AzjaCiekawostki

Ciekawostki oraz informacje o Kalkucie

most

Jest to jedno z największych miast Indii i jeden z jego głównych portów. Miasto znajduje się na wschodnim brzegu rzeki Hugli, niegdyś głównego kanału rzeki Ganges, około 154 km w górę rzeki od szczytu Zatoki Bengalskiej.

Kolkata jest drugim co do wielkości miastem w Indiach, po New Delhi.

Most Howrah wydaje się być tożsamością miasta, ale czy wiedziałeś, że jest to jeden z największych mostów wspornikowych na świecie i największy most w kraju?

Dla brytyjskich władców Kolkata, była najważniejszym miastem w Indiach. Była to również stolica Indii, a po Londynie – drugim najważniejszym miastem całego Imperium Brytyjskiego.

Tam miasto portowe rozwinęło się jako punkt przeładunku z wody na ląd i z rzeki na morze.

Targi Książki Kolkata to trzeci co do wielkości konglomerat książkowy na świecie. London Book Fair i Frankfurckie Targi Książki zajmują odpowiednio 2 i 1 miejsce. Jeśli chodzi o targi książki niehandlowej, Targi Książki Kolkata są największymi na świecie.

Mieszczący się w Ho Chi Min Sarani Konsulat Kolkaty USA jest drugim najstarszym na świecie konsulatem założonym przez Departament Stanu USA. Został założony w 1792 roku 19 listopada.

Kolkata, miasto handlu, transportu i produkcji, jest dominującym centrum miejskim wschodnich Indii.

muzeum

Kolkata była pierwszym miastem w całych Indiach, które wprowadziło pociąg metra lub system masowego szybkiego tranzytu. Delhi potrzebowało ponad 2 dekady, aby wprowadzić własne metro po Kolkucie.

Biblioteka Narodowa Indii, mieszcząca się w Kalkucie, jest największą biblioteką publiczną w kraju.

Royal Calcutta Golf Club jest pierwszym klubem golfowym w historii, poza Wielką Brytanią.

Indie mogą jeszcze długo czekać na start w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej lub mistrzostwach świata, ale stadion Salt Lake jest z pewnością gotowy na organizację takiego wydarzenia, będąc drugim co do wielkości stadionem piłkarskim na świecie pod względem liczby miejsc siedzących.

Pod względem unikalnych pociągów, które codziennie obsługuje, dworzec Howrah jest najbardziej ruchliwy w Indiach.

Aż do 2006 roku Kolkata nie miała żadnej stacji „Kolkata”? W przypadku poczty i ekspresów trzeba było wsiąść do pociągu albo na stacji Howrah, znajdującej się w mieście bliźniaczym Howrah, albo na bardziej lokalnej stacji Sealdah. Obecna stacja Kolkata była kolejowym terminalem towarowym, zwanym stacją Chitpur.

victoria memorial

Ogród Botaniczny Kolkata szczyci się największym na świecie drzewem, mierzonym pod względem powierzchni pokrycia. Jest to masywne drzewo banyan, które rozciąga się na powierzchni ponad 330 metrów obwodu.

Jedynym miastem Indii, które posiada ręcznie ciągnięte riksze jest Kolkata.
Na całym świecie Kolkata zajmuje 8. pozycję pod względem największych aglomeracji świata.

Pod względem całkowitej liczby miejsc siedzących, słynny stadion krykieta Eden Gardens w Kalkucie jest trzecim co do wielkości stadionem na świecie.

Miasto to jest również jedynym miastem w całych Indiach, jak również w całej Azji Południowej, które może poszczycić się tramwajami.

Calcutta Cricket and Football Club jest drugim najstarszym klubem krykieta na świecie po MCC

Założona w 1898 roku Calcutta Football League jest najstarszym turniejem piłkarskim w kraju i drugim najstarszym na świecie.