Ciekawostki

Kleszcze – 10 informacji i ciekawostek dla dzieci

kleszcz na liściu

Kleszcze to niewielkie, owiane złą sławą pasożyty, które żywią się krwią różnych zwierząt – także ludzi. Choć ich ugryzienie nie jest bolesne, mogą przenosić wiele różnych chorób, w tym groźne zapalenie mózgu i boreliozę. Przedstawiamy 10 fascynujących ciekawostek o kleszczach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Kleszcze nie są owadami – należą do pajęczaków (m.in. tak samo jak pająki, roztocza czy skorpiony). Poznanych jest około 900 różnych gatunków kleszczy, które mierzą od kilku dziesiętnych milimetra do 3cm.

2. Najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Choć opisana przez naukowców została w latach 70tych XX wieku, prawdopodobnie bakterie wywołujące tę chorobę powstały wiele milionów lat temu.

3. Samica kleszcza pospolitego (najczęściej występującego w Polsce) pijąc krew może zwiększyć swoją masę aż 200 razy.

4. Te malutkie pasożyty jednorazowo składają nawet 3,5 tysiąca jaj, z których po około 30 dniach wykluwają się larwy kleszczy.

5. Kleszcze posiadają specjalnie wykształcony organ na odnóżach, dzięki któremu są w stanie rozpoznawać zmiany temperatury oraz ekspozycję dwutlenku węgla. Dzięki temu wyczuwają ciepło i wydychane powietrze zbliżającego się potencjalnego żywiciela.

6. Ukłucie kleszcza jest całkowicie bezbolesne. Dzieje się tak z powodu zawartej w jego ślinie białkach, które mają działanie znieczulające i przeciwzapalne.

7. W Polsce występuje 19 gatunków kleszczy, a w całej Europie – około 70. Największa różnorodność tych niewielkich stworzeń zamieszkuje rejony tropikalne i subtropikalne.

8. Mitem jest, że kleszcze spadają lub skaczą z liści drzew. Żyją one na niewielkich roślinach i w wyższych trawach, znaleźć je można m.in. na paprociach, krzewinkach, leśnych bylinach. Rzadziej występować będą na nieco wyższych krzewach liściastych.

9. Aby ochronić się przed ugryzieniem kleszczy należy dokładnie zasłaniać skórę ubraniem podczas spacerów po lesie (długie spodnie, bluzka z długim rękawem, nakrycie głowy). Warto również używać środków odstraszających insekty i pasożyty, których zapach źle wpływa na kleszcze.

10. Nie każdy kleszcz przenosi groźne dla ludzi choroby, jednak każdego – po wyciągnięciu – można zbadać na obecność bakterii i wirusów w punkcie sanepidu.