Azja

10 ciekawostek przyrodniczych o Azji

budda

1. Na terenie Azji, dzięki wielkości tego kontynentu, można trafić na miejsca zapierające dech w piersiach, prawdziwe cuda przyrody, wpisane na Listę UNESCO. Wśród nich znajdują się m. in. góry Huangshan w Chinach, znajdujące się na tej Liście od 1990 roku. Zachwycają niesamowitymi krajobrazami skalnymi oraz granitowymi szczytami pokrytymi chmurami, a także sosną Pinus hwangshanensis znajdującą się z kolei w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ciekawostką ze świata popkultury jest fakt, że to właśnie góry Huangshan były inspiracją dla Jamesa Camerona w filmie „Avatar” do stworzenia fikcyjnych gór Alleluja.

2. Kolejnym cudem przyrody na terenie Azji jest krajobraz Daxia znajdujący się w południowo-wschodnich i południowo-zachodnich Chinach. Nazywany jest także tęczowymi górami, bo formacje skalne znajdujące się tutaj dosłownie mienią się wszystkimi kolorami tęczy. Te oszałamiające kolory daje występujący tutaj licznie czerwony piaskowiec, różnego rodzaju minerały oraz procesy geologiczne zachodzące na tym terenie. Krajobraz znajduje się na terenie Parku Geologicznego, gdzie znajdują się cztery platformy widokowe, pozwalające na jego podziwianie z rozmaitych perspektyw.

3. Na terenie Indonezji znajdują się z kolei tropikalne lasy deszczowe będące miejscem występowania wielu gatunków flory i fauny, w tym gatunków zagrożonych. 15 z nich występuje tylko w Indonezji, jak endemiczny rodzaj orangutana zamieszkującego Sumatrę.

4. Ha Long Bay – Zatoka Lądującego Smoka mieszcząca się w Wietnamie – także została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według legendy nazwa zatoki pochodzi od miejsca, w którym wylądowała matka smoków zesłana przez bogów dla obrony Wietnamu walczącego z najeźdźcami. Ta przepiękna zatoka słynie z plaż o wielkiej urodzie, wapiennych jezior o niezwykłych kolorach wody, a także ogromnych grot, z których największą jest grota Hang Dao Go nazywana także Grotte des Merveilles.

5. Na terytorium Azji znajduje się najgłębsze jezioro świata – Bajkał położone na Syberii. Jego kryształowo czyste wody są miejscem zamieszkania dla niezwykłych, tylko tutaj żyjących, a więc endemicznych gatunków flory i fauny, m. in. dwóch gatunków przezroczystych ryb.

6. Niezwykłym zjawiskiem geologicznym na terenie Azji jest Kamienny Las Lunanu położony w chińskiej prowincji Junan. Wypiętrzone przez ruchy ziemi warstwy wapienia stworzyły tutaj fantastyczne formacje skalne przypominające drzewa, zwierzęta lub ptaki i nazywane stosownie do swoich kształtów, m. in. Szczyt Kwitnącego Lotosu czy Feniks Muskający Swoje Pióra.

7. Na terenie Azji leży także Turcja, w której znajdziemy kolejne niezwykłe zjawisko przyrodnicze, jakim jest krajobraz Kapadocji. Stworzony dzięki działalności wulkanów i erozji krajobraz Kapadocji przypomina tereny księżycowe. Pełno tutaj stożków, piramid i bajkowych wież z czarnego bazaltu pokrytego białymi, czerwonymi, żółtymi i kasztanowymi pasami.

8. W południowej Tajlandii znajdziemy wyjątkowo urokliwą zatokę Phang Nga, w której z zielonych wód wyrastają wapienne, wysokie skały. Zaskakującym zjawiskiem w południowej części zatoki są kamienne płyty powstałe z morskich, sprasowanych muszli wyglądających jak nagrobki i nazywanych Cmentarzyskiem muszli.

9. Naturalnym bogactwem Azji jest herbata. Chiny i Indie uznawane są za ojczyznę tej rośliny będącej najbardziej popularnym napojem świata obok kawy. W Indiach plantacje herbaty zajmują około 0, 5 mln hektarów, co powoduje, że ten kraj dostarcza jedną trzecią światowej produkcji herbaty. To tutaj także występuje jej asamska odmiana uznawana za najsmaczniejszą.

10. Ciekawostką przyrodniczą występującą na terytorium Azji są tzw. Śpiewające Wydmy na pustyni Takla Makan znajdującej się w środkowej części tego kontynentu. Ich nazwa pochodzi od dźwięku wydawanego przez ziarenka piasku staczające się pod wpływem wiatru z wydm i wydające dziwne jęki.