ale w tym przypadku prędkość pozwala rozwinąć wiatr łapany w specjalny latawiec. Jest to dość wymagająca dyscyplina, do której potrzebna jest nie tylko pewna wprawa, ale także odpowiednia siła wiatru.

Nurkowanie – zobacz mazurskie jeziora z innej perspektywy

A gdyby tak przyjrzeć się mazurskim jeziorom nieco dokładniej i podziwiać nie tylko ich malownicze brzegi, ale także podwodną roślinność, żyjące w nich zwierzęta, a nawet stare zatopione wraki? Jeśli chcesz przeżyć podwodną przygodę, wybierz się do centrum nurkowego i rozpocznij szkolenie, które przygotuje Cię do nurkowania.

Do zejścia pod wodę potrzebne Ci będą przynajmniej podstawowe umiejętności nurkowe i odpowiedni sprzęt, który w razie potrzeby możesz wypożyczyć. Warto wiedzieć, że nurkować mogą również dzieci, jeśli tylko potrafią pływać, nie boją się wody i mają ukończone 8, a w niektórych przypadkach 10 lat.

Gdzie się zatrzymać na Mazurach?

Nie bagatelizuj wyboru noclegu – nawet po dniu po brzegi wypełnionym atrakcjami w końcu wrócisz do hotelu i to tam zbierzesz siły na kolejny dzień wrażeń. Wybierz Rest&Learn – hotel na Mazurach z basenem umieszczony w malowniczym miejscu z dala od zgiełku miasta, który pozwoli Ci wypocząć, zrelaksować się i nacieszyć wolnym czasem. Co więcej, na miejscu możesz liczyć na atrakcje takie jak rowery wodne do dyspozycji gości.

Spółka realizuje projekt „Rest and learn”, nr projektu POPW.01.03.02-28-0005/20, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Artykuł sponsorowany